אחרי הפסקת האש - הבכירים מתייצבים מול המצלמות: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן מסרו היום (שישי) הצהרה עם סיומו של מבצע "שומר החומות" בעזה. ראש הממשלה נתניהו אמר: "שינינו את המשוואה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה. נגיב בעוצמה אחרת על כל גילוי של תוקפנות כלפי יישובי העוטף וכלפי כל מקום אחר בישראל". שר הביטחון גנץ אמר: "תם המעשה הצבאי והגיעה שעת המעשה המדיני. אם לא נפעל מהר ונכון - שומר החומות יהפוך לעוד סבב בדרך למבצע הבא. זאת החובה שלנו לאזרחי ישראל ולתושבי הדרום שעומדים בחזית שנים. אתם ראויים לשקט בדיוק כמו תושבי ירושלים ות"א". ראש הממשלה ושר הביטחון התייחסו גם למהומות בשטחי ישראל בשבועות האחרונים. נתניהו, גנץ וכוכבי הוסיפו גם כי הם מחויבים להשבת השבויים מעזה.

נתניהו אמר בפתח דבריו: "אזרחי ישראל, אני מבקש להודות לכם על העמידה האיתנה ועל החוסן המרשים שגיליתם ב-11 ימי המבצע. זה אפשר לנו להשיג את יעדי המבצע בהצלחה יוצאת דופן. אני שולח תנחומים למשפחות שאיבדו את יקיריהם, שולח חיבוק חם לכל הפצועים ואיחולים להחלמה שלמה ומהירה".

בנימין נתניהו, בני גנץ, רא״ל אביב כוכבי ונדב ארגמן
בנימין נתניהו, בני גנץ, רא״ל אביב כוכבי ונדב ארגמן
תקיפות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות (צילום: SAID KHATIB, AFP)
תקיפות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות | צילום: SAID KHATIB, AFP

נתניהו הודה לכל חלקי מערכת הביטחון ואמר: "אני מודה לכולכם על הפעולה המשותפת להבטחת ביטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה". נתניהו הוסיף ופנה לשר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ שעמדו לצדו בהצהרה: "תודה מיוחדת לכם - בני, אביב, נדב. עמדנו יחד כשלנגד עינינו דבר אחד - השבת הביטחון והשקט לאזרחי ישראל".

"הדבר היחיד שמנחה אותי בקבלת החלטות הוא הבטחת ביטחונה של מדינת ישראל והשמירה על חיי אזרחיה וחייליה", אמר נתניהו. "כשיצאנו יחד למבצע הגדרתי את היעד המרכזי שלו - להנחית מכה קשה על ארגוני הטרור, לפגוע ביכולותיהם ולהשיב את השקט תוך ביסוס ההרתעה. כך בדיוק עשינו. לא הכל ידוע עדיין לציבור, אגב לא הכל ידוע עדיין לחמאס, אבל מכלול ההישגים שלנו ייחשף במהלך הזמן. בשלב הזה לפחות אני יכול לומר שעשינו דברים נועזים וחדשניים, וזאת מבלי להיגרר להרפתקאות מיותרות".

נתניהו: "לא נסבול טפטוף של רקטות - מה שהיה הוא לא מה שיהיה"

"אם היה צורך להיכנס קרקעית היינו עושים זאת", הוסיף נתניהו. "אבל חשבתי שהפעם אל מול התכלית שקבענו - נוכל להשיג תוצאות טובות יותר בדרכים בטוחות יותר. תמיד קיימת ביקורת מצד זה או אחר, אבל רוב אזרחי ישראל רואים שפעלנו בנחישות ותבונה, ואני אוסיף באחריות עילאית. השליחות שלי היא גם לשמור על האימהות, על הבנים, על החיילים שלנו, למנוע מחיר מיותר בחיי אדם. ולכן גרמנו נזק מירבי לחמאס במינימום נפגעים לישראל, וכמובן שאנחנו דואבים על כל אובדן של חיי אדם. בתחילת המבצע אמרתי שחמאס יספוג מכות שלא חלם עליהם - וזה מה שקרה".

פגיעה ישירה במבנה באשקלון (צילום: global telegram)
צילום: global telegram

נתניהו הצהיר: "תקפנו את המנהרות ההגנתיות של חמאס. השמדנו חלק ניכר מ"המטרו", אותה עיר תת קרקרעית מתחת לרצועת עזה, שבה חמאס חשב שהם יסתתרו ויוכלו לנהל את המלחמה באין מפריע. במשך שנים הכנו תוכנית קפדנית לפגיעה מירבית במטרו - גם בזה חמאס השקיע הון עתק ושנים של עבודה, וזה ירד לטמיון. חמאס לא יכול להתחבא יותר. זה הישג עצום למדינת ישראל".

