שעות של שקט נרשמות כעת בירושלים, זאת לאחר לילה ארוך של עימותים קשים בין אלפי מתפללים ובין כוחות הביטחון בתום צום הרמאדן וסיום תפילת ה"תראוויח". מאות בני אדם נפצעו בעימותים, בהם 17 שוטרים ביניהם אחד במצב בינוני-קשה לאחר שאבן פגעה בפניו. בתגובה לאירועים הללו, משרד החוץ האמריקני הוציא הודעה רשמית בה קרא להפסיק "מיד" את האלימות משני הצדדים ולמנוע פרובוקציות כלשהן שיביא להסלמה באזור. מאוחר יותר משרד החוץ הבחרייני הוציא גם הוא הודעה בה גינה על הסף את הצד הישראלי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סמוך לשעה 21:00 אמש החלו אלפי מתפללים להתפרע בהר הבית, שער שכם ושייח' ג'ראח תוך שהם משליכים חפצים, מיידים אבנים ויורים זיקוקים לעבר השוטרים שנכחו במקום. כוחות הביטחון פעלו לפיזור המתפרעים בעזרת שימוש ברימוני הלם ואמצעים לפיזור הפגנות אולם המתפרעים נכחו במקומות השונים עד לשעה 2:00, בסופם נפצעו קרוב ל-200 פלסטינים ו-20 שוטרים, ביניהם אחד במצב בינוני-קשה לאחר שאבן הושלכה לפניו.

התנגשויות בין שוטרים ומתפללים במסגד אלאקצא (צילום: AP)
התנגשויות בין שוטרים ומתפללים במסגד אלאקצא | צילום: AP
פצוע כתוצאה מהתנגשויות בין מתפללים ושוטרים (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
פצוע כתוצאה מהתנגשויות בין מתפללים ושוטרים במסגד אלאקצא | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

בעקבות המהומות הקשות שנראו זה שנים ארוכות בירושלים, הוציא משרד החוץ האמריקני הודעה רשמית בה גינה בחריפות את האלימות משני הצדדים. "ארה"ב מודאגת מאוד מהעימותים שמתרחשים בירושלים", לשון ההודעה. "אנחנו קוראים למנהיגים הישראלים והפלסטינים לפעול באופן מיידי כדי להוריד את המתח באזור ולעצור את האלימות. זה קריטי מאוד שכל הצדדים ינהגו באיפוק, יימנעו פעולות פרובוקטיביות ושימוש שגוי ברטוריקה, כל זאת על מנת לשמר את הסטטוס קוו בהר הבית".

עוד נכתב בהודעה הרשמית של משרד החוץ האמריקני, כי הם מגנים את ניסיון הפיגוע שהתרחש אמש בשומרון במהלכו ירו שלושה פלסטינים לעבר כוחות צה"ל וחוסלו. מנגד, האמריקנים גינו גם פעולות תג מחיר שבוצעו בגדה המערבית והביעו "דאגה עמוקה מאוד מהפינוי הפוטנציאלי של משפחות פלסטיניות בשכונת שייח ג'ראח וסילוואן".

_OBJ

פחות משנה אחרי שחתמה ישראל עם בחריין על הסכם שלום, המדינה הוציאה הודעת גינוי על האירועים שהתרחשו הלילה בירושלים בדגש על התוקפנות הישראלית. "משרד החוץ של ממלכת בחריין קורא לממשלת ישראל לעצור את הפרובוקציות נגד תושבי ירושלים ולפעול על מנת למנוע מהכוחות לתקוף מתפללים במהלך החודש הקדוש הזה", לשון ההודעה.

גם האמריקנים וגם הבחריינים הביעו דאגה ממשית מ"התוכנית הישראלית לפינוי אזרחי ירושלים מבתיהם במטרה להטיל עליהם ריבונות ישראלית", כתבו במשרד החוץ הבחייריני. שתי המדינות הסבירו כי הצעד הזה הוא הפרה של החלטות בין-לאומיות שגוררות את הצדדים לעימותים חריפים, צעד שבין היתר מונע את הדרך לחידוש תהליכי השלום.