ברקע המחאות האלימות והמהומות בערים המעורבות התראיין הערב (שבת) יו"ר רע"ם ח"כ מנסור עבאס וקרא להרגיע את הרוחות ולהפסיק את ההמחאות. עבאס הסביר גם את הסיבה שלטענתו גרמה להתפרצות של האלימות חסרת התקדים ברחובות הערים.

"אנחנו נמצאים שנים רבות במבוי סתום", אמר יו"ר רע"ם לרינה מצליח. "המחאות התחילו כלגיטימיות והן היו על הפגיעה בקדושתו של מסגד אל-אקצא ועל הסכנה לגירוש משפחות משייח' ג'ראח. כל הזמן מדברים על זה שצריך לנהל את הסכסוך ולא לפתור את הסכסוך".

מנסור עבאס (צילום: AP)
צילום: AP

לדברי עבאס, גם למערכה בדרום יש קשר למהומות ברחבי הארץ: "אנחנו לא יכולים לנתק את עצמו רגשית וכל זה מביא את החברה הערבית לצאת ולמחות. לצערנו חלק גלש והפר את הסדר ולא שמר ע החוק".

"אנחנו קוראים להפסיק את האלימות", אמר עבאס. "הודעתי לראש ועדת המעקב שעלינו להפסיק את ההפגנות ולנסות להיכנס לתהליך ולשקם את היחסים. אני מקווה שמחר תתקבל הקריאה להרגעת הרוחות. כולנו מגנים את המצב ואת האלימות כלפי שני הצדדים".

 

מאירועיי השריפות בערים רמלה לוד הלילה (צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה)
צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה

יו"ר רע"ם התייחס למשבר הפוליטי שמלווה כל העת את המשבר החברתי והביטחוני: "אני מדבר עם כל הצדדים ונמצא בקשר עם כולם. הייתה לנו יוזמה של שותפות פוליטית ושאנחנו יכולים ליצור היסטוריה חדשה אני מנסה להשפיע גם בשורות הממשלה ומקווה שתוך 48 המבצע הזה ייפסק. אנחנו נשאר פצועים בשטח. צריך לעשות חשבון נפש בשתי החברות".

הפגנות של יהודים וערבים בת"א (צילום: תנועת עומדים ביחד)
צילום: תנועת עומדים ביחד

במקביל לעימותים האלימים, גם היום התקיימו הפגנות רבות בקריאה להפסקת האלימות וליבוי האש בין החברה הערבית ליהודית. הפגנה משותפת של יהודים וערבים נגד ההסלמה והאלימות ובדרישה להרגיע את הרוחות. תנועת עומדים ביחד וארגונים נוספים מפגינים בעשרות מוקדים בכל רחבי הארץ.

לקראת המחאה הערב, נמסר מתנועת עומדים ביחד: "מרגש אותנו לראות שלמרות האזעקות, הפחד והסכנה, למרות איומים על המחאה ולמרות מותם של בני אדם בישראל ובעזה, אלפי יהודים וערבים יוצאים לרחובות כדי להתנגד למלחמה ולדרוש חיים משותפים ושוויון לכולם. יש רוב בארץ הזאת שלא נופל בפח השנאה וההסתה, מתנגד לבריונות ולאלימות, ועומד ביחד, ודורש לכונן בית משותף לכולנו".