על אף שורה ארוכה של שיגורים שנורו בשבוע האחרון מרצועת עזה – בצה"ל מחזירים היום (חמישי) לשגרה את פריסת כיפות ברזל בדרום. מערכת הביטחון ביצעה מספר שינויים לנוכח המתיחות בימים האחרונים, אך כעת הוחלט על צמצום במספר הסוללות. גם מרחב הדייג ברצועה הורחב בחזרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במערכת הביטחון מתנים את ההקלות שניתנו בעזה בשקט לתושבי ישראל. "החזרת המדיניות האזרחית כלפי רצועת עזה לשגרה מותנית בהמשך שמירת השקט והיציבות הביטחונית", נמסר ממתאם הפעולות בשטחים. ההערכה היא כי בין ישראל לפלסטינים הועברו מסרים מאחורי הקלעים, וכי הושגו הסכמות כלשהן. 

ברקע החזרה לשגרה, הן ברשות הפלסטינית והן בצה"ל שוררת מתיחות לקראת נאומו של אבו מאזן היום, שבו הוא צפוי להודיע על דחיית הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית, שתוכננו לעוד כשלושה שבועות. אבו מאזן העמיד את כוחות הביטחון הפלסטיניים בכוננות מחשש למחאות ולמהומות.

שיגור מעזה לישראל (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
שיגור רקטות מעזה לעבר ישראל | צילום: רויטרס, חדשות

אמש ערב נרשמו כמה התגודדויות במרכז רמאללה וגם במזרח ירושלים. בצה"ל נערכים לכך שהמחאה עלולה להתפשט למוקדים נרחבים יותר ולעימותים. בשלב הזה נראה כי אבו מאזן יאמר: "ישראל אינה מתחייבת שהיא תאפשר הצבעה במזרח ירושלים, ואנחנו לא נקיים בחירות בלי מזרח ירושלים".

למרות החזרה לשגרה של צה"ל בדרום, השקט מהרצועה עלול להיות מופר בקלות אם הבחירות ברשות אכן יבוטלו. חמאס אתמול איים ואמר כי "ישראל היא זו שתשלם את המחיר אם הבחירות יבוטלו". בפיקוד הדרום נערכים ובוחנים את כל המעשים והדיבורים בצד הפלסטיני. ההערכה היא כי ביטול הבחירות צפוי לעורר את זעמו של חמאס – שמרגיש שהוא עומד לנצח.

מתבצר בעמדתו. אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
אבו מאזן, צפוי להודיע על ביטול הבחירות | צילום: רויטרס, חדשות
מהמות בשער שכם (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מהומות השבוע בשער שכם | צילום: החדשות 12, החדשות12

בעקבות ההתפרעויות בשער שכם, בלילה שבין שישי לשבת נורו 36 רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. גם בלילות שחלפו מאז נספרו שיגורים רבים. ראש הממשלה, הרמטכ"ל ושר הביטחון ביצעו הערכות מצב והנחו להיערך לכל תרחיש.