ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט) אישרה אמש (חמישי) פה אחד את הפסקת האש בין ישראל לחמאס וסיום מבצע "שומר החומות", כך על פי הצעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ. הפסקת האש נכנסה לתוקף הלילה (בין חמישי לשישי) בשעה 02:00, וזאת כפוף להבנות מול חמאס בתיווך מצרים. בלשכת ראש הממשלה מסרו כי הקבינט אישר פה אחד הפסקת אש דו-צדדית ללא כל תנאי. בפיקוד העורף מדגישים שתושבי עוטף עזה במרחק של עד 7 ק"מ מהגבול מתבקשים להישאר בקרבת ממ"ד. חל איסור על כל תנועה ופעילות במרחב הפתוח באזור.

בכיר חמאס אוסמה חמדן אמר לאחר פרסום ההחלטה על הפסקת אש: "קיבלנו ערבויות שישראל תסיר את ידה מאל אקצא ומשייח' ג'ראח". גורמים ישראליים מיהרו להכחיש: "מדובר בדיווח שקרי לחלוטין. ההסכם להפסקת אש הוא ללא התניות. הדיבורים על הסכמות על ירושלים ושייח ג'ראח הם מופרכים ושקריים".

מקורות שהשתתפו בישיבת הקבינט הסבירו כי על פי הסיכום שהושג, צה"ל יפסיק את התקיפות שלו ברצועה בשעה שסוכמה. אם החמאס ימשיך לירות - צה"ל יחזור לתקוף והפסקת האש תבוטל מיידית. כעת הכדור נמצא אצל המצרים שהבטיחו שביכולתם להביא את ההפסקה המיוחלת מבחינתם. עוד סיפרו שרים בקבינט כי הם קיבלו הצעה שאושרה הלכה למעשה עוד לפני הדיון וההצבעה הייתה לפרוטוקול בלבד. השרים עודכנו כי השעה המסתמנת לתחילת הפסקת האש היא 02:00 בלילה, כפי שאישר מאוחר יותר גורם בחמאס. 

יירוטים מעל שמי הדרום (צילום: Edi Israel/Flash90)
יירוטים מעל שמי הדרום במהלך מבצע "שומר החומות" | צילום: Edi Israel/Flash90

ההחלטה על הפסקת האש התקבלה ראשית בעקבות ההמלצה פה אחד של כל גורמי הביטחון: הצבא, השב"כ, המל"ל והמוסד שהסכימו שאכן הושגו יעדי המבצע - חמאס הוכה והמבצע מיצה את עצמו. אך לא פחות חשוב מכך, הלחץ של הבית הלבן נתן את אותותיו, וברקע ההחלטה קיימת ההבנה שחשוב לשמור על יחסים תקינים עם הבית הלבן שנתן אשראי לקיום המבצע.

ההסכמה שהושגה נוגעת אך ורק להפסקת אש ושמירת השקט, ללא הסדרה רחבה יותר שאליה ביקשה מצרים להגיע. במטה לביטחון לאומי מעריכים שבהמשך יהיה קשה מאוד להגיד להסדרה שכזו בעיקר משום שלשני הצדדים יש דרישות גבוהות מדי.

הצד השני מבין שהוא מזהה חולשה (צילום: Sky News, חדשות)
איסמעיל הנייה | צילום: Sky News, חדשות

בהודעה רשמית שפרסם הקבינט נכתב כי ההחלטה התקבלה על פי "המלצת כל גורמי הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וראש המל"ל, לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש דו-צדדית ללא כל תנאי. הדרג המדיני מדגיש שהמציאות בשטח היא שתקבע את המשך המערכה". בחמאס מאיימים שאם ישראל תנקוט במהלך חד-צדדי - "הידיים שלנו יישארו על ההדק".

שר הביטחון גנץ התייחס להחלטת הקבינט: "מבקש לחזק את כוחות הביטחון וצה"ל בהובלת הרמטכ"ל, שהביאו במהלך 11 הימים האחרונים להישגים צבאיים חסרי תקדים בעוצמתם, בדיוקם ובמשמעות האסטרטגית שלהם במאבק מול ארגוני הטרור ברצועת עזה. מערכת הביטחון ממשיכה במוכנותה להגן על אזרחי ישראל, וכוחות הביטחון וצה"ל פרוסים בשטח, בכלל המערכים, בגזרות השונות, בהגנה ובהתקפה. המציאות בשטח תקבע את המשך הפעולות".

חיילים על גבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
הפסקת אש? בישראל עדיין דרוכים | צילום: רויטרס

שרים בקבינט: להמשיך בחיסולים הממוקדים

טרם דיון הקבינט אתמול, ישראל כבר הודיעה למצרים שהיא מוכנה להפסקת אש ללא הסכם, אלא בהבנות של "שקט ייענה בשקט". במקביל, חמאס אמר לביטאון של חיזבאללה בלבנון כי הפסקת האש היא הדדית ותיכנס לתוקפה ביממה הקרובה. 

תקיפות צה"ל ברצועה (צילום: רויטרס)
תקיפות צה"ל ברצועה. ארכיון | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן טלפן אמש למקבילו המצרי, עבד אל-פתאח א-סיסי, כדי לוודא שהסיכומים של המודיעין המצרי עם הצדדים היא סופית, ובמקביל שליח האו"ם למזרח התיכון נועד עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, בקטר. בחמאס גיבשו כבר קו ההסברה שעל פיו ישראל עוצרת את המבצע מאחר שהובסה. 

שר החוץ גבי אשכנזי אמר לשרי הקבינט במהלך הדיון כי אין גיבוי בינלאומי להמשך המבצע, כולל ארה"ב. על פי עמדת צה"ל שהוצגה בקבינט, הוא עמד ביעדי המבצע והגיע להישגים מקסימליים. גנץ גיבה את הצבא והסביר כי נגבה מחיר מקסימלי כבר מחמאס. בדרג המדיני אמרו ל-N12 שהצבא הוא שדוחף לסיום הלחימה, מאחר שלטענתו יש הישגים משמעותיים וחמאס הורתע מספיק.

Copy of ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
מעוניין בהפסקת אש. הנשיא ביידן | צילום: רויטרס, רויטרס_

_OBJ

שרים בקבינט מתחו ביקורת במהלך הדיון על ההבנות המסתמנות ודרשו שינוי של המדיניות הישראלית בעתיד, כך שתימשך מדיניות החיסולים הממוקדים - ללא קשר אם יבוצע ירי מעזה. בנוסף הם דרשו תגובה צבאית חריפה על כל שיגור מעזה, גם של בלוני נפץ והפסקת העברת הכסף הקטרי לרצועה בכל חודש דרך מנגנון האו"ם. השרה רגב אף תקפה את הרמטכ"ל כוכבי ודרשה שצה"ל ימשיך בתקיפות בטענה ש"זה מה שהציבור רוצה".

הירי מעזה נמשך גם במהלך ישיבת הקבינט ולאחר קבלת ההחלטה על הפסקת אש. לאחר הפוגה של כמה שעות בלילה שבין רביעי לחמישי, החלו שיגורים ללא הפסקה משעות הבוקר ולאורך כל היום. מטחים כבדים נורו ליישובי עוטף עזה, הדרום והנגב. בין השאר נורו רקטות לבאר שבע, אשדוד, אשקלון, נתיבות ושדרות.