במהלך השנים שעברו מאז מבצע צוק איתן חמאס שיפר משמעותית את היכולות הצבאיות שלו, בעיקר את מערך שיגור הרקטות אך גם בתחום הסייבר והלוחמה האלקטרונית. מנגד, צה"ל פעל בימים האחרונים נגד אותם מערכים ונראה כי הוציאה אותם מכלל אפקטיביות. ראש חטיבה הגנה בסייבר: "במהלך המבצע ביצענו עשרות פעילויות מבצעיות, בהם חוסלו פעילי טרור".

מתחילת מבצע שומר החומות נראה שחמאס שיפר מאוד את יכולותיו, גם בתחום הסייבר. אך בישראל לא נותרו ללא מענה ממשיכים לפעול נגד הניסיונות של מערך הסייבר של ארגון הטרור - תוך כדי המבצע, הצליח צה"ל לחסל 3 בכירים שהיו גורמי מפתח בפעילות הסייבר והלוחמה האלקטרונית של חמאס: ראש המחלקה הטכנית סאמי רצ'ואן, שאנשיו אמונים על פעילות הסייבר הלוחמה אלקטרונית של המודיעין הצבאי, ג'מעה טחה, שהיה יד ימינו של מוחמד דף בהקשרי סייבר וחסן קהוג'י, ראש מחלקת הביטחון שהיה מעורב וקידם את פעילויות הלוחמה האלקטרונית.

חייילת בערך הסייבר (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
לוחמי מערך הגנת הסייבר (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

בנוסף לחיסול הבכירים, סוכלו מספר פעילי סייבר מדרג ביניים ועד זוטר, הותקפו והושמדו יותר מ-10  נכסים מבצעיים ששימשו את פעילי הסייבר והלוחמה האלקטרונית של חמאס, והותקפו בתי פעילים של מפקדי ביניים במערכים הללו.

"חטיבת הספקטרום וההגנה בסייבר מנהלת במבצע שומר החומות מאמץ רב ממדי, לטובת שימור חופש הפעולה המבצעי ורציפות התפקוד של צה"ל", אמר תא"ל ד', ראש חטיבת הגנה בסייבר. "זאת, תוך מאמץ הגנה רחב שמנע הישגים מהאויב. במהלך המבצע, ובשיתוף פעולה מתמשך והדוק של אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אמ"ן, חה"א והשב"כ, מומשה תוכנית התקפית שהוכנה מראש לטובת פגיעה קשה במערכי הסייבר והלוחמה האלקטרונית של החמאס, הנמצאים במעקב הדוק במשך תקופה ארוכה".

תא"ל ד' מאיים כי לא יהסס לפעול באופן עוצמתי יותר: "במסגרת התוכנית, בוצעו עשרות פעילויות מבצעיות. סוכלו פעילי טרור, הושמדו נכסים מבצעיים ונגרעו יכולות רבות מהמערכים. המסר שלנו לאויב ברור – נפעל באופן נחרץ מול כל התארגנות התקפית כנגד מדינת ישראל, גם בסייבר ובספקטרום".