מה שהיה לפני סבב הלחימה שנעצר הלילה לא דומה למה שיהיה אחריו, כך הבטיח מוקדם יותר היום (שישי) ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, כשדיבר על ההגנה על ירושלים וסיכום הסבב הנוכחי. ההתבטאויות והדברים שנאמרים בתקשורת בעזה, הן על ידי בכירי ארגון הטרור והן על ידי ערוצי התקשורת, מעידים על כך שלמרות נצירת האש ההדדית, המצב עדיין נפיץ מאוד.

הנייה נאם מוקדם יותר היום, לראשונה מאז הפסקת האש שנכנסה לתוקפה במהלך הלילה. בראש דבריו של מנהיג חמאס עומדת ההבטחה כי המצב בירושלים, הנוגע להר הבית ושייח' ג'ראח, כפי שהיה לפני הסבב, לא יהיה דומה למה שיהיה בעתיד. לדבריו של הנייה, הצטרפותם של ערביי ישראל לעימותים בזמן הלחימה, מגדיר גם את ההצטרפות שלהם למאבק שערער את שיווי המשקל הפנימי של ישראל, מצב שהעניק כוח נוסף לחמאס במסגרת המאבק המתמשך שלו.

לפני נאומו של מנהיג חמאס, התבטא בכיר אחר בהנהגת ארגון הטרור, עיזת א'רישק, שאמר כי גם אחרי הפסקת האש חמאס נשאר עם היד על ההדק ויבחן את המצב בימים הקרובים. הנייה הסביר עוד בנאומו כי באשר לנזקים האדירים שנגרמו ברצועה כתוצאה מסבב הלחימה האגרסיבי, כל מי שנפגע או איבד את ביתו – יקבל מחמאס כסף לצורך שיקום.

מתפרעים בדרום הגדה המערבית  (צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90)
מתפרעים בדרום הגדה המערבית היום | צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90
הפגנת תמיכה בחמאס, בית לחם, היום (צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90)
הפגנת תמיכה בחמאס, בית לחם, היום | צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

יום הזעם שעליו אותתו חמאס וארגונים נוספים היום, עשוי לסמן את הטקטיקה של ארגון הטרור בתקופה הקרובה - ניסיון לשמור או להמשיך ולשלהב את הרוחות בהר הבית וביו"ש כדי להפעיל על ישראל לחצים ואף לערער את השליטה של הרשות הפלסטינית. כל אלה נעשים בזמן שברצועת עזה דווקא יש רצון של חמאס לשמור על רגיעה בתקופה הקרובה על מנת לאפשר שיקום של האזור.

חמאס ניסה להפתיע – ונכשל פעם אחר פעם

בהנהגת חמאס מיהרו היום לארגן הפגנות, כביכול ספונטניות, זאת במטרה לשווק החוצה מפגן של תמיכה בארגון, אולם בפועל נראה שאזרחי עזה עסוקים כעת בממדי ההרס שנזרעו ברחבי הרצועה, זאת מלבד הרס התשתיות התת-קרקעיות של הארגון. בנוסף, בחמאס עושים מאמצים להסית את תשומת הלב מהמצוקה הנוראית שקיימת ברצועה בימים אלה ומעדיפים במקום זאת להתמקד בענייני ירושלים.

עוד עולה מהסיקורים השונים בעזה, כי למרות ההצלחה בשיגור מספר עצום של רקטות לשטח ישראל, בימי הלחימה הארגון כשל פעם אחר פעם ביכולת להפתיע את ישראל. חמאס ניסה לבצע מהלכים באמצעות מנהרות, כלי טיס בלתי מאוישים ואפילו באמצעות הקומנדו הימי שלו, אולם כל אלה סוכלו ולא הצליחו לגרום לנזק מלבד, פגיעה קטלנית אחת של טיל נ"ט שהביא למותו של סמ"ר עומר טביב ז"ל.

חגיגות ניצחון בעזה (צילום: reuters)
חגיגות "ניצחון" בעזה, היום | צילום: reuters
סיכול ממוקד בצפון הרצועה
חיסול שני פעילי חמאס בצפון הרצועה, אמש

בחמאס נערכו לסבב קצר יותר

סבב הלחימה הוכיח שוב לחמאס עד כמה הארגון תלוי בסיוע מבחוץ. הדגש העיקרי עומד על תפקידה המרכזי של מצרים בכלל והנשיא א-סיסי בפרט, כמי שמוציאים ומביאים את כל תהליך המעבר מהפסקת האש לשיקום הרצועה. בנוסף למצרים ובדומה לשנים עברו, מדינות ערביות נוספות צפויות לסייע בראשן קטאר שצפויה לספק סיוע כלכלי משמעותי.

בהתחשב בנזקים המשמעותיים שספג בסבב הלחימה וההרוגים הרבים, ביניהם בכירים בארגון, עושה רושם שבחמאס מבינים שטעו בהערכת המצב ונערכו לסבב לחימה קצר בהרבה ממה שקרה בפועל. אחד הביטויים לטעות הזו, היו האיתותים המוקדמים שהגיעו דרך התקשורת הערבית על כך שבחמאס חותרים להפסקת אש, הרבה לפני שישראל נתנה למתווכים את האישור לכך.

הריסות בניין התקשורת שהופצץ בעזה (צילום: AP)
בניין התקשורת שהושמד בלב הרצועה | צילום: AP

דבר בולט נוסף בתגובות של חמאס לסיכום הסבב, הוא הניסיון להמשיך ולנסות לעורר נקודות עימות נוספות עם ישראל בדגש על ירושלים, אותה עיר שחמאס הפך לגולת הכותרת של הסבב הנוכחי. ארגון הטרור ניסה להשתמש בירושלים, הר הבית ובשכונת שייח' ג'ראח כקלפי מיקוח להפסקת האש, דבר שישראל ביטלה על הסף ולא נתנה לו מקום כלל וכלל.