"שינינו את המשוואה", טען נתניהו. "לא רק לימי המבצע ותוך כדי המבצע - אלא גם להמשך. אם החמאס חושב שנסבול טפטוף של רקטות הוא טועה - נגיב בעוצמה אחרת על כל גילוי של תוקפנות כלפי יישובי העוטף וכל מקום אחר בישראל. מה שהיה הוא לא מה שיהיה".

נתניהו: "תמיד יש ביקורת בכלי התקשורת הבינלאומיים, אבל הפעם קיבלנו תמיכה בינלאומית אדירה מעשרות מדינות שהתייצבו מאחורינו. אני רוצה להודות לידידי, הנשיא ביידן. שוחננו 6 פעמים בימים האחרונים, שיחות חמות וידידותיות, והוא חזר בצורה ברורה וחד משמעית על התמיכה הבלתי מסויגת של ארה"ב בזכות ההגנה העצמית של ישראל. אמרתי לו שנעצור את הלחימה כשנגשים את יעדי הלחימה. הנשיא הבין זאת וכך עשינו".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו

"אשקלון ספגה אלף טילים. אשקלון והיישובים שסביב לה זקוקים לעוד מיגון ולהטבות כלכליות - והם יקבלו אותן", הוסיף נתניהו. "במקביל למבצע היינו צריכים להתמודד עם חזית נוספת, של התפרעויות ואלימות בתוך הארץ. ההנחיה שלי הייתה לגדוע את האלימות ביד קשה. עצרנו 1,300 איש ונמצה את הדין עם העבריינים והמסיתים. כל מי שירים ידו נגד אזרחים שלווים, יצית בתי כנסת או יבזוז חנויות - ישלם על כך מחיר כבד. אני חוזר ודורש מההנהגה הערבית לגנות בפה מלא את הפרעות ביהודים. יש כמה מנהיגים שעשו זאת".

"לא מדובר בכל הציבור הערבי", הוסיף. "אבל מדובר במיעוט משמעותי שצריך להוקיע אותו. אף אחד לא ייקח את החוק לידיים - לא ערבים ולא יהודים. אנחנו מדינת חוק. במקביל נפעל להחזרת דו הקיום והחיים המשותפים כדי שכל אזרחי ישראל ישתתפו בסיפור ההצלחה הכביר של המדינה שלנו".

גנץ: "אם לא נפעל מדינית מהר ונכון, שומר החומות יהיה עוד סבב בדרך למבצע הבא"

שר הביטחון בני גנץ דיבר אחרי ראש הממשלה נתניהו. הוא אמר: "תודה על שיתוף הפעולה הביטחוני לאורך כל הימים האחרונים. אני חושב שנעשתה עבודה טובה בצמרת הביטחונית של מדינת ישראל וכך ראוי. ראוי שכל אזרחית ואזרח יידעו שבעת חירום אפשר וצריך לשתף פעולה". גנץ הוסיף ואמר: "אזרחי ישראל, תם ולא נשלם".

בנימין נתניהו, בני גנץ ורא"ל אביב כוכבי בבור בקריה (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
בנימין נתניהו, בני גנץ ורא"ל אביב כוכבי בבור בקריה | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"השגנו את כל היעדים המבצעיים שהצבנו", אמר גנץ. "גבינו מחיר כבד מאוד מחמאס. החזרנו את יכולותיו שנים אחורה. פגענו ביכולות מבצעיות רבות של האויב, חיסלנו יותר מ-200 פעילי טרור ובהם בכירים מאוד, הצלחנו לסכל את תוכניות חמאס לבצע פיגועי חדירה, לשלוח כטב"מים ולפעול מהזירה ימית. בחמאס הופתעו, והם מתחרטים - ועוד יתחרטו קשות על מה שהם בחרו לעשות".

"הציבור עמד בגבורה במבחן מול הטרור", הוסיף שר הביטחון. "מטחים מתמשכים של רקטות קטלניות ששוגרו ללא הבחנה אל ערים, מושבים, קיבוצים, יהודים וערבים, נתקלו בכיפת ברזל ובעורף ישראלי חזק כפלדה. אזרחיות ואזרחי ישראל - אתם תמונת הניצחון שלי".

"בשלב זה תם המעשה הצבאי והגיעה שעת המעשה המדיני", הוסיף בני גנץ. "על חורבות בתיהם של בכירי חמאס והריסות של מעל 100 קילומטר מנהרות טרור - חובה עלינו לבנות מציאות אחרת. מעשה מדיני אין משמעו הסכמי בזק, אלא התנעת מהלכים ארוכי טווח שיחלישו את הקיצוניים ויחזקו ויחברו בין המתונים. במקביל לניהול המערכה עמדתי עם מנהיגים בעולם, ובראשם מזכיר ההגנה האמריקני. הגיבוי שנתנו הממשל האמריקני בראשות הנשיא ביידן ומדינות נוספות בזכותנו להגן על עצמנו הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל - ואנחנו מעריכים זאת מאוד".

