לקראת התלקחות מחודשת? המשא ומתן בין ישראל לארגון חמאס בתיווך המצרי כדי למנוע הסלמה צבאית בגבול הדרום נמשך, אך האיומים בימים האחרונים של יחיא סינוואר מעידים על התסכול שהולך וגדל בחמאס. בישראל חוששים שהמשא ומתן להשגת מידע על השבויים והנעדרים בתמורה לשיקום הרצועה יעלה על שרטון ויתגברו הסיכויים ללחימה מחודשת בעזה.

במצרים דווח אמש (שני) כי "נכשלו הפגישות שהיו אמורים לדון בעסקת חילופי השבויים בשל התעקשות ישראל שרוצה לקשר את שיקום עזה בהחלפת השבויים". על פי אחד מהדיווחים, "מצרים החליטה להקפיא את נושא חילופי השבויים לאחר יומיים של משא ומתן עקיף בין חמאס לישראל". נשיא מצרים א-סיסי אמר כי "עזה לא תשוקם ללא תיאום ופיקוח מלא של הרשות הפלסטינית".

בעוד כשבוע ישראל אמורה להגיע להסכמה עם חמאס על מנגנון העברת הכספים בין קטר לעזה במטרה שהכסף לא יגיע לידי חמאס בסופו של דבר. הפתרון שעל הפרק הוא העברת הכספים באמצעות גורם שלישי. ההערכה בישראל שחמאס יאפשר זאת מכיוון שהוא זקוק מאוד לכסף והוא תחת לחץ גדול מכיוון שמאז מבצע "שומר החומות" לא נכנס לרצועה הכסף הקטרי.

חלוקת הכסף הקטרי, ארכיון (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

אם יישמר השקט הביטחוני, בעוד כשבועיים צפויה לצאת משלחת ישראלית לקהיר. המשלחת תדון על תחילת שיקום רצועת עזה, זאת בתמורה למידע חדש על השבויים והנעדרים הישראלים שנמצאים בידי חמאס.

בשלב הזה קיים סיכוי שהמשא ומתן יעלה על מכשול – דבר שיכול להוביל להסלמה ביטחונית בדרום. שר הביטחון בני גנץ כבר אישר תוכניות צבאיות, צה"ל נערך גם הוא בהשלמה של בנק המטרות, המלאים והחימוש.

ברצועת עזה דיווחו מוקדם יותר אתמול שהפגישה שנערכה בצוהריים בין שליח האו"ם למזרח התיכון ת'ור וונסלנד והנהגת חמאס ברצועה הסתיימה בכישלון. מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר אמר: "הייתה פגישה רעה, לא נקבל את המשך המצור על עזה".

על פי הדיווחים, שליח האו"ם לא הצליח לקדם את המו"מ לרגיעה מחודשת בין ישראל וחמאס אחרי מבצע "שומר החומות", ולא הצליח לקדם הבנות מול ישראל. לטענת סינוואר, ישראל מנסה לסחוט את הנהגת חמאס והם לא יסכימו לכך. הוא אמר לעיתונאים כי "ישראל ממשיכה במדיניות נגד העם הפלסטיני, נגד האסירים ונגד עזה".