חיל האוויר, מפא"ת ואלביט הודיעו היום (שני) כי סיימו בהצלחה סדרת ניסויים על מערכת לייזר אווירית שמיירטת כטב"מים בטווחים ובגובהי טיסה שונים. שר הביטחון גנץ: "יעד חשוב למערך ההגנה הרב שכבתי של מדינת ישראל".

זוהי הפעם הראשונה שהצליחו לייצר מערכת יירוט יעילה שמבוססת על לייזר ואיננה קרקעית, ובאמצעותה ניתן יהיה ליירט שלל איומים – טילים, רקטות, רחפנים ועוד. במערכת הביטחון מדברים על מערכת משלימה למערך "כיפת ברזל", וכשתיכנס לשימוש מבצעי לאיומים כאלו תהיה הרבה פחות השפעה – כשיסוכלו עוד בשלב העלייה שלהם, מעט אחרי השיגור.

סדרת יירוט ראשונה באמצעות לייזר אווירי (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון, דוברות משרד הביטחון)
מטוס הססנה עליו הורכבה מערכת הלייזר בניסוי | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון, דוברות משרד הביטחון

שר הביטחון בירך את הגופים המעורבים והסביר שמערכת כזו תוזיל בהרבה את העלויות הגבוהות שנלוות ליירוט והגנה באמצעות מערכת כיפת ברזל. "הלייזר יוסיף יכולות הגנה בטווחים גדולים יותר ומול מגוון אמצעים", אמר, והבטיח שיפעל באופן אישי על מנת לקדם מערכת זו.

ראש מו"פ במפא"ת שבמשרד הביטחון, תא"ל יניב רותם סיפר על מהלך הניסוי, שנעשה בלב ים, "מספיק רחוק מבחינת בטיחות" : מטוס ססנה שעליו הותקן מדגים של מערכת לייזר יירט והשמיד - במספר תרחישים שונים - כטב"מים בטווחים וגבהי טיסה שונים. לדבריו, כל הכטב"מים בניסוי נדלקו - ונפלו לים.

"אנחנו כרגע בתכנית של הדגמת אבטיפוס ומראים בעיקר להראות יכולת הגנתית", הוסיף תא"ל רותם. לדבריו, תוך מספר שנים אפשר יהיה להפעיל את המערכת בכל אזור עניין, לדוגמה - מטוס במצוייד במערכת כזו יוכל לטוס גבוה מעל רצועת עזה - ומשם ליירט רקטות, רחפנים וטילים זמן קצר מאוד אחרי שיגורם.

סדרת יירוט ראשונה באמצעות לייזר אווירי (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון, דוברות משרד הביטחון)
סדרת יירוט ראשונה באמצעות לייזר אווירי | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון, דוברות משרד הביטחון

במערכת הביטחון מדגישים כי היכולת להשמיד מהאוויר איומים אוויריים, ובהם מל"טים, היא יכולת חדשנית ובעלת פוטנציאל לשינוי אסטרטגי ביכולת ההגנה האווירית של מדינת ישראל.