במתקפה על מערך התת קרקע של חמאס שלפי צה"ל פגעה משמעותית ביכולות הלחימה של הארגון, השתתפו 150 מטוסי קרב שהפילו כ-450 פצצות. הערב (שישי) התראיין לאולפן שישי תא"ל עומר טישלר, מפקד בסיס נבטים, הבסיס שממנו יצאה המתקפה. הוא שחזר את רגעי ההכנה למבצע וסיפר מה שאפשר לומר על המתקפה החריגה. בין היתר אמר: "פגיעה כל כך משמעותית במקומות שהאויב מופתע מהם עשויה להביא לרצון של האויב להפסיק".

"מעבר למתחם מרחב המטרו שהפצצנו, אנחנו פועלים על מגוון מטרות, סיכול בכירים, סיכול פעילים, סיכול אמל"ח, סיכול מוסדות שלטון וגם פגיעה עמוקה בתוך התת קרקע", אמר. "איך מתקיימת תקיפה כזה? היא מתחילה ממידע מודיעיני מדויק מאוד, מתכנון מאוד ברור לאן אנחנו רוצים שהחימושים שיוטלו יגיעו, מהבנה מבצעית שמביאה סדר גודל של 150 מטוסי קרב שאותם ערכו לתקיפה, הרבה מאוד אנשי מערך טכני מיומנים כדי לוודא שכל פצצה מגיעה למקומה", אמר. "וכמובן צוותי אוויר שמתאמנים הרבה וטסים בערכות צפופות ומביאים את הפצצות ליעדים שלהם".

הרס תקיפת צה"ל ברצועת עזה
הרס תקיפת צה"ל ברצועת עזה
הרס תקיפת צה"ל ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

"אני חייב לומר שאנחנו ממשיכים לפעול, אנחנו לא מורידים את הרגל מהגז", אמר עוד טישלר. "אנחנו תופסים את הצד השני בתת הקרקע ואנחנו מפתיעים אותו. יש כאן מערכי איסוף ומערכי שליטה ובקרה. והכול בשותפות עם גורמי מודיעין שונים. אני לא משלה את עצמי שהצד השני יפסיק, אבל אנחנו נמשיך לפעול".

טישלר התייחס גם להשפעת התקיפות הללו על חמאס: "אני מעריך שפעולות מהסוג הזה ופגיעה כל כך משמעותית במקומות שהאויב מופתע מהם היא בהחלט תביא לכדי רצון של האויב להפסיק, אבל מבחינתי גם אפשר להמשיך ככל שיידרש".

"ראינו את זה באירועים קודמים - חמאס לא יפסיק את הירי", הוסיף. "אנחנו במערכה משמעותית אי אפשר להביא את הירי מעזה לאפס. אנחנו צריכים להביא לכך שכל הפעולות שאנחנו עושים יגרמו לחמאס להבין שהירי שלו לא אפקטיבי".

מגדל בעזה שהופל בידי חיל האוויר (צילום: רויטרס)
מגדל בעזה שהופל בידי חיל האוויר | צילום: רויטרס

אלוף משנה במילואים קובי רגב לשעבר בכיר בחיל האוויר הוסיף על דבריו של טישלר: "המבצע עצמו ערך 25 דקות שבמסגרתו הוטלו 470 פצצות של טון לרמת דיוק של עד מטר. רק ברגע שהמבצע הסתיים, חמאס התחיל להבין מה קרה בעזה. עוצמת הכוח שישראל מפעילה בעזה הוא עצום. הוא ייצא הוא יראה את ההריסות, הוא יתחיל לספור את הנעדרים שלו".