ממשל ביידן במסר חריף לישראל: כמעט שבוע מאז שאירעה התקלה המסתורית בנתנז, שהובילה לנזק רב במתקן הגרעין האירני וכן להאשמות כלפי ישראל, בטענה כי היא עומדת מאחורי הפגיעה - בממשל האמריקני לא רגועים מהמצב ומבקרים את דרך הפעולה הישראלית, כך פרסמנו אמש ב"אולפן שישי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך כך, אנשיו של ביידן העבירו מסר לישראל, שלפיו הפטפטת וההתרברבות על פעולות שישראל עושה מסוכן, מביך ומסכן את האמריקנים במשא ומתן שמתנהל מול אירן. בעקבות כך, גורמים במערכת הביטחון מוטרדים מהאירוע הזה ושואלים את עצמם מה עומד מאחורי זה. הם מעלים אפשרות שמדובר בדרך להפעיל לחץ על ארה"ב, או שזהו קלף פוליטי של ראש הממשלה.

חלק ניכר מדבריו של שר הביטחון בני גנץ התייחסו להדלפות השונות על התקרית בנתנז. הוא אמר כי זו שערורייה שפוגעת באינטרסים של ישראל והודיע כי שוחח עם היועמ"ש כדי שיפתח בחקירה של ההדלפות. "הפטפטת חמורה, תהיה חקירה של הסיפור הזה. כל אחד מדבר על משהו שקרה או שלא קרה. סיפורי מעשיות תחת ציטוט 'גורמים במערב' פוגעים באינטרסים שלנו. זו שערורייה. תהיה חקירה בטוח במערכת הביטחון. יש דיונים על מדיניות העמימות, על מה לוקחים אחריות ועל מה לא".

באשר להדלפות, שר הביטחון הפנה במרומז אצבע מאשימה לכיוונו של נתניהו: "ההתנהגות הפעם חמורה במיוחד אם זה קורה מאינטרסים פוליטיים. ראש הממשלה בעל ניסיון גדול בתחום הביטחוני וצריך להרחיק כל שיקול אחר מההחלטות". מהסיור של אוסטין עולה כי המדיניות האמריקנית לא השתנתה. ארצות הברית לא מדליפה מידע מסווג, למרות שהם יודעים על הפעילויות של ישראל, שגם מודיעה עליהן ומשתפת אותה בפרטים.

בצל המתיחות עם אירן, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ביום ראשון אחר הצוהריים, לדיון ראשון מאז חודש פברואר. מוקדם יותר אתמול אמר יו"ר הפרלמנט האירני, מוחמד באקר קליבאף, כי אירן הצליחה להעשיר אורניום לרמה של 60% - כפי שהבטיחה שתעשה כמעשה נקם לאחר תקיפת מתקן הגרעין בנתנז בתחילת השבוע.  

להכרזה של קליבאף, הצטרף יו"ר סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סלאחי, שהודיע שלא רק שאירן הצליחה להעשיר אורניום ברמה של 60% - אלא שכעת היא מתחילה באותו תהליך גם במתקן בנתנז, שהותקף רק לפני כמה ימים - ושנטען שנגרם לו נזק שנחשב משמעותי.