הקו החדש באירן - וההיערכות בישראל‎: במערכת הביטחון הישראלית מכירים היטב את אברהים ראיסי שנבחר היום (שבת) לתפקיד נשיא אירן. ראיסי, שידוע בכינוי "הקצב", ייכנס לתפקידו ב-3 באוגוסט 2021 לאחר שכיהן בעבר כראש הרשות השופטת. ראיסי ידוע כאדם שמרן וקיצוני אף יותר מקודמו בתפקיד, חסן רוחאני. במשרד הביטחון סבורים שסימונו של הנשיא הנבחר כיורשו העתידי של חמינאי, מעלה את הסיכוי לחזרת המחאה האזרחית.

במשרד הביטחון קיימו דיון ארוך בעניינו של ראיסי כבר ביום חמישי האחרון מתוך הנחה שאכן ייבחר לתפקיד. מעריכים כי עם כניסתו לתפקיד, ראיסי יאמץ את הקו השמרני והקיצוני של המנהיג העליון של אירן, עלי חמנאי. לטענתם, ראיסי עשוי להאיץ את מגמת ההתבססות האירנית בגבולות סוריה ולבנון וכן לתמוך בהסכם הגרעין, כמו שעשה קודמו בתפקיד.

הסיבה לתמיכתו בהסכם הגרעין היא העבודה שהחתימה עליו צפויה להוביל להסרת הסנקציות על אירן, וכן תאפשר לאירן להמשיך להתבסס בגבולות ולספק תמיכה לפעילים קיצוניים. במשרד הביטחון מעריכים כי תהיה דחייה של כ-3 חודשים עד ההגעה להסכם, זאת מכיוון שראיסי ייכנס לתפקידו רק בחודש אוגוסט הקרוב. "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להכין תוכנית תקיפה לגרעין באירן. צריך תקצוב והסטת משאבים", טוען גורם בכיר במשרד הביטחון.

דחיית החתימה על הסכם הגרעין אמנם מאפשרת לישראל לנסות להשפיע על הסכם הגרעין, אך מנגד מהווה דשדוש מסוכן שמאפשר גם לאירן להמשיך בהעשרת האורניום שלה. נושא זה צפוי לעמוד לנגד עיניו של הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, מרגע המראתו לוושינגטון ועד שובו לארץ.

הרמטכ"ל כוכבי (צילום: לע"מ)
הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי | צילום: לע"מ

שר החוץ יאיר לפיד תקף בחריפות את בחירתו של ראיסי כנשיא אירן וטען כי "לאחר שהמנהיג העליון הכתיב למעשה לציבור האירני במי הוא יכול לבחור, פחות מ -50% מהאזרחים הזכאים להצביע בחרו בנשיאה הקיצוני ביותר עד כה".

 

 

עוד נמסר ממשרד החוץ: "הקצב של טהרן הוקע בצדק על ידי הקהילה הבין לאומית בשל תפקידו הישיר בהוצאות להורג מחוץ לדין של למעלה מ-30 אלף איש. הוא מואשם על ידי האמריקנים בפשעים מזוויעים. דמותו הקיצונית, ובחירתו מבהירה את כוונותיה של איראן וצריכה לעורר דאגה קשה בקרב הקהילה הבינלאומית".

בישראל נערכים – בעולם הערבי מברכים

אברהים ראיסי שנבחר היום לנשיאות אירן זכה לברכות חמות על בחירתו מהמנהיג העליון של אירן עלי חמנאי ומהנשיא היוצא חסן רוחאני. כמו כן, ברכות נוספות החלו לזרום גם ממנהיגי העולם הערבי, בהם: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא סוריה בשאר אל אסד, שבגבול מדינתו מתבססות שלוחות אירניות.

"המנצחת הגדולה בבחירות אתמול היא האומה האיראנית", הדגיש המנהיג העליון של אירן עלי חמנאי בברכתו לנשיא אירן הנבחר ראיסי. "האומה האירנית עמדה שוב נגד תעמולת כלי התקשורת של שכירי החרב והתגברה על פיתוי הפושעים והרוצחים".

עמית ולדמן וירון שניידר השתתפו בהכנת הידיעה