האיום של חמאס, שמאיים להבעיר את השטח: האם פיגוע הירי שאירע אתמול בצומת תפוח שבו נפצעו שני בני אדם באורח אנוש וקשה ועוד אדם אחד במצב קל ושני הניסיונות לבצע פיגועי דקירה ביומיים האחרונים, מסמנים את תחילתה של הסלמה ביטחונית? נראה שמדובר בתמרורי אזהרה של חמאס - שם סימנו תאריך יעד כדי לבחון מה קורה בשטח ביום ירושלים שיצוין בשבוע הבא, ובהתאם לכך יפעלו. בהתאם לכך, הוחלט אמש לתגבר את הכוחות הלוחמים באוגדת יהודה ושומרון, בשל המצב הביטחוני. הבוקר (שני) מעדכנים בבית החולים בילינסון כי מצבו של יהודה גוואטה ממשיך להיות אנוש עם סכנה מיידית לחייו, ומצבו של פצוע נוסף, בניה פרץ, ממשיך להיות קשה מאוד והפצוע השלישי שוחרר לביתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יום ירושלים יצוין ביום שני הבא - ובארגון הטרור מזהירים שלא תהיה עלייה המונית של יהודים להר הבית באותו יום, כיוון שאם זה יקרה, הם ינסו להבעיר את השטח ולעורר את ההמונים לחולל פרובוקציות. נראה שבחמאס מנסים "לתפוס מומנטום" לאחר הבשורה על דחיית הבחירות הפלסטיניות כדי להבעיר את הגדה המערבית - וייתכן שגם ירי הרקטות מעזה יחודש כחלק מהמאמץ להסלים את המצב.

עוד בטרם שלושת אירועי הטרור של הימים האחרונים, דווח על החלטת מערכת הביטחון להגביר את הכוננות והדריכות ברחבי הארץ. הודעתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על דחיית הבחירות כחודש לפני התאריך המיועד - מעלה את החשש מפני הסלמה אפשרית בשטחי עזה ויהודה ושומרון. כבר בשבוע שעבר העריכו כי חמאס עלולים לפעול להתססת השטח. בשל כך קיים החשש כי גם ירי הרקטות מרצועת עזה יתחדש ליישובי עוטף עזה.

בניה פרץ
בניה פרץ שנפצע בפיגוע בתפוח, מצבו ממשיך להיות קשה מאוד

בבירה מביטים בחשש לכיוון ההסלמה המחודשת, לאחר כמה לילות קשים ואלימים שם בשבועות האחרונים, כאשר ברקע צום הרמדאן. הצהרתו של אבו מאזן על דחיית הבחירות בשל העובדה כי ישראל אינה מאפשרת את קיומן במזרח ירושלים משמרת את תפקידה החשוב בעימות המאיים להתפרץ מחדש.

בתוך כך, במערכת הביטחון נערכים לפיגוע תגובה של פעילי ימין קיצוני בעקבות הפיגוע בצומת תפוח. על פי ההערכה, זהותם של הפצועים תקבע במידע רבה עוצמת התגובה - אם יתברר שהפצועים הם פעילים בולטים, אנחנו צפויים בימים הקרובים לכמה אירועי תג מחיר ברחבי הגדה בעקבות הירי. אירועים כאלה עלולים לחמם עוד יותר את הגזרה כולה, ומזה חוששים ולכך נערכים.

במועצה האזורית שומרון תקפו הבוקר את ההחלטה לעבות את הכוחות הלוחמים ביו"ש. יוסי דגן, ראש המועצה, כינה את ההחלטה "בולשיט" וקרא לצה"ל "לצאת לפעולות תגמול צבאיות נגד הרשות".

אתמול, 18:00 - פיגוע ירי בצומת תפוח 

הפיגוע בצומת תפוח התרחש סמוך לשעה 18:00, אז בוצע ירי לעבר צעירים בשנות ה-20 לחייהם שעמדו בטרמפיאדה במקום. אחד מהם נפצע אנוש, אחד במצב קשה - ואחר נפצע קל. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו להם טיפול רפואי במטרה לייצב את מצבם ולהציל את חייהם. צה"ל מנהל מרדף אחר הרכב הנמלט בניסיון לאתר את החשודים בהקדם.

אירוע בצומת תפוח (צילום: TPS)
זירת הפיגוע בצומת תפוח | צילום: TPS

השלושה המתינו ככל הנראה בתחנת האוטובוס בטרמפיאדה בצומת תפוח שבשומרון ולפתע בוצע הירי באמצעות אקדח או תת-מקלע מרכב חולף בעל לוחית רישוי פלסטינית. לפי דיווח פלסטיניים, צה״ל פרס מחסומים רבים בצפון השומרון וסגר את הכניסות לכפר חווארה, שלעברו מסתמן שנמלטו.

אתמול, 08:50  - ניסיון דקירה בצומת הגוש 

מוקדם יותר אתמול, צעירה פלסטינית חמושה בסכין ניסתה לדקור לוחמי צה"ל בצומת גוש עציון שבחטיבה המרחבית "עציון". מדובר צה"ל נמסר כי לוחם צה"ל ששהה בזירה פתח בנוהל מעצר חשוד ונטרל את המחבלת באמצעות ירי. פרט למחבלת, לא היו נפגעים באירוע.

זירת ניסיון הפיגוע בצומת הגוש (צילום: עדיאל שרעבי, TPS)
זירת ניסיון הפיגוע בצומת הגוש, הבוקר | צילום: עדיאל שרעבי, TPS

שישי, 11:50 - ניסיון דקירה בגוש עציון

ביום שישי האחרון פלסטיני חמוש בסכין ניסה לדקור שוטר וחייל בצומת שיירות בגוש עציון, שבכניסה הדרומית לבית לחם. בתיעוד מהאירוע הוא נראה מנסה להתקרב עם סכין לשוטר - שירה לעברו בתגובה. השוטר הצליח לבסוף לנטרל את המחבל, לפני שהצליח להתקרב ולדקור את השוטר והחייל שהיו במקום. המחבל נפצע מהירי בראש ובחזה והוא פונה במצב קשה לבית החולים שערי צדק. מלבדו לא היו נפגעים.

ניסיון פיגוע בגוש עציון
ניסיון הפיגוע בגוש עציון, ביום שישי האחרון