בדרך לשינוי משוואה? תקיפת חיל האוויר הלילה (בין שלישי לרביעי) ברצועת עזה בתגובה לשיגורי הבלונים הייתה חריגה מהרגיל. צה"ל תקף מחנות אימונים וחמ"לים של חמאס, תקיפה שבדרך כלל הייתה שמורה כתגובה לירי רקטות, וכעת באה בתגובה לבלונים. שרת המדע והטכנולוגיה אורית פרקש הכהן אמרה הבוקר: "הפעם הותקפו מוצבים אמיתיים של חמאס ולא דיונות של חול".

נראה, שבישראל מנסים לשרטט מאזן כוחות חדש. אתמול במהלך היום הועברו מסרים משר הביטחון גנץ למצרים שהם צריכים לאותת לחמאס שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, לא רק מבחינת תגובת צה"ל, אלא גם בנושא המשא ומתן שצפוי להתחדש על הסדרה ברצועה. בישראל מאותתים שאם התוקפנות תימשך זה יפגע בדיאלוג, כלומר בנכונות של ישראל לשקם את הרצועה.

אש בלוני התבערה בנחל שיקמה היום (צילום: אמנון זיו)
שרפה מבלוני התבערה בנחל שקמה אתמול | צילום: אמנון זיו
יחידות הבלונים ברצועת עזה
יחידות הבלונים ברצועת עזה

במערכת הביטחון מקווים שסינוואר מבין את זה, ואם בכל זאת יחליט להמשיך בתוקפנות, במערכת הביטחון אומרים שיינקטו עוד פעולות כדי שיבין. לפי שעה, ישראל לא מאפשרת דבר בעזה מלבד סיוע הומניטרי - מרחב הדיג לא הורחב ואין העברת כסף קטארי.

ההצעה המצרית למפגש פסגה

בינתיים, במצרים הציעו לקיים מפגש מרובע שבו ישתתפו נציגי ארצות הברית, מצרים ישראל וחמאס כדי לקדם הסדרה. כאמור, בישראל מאיימים שההתנהגות של סינוואר לא תאפשר את המפגש, גם כמנוף שנועד לגרום לו להפסיק את התוקפנות.

הפגזה היום ברצועת עזה (צילום: AP)
תקיפה בעזה. ארכיון | צילום: AP

שרת המדע והטכנולוגיה אורית פרקש הכהן התראיינה הבוקר בחדשות הבוקר בקשת 12 והתייחסה לתקיפה. "דין בלון תבערה כדין רקטה, הפעם הותקפו מוצבים אמיתיים של חמאס ולא דיונות של חול", אמרה פרקש הכהן. "זכותנו להיות כאן, זכותנו להסתובב בעיר הבירה שלנו".

20 שרפות פרצו אתמול כתוצאה מבלוני תבערה

הלילה דווח על תקיפת צה"ל בעזה. תחילה דווח בתחנת רדיו של חמאס כי כלי טיס ישראלי תקף מחנה אימונים פלסטיני ברצועה, ובהמשך - צה"ל אישר כי הותקפו מתחמים צבאיים שהתקיימה בהם פעילות טרור. מדובר בתקיפה הראשונה של חיל האוויר מאז מבצע "שומר החומות", חודש מאז הסתיים. זו גם התקיפה הראשונה מאז נכנס נפתלי בנט לתפקידו כראש ממשלה.

בלוני תבערה הופרחו לעבר ישראל
בלוני תבערה הופרחו לעבר ישראל

אתמול פרצו כ-20 שרפות כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה, שעות לפני שהחל מצעד הדגלים בירושלים שבעקבותיו חמאס איים בהסלמה. בתחילה, בכבאות והצלה בדקו מה הגורם לשרפות, ובסופו של דבר התברר שהן פרצו כתוצאה משיגור הבלונים.

מצעד הדגלים יצא לדרך אתמול כמתוכנן למרות איומי חמאס והחשש ממהומות. אלפיים שוטרים ולוחמי מג"ב אבטחו את הצועדים לכל אורך המסלול - שניים מתוכם נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי. במהלך המצעד נעצרו 17 חשודים ברחובות הסמוכים בשל הפרת סדר של עשרות מתפרעים שחלקם יידו אבנים ותקפו שוטרים. לפי דיווח הסהר האדום, 33 פלסטינים נפצעו בעימותים סביב העיר העתיקה ושישה מתוכם הועברו לטיפול רפואי בבית החולים.