"שוחחתי גם עם מנהיגי מדינות ערב שיש לנו קשרים איתם וגם אלו שלא - ואני אומר לכם שיש לנו אפשרות לשנות. במבצע החלשנו את החמאס צבאית ופגענו בנכסיו וכעת הזמן לחזק את הכוחות המתונים שמסביב, להתנות פיתוח ושיקום לא רק בשקט - אלא גם, ובעיקר, בהתקדמות תהליך השבת השבויים והנעדרים. זה חוב מוסרי שלנו כמדינה שאני נושא עמי יום-יום ושעה-שעה. זאת ועוד, לא רק שקט תמורת שקט; שקט תמורת תקווה ומתינות. אם לא נפעל מדינית מהר ונכון, שומר החומות יהיה עוד סבב בדרך למבצע הבא".

"אין לממשלה מנדט להפוך הישג צבאי להחמצה מדינית", הוסיף שר הביטחון. "זאת החובה שלנו לאזרחי ישראל ולתושבי הדרום שעומדים בחזית שנים. אתם ראויים לשקט בדיוק כמו תושבי ירושלים ות"א".

גנץ התייחס גם למהומות בשטחי ישראל ואמר: "לאורך המבצע הצבאי התמודדנו במקביל עם משבר פנימי עמוק. שמנו לו חוסם עורקים מיידי באמצעות שוטרי משטרת ישראל שפעלו בנחישות ומקצועיות בסיוע של מג"ב, שב"כ, הפרקליטות וכולם שנרתמו למשימה הלאומית מול טרור לאומני שהתפשט ברחובותינו. מביע את הערכתי למפכ"ל ולכל אנשיו שפעלו בתנאים קשים לאורך כל הדרך".

"החברה הישראלית זקוקה לא רק לטיפול נמרץ - אלא לתהליך ריפוי עמוק, להוקעה של גורמים קיצוניים שמלבים את האש בתוכנו, לחיזוק הסולידריות שבתוכנו, לחינוך אחר, להכרת האחר והשונה. זאת משימה לאומית מהחשובות ביותר שניצבות לפנינו בעת הזאת", כך גנץ.

הרמטכ"ל כוכבי: "מקווים לימים של שקט וביטחון - אבל ערוכים לכל התפתחות"

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר: "חמאס טעה טעות חמורה בירי שלו לעבר מדינת ישראל. הוא לא קרא אותנו נכון ופגש עוצמת תקיפה ומערכי הגנה שהוא לא הכיר ולא ציפה להם. הפגיעה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי היא קשה. לצד זאת, עשינו מאמץ רב שלא לפגוע בבלתי מעורבים - שצבא הטרור של חמאס וג'יהאד פועל בתוכם, במקום הכי צפוף בעולם".

"רבים מהישגי המבצע מדברים בעד עצמם, חלקם יתבהרו רק בהמשך" אמר הרמטכ"ל. "גם לאויב ייקח עוד זמן רב להבין את עוצמת הפגיעה והיקפה, לצד העובדה שהוא כבר יודע עד כמה הוא כשל בפיגועים שהוא ניסה להוציא באוויר, ביבשה ובים. שלא כבעבר, חמאס נמנע מירי נרחב בשעות האחרונות של המבצע. אנחנו מודעים לכך שלצד ההישגים הרבים, בהם יירוט של יותר מ-90 אחוזים, אנחנו צריכים להמשיך ולספק פתרונות לאתגר הרקטות ולחזק את תחושת הביטחון של אזרחי ישראל".

"מבחינתי ומבחינת צה"ל - לא תם ולא נשלם. מקווים לימים של שקט וביטחון אבל ערוכים לכל התפתחות. אנחנו נכונים לשוב ולפעול בעוצמה רבה בכל רגע נתון. פעלנו במבצע הזה אחרת. הוא הסתיים אחרת - ומבחינתנו גם ההמשך צריך להיות אחר".

"לצד כל המשימות שבהן צה"ל עמד בהצלחה, משימה אחת חשובה לא הושלמה - והיא השבת הבנים הביתה", ציין הרמטכ"ל. "אנחנו פועלים בנושא הזה במרץ והישגי המבצע צריכים להאיץ את השבתם. זו אחריות אישית שלי, של מפקדי צה"ל וצה"ל כולו - ולא ננוח עד שנמלא ונשלים את המשימה הזאת. אני מבקש להביע הערכה גם לציבור בישראל על עמידה איתנה ואחראית מול אתגרים שלא היו בעבר. לחוסן שהציבור גילה היה תפקיד משמעותי. מבקש להשתתף בצערם של המשפחות שיקיריהן נהרגו במהלך המבצע ומאחל החלמה מהירה לכל הפצועים".

אתמול הוחלט בקבינט המדיני-ביטחוני לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש. בהודעת הקבינט נאמר כי מדובר בהפסקת אש דו-צדדית ללא כל תנאי. עוד צוין כי מערכת הביטחון סקרה בפני שרי הקבינט את "ההישגים הגדולים של ישראל במערכה, חלקם חסרי תקדים".

הפצצות חיל האוויר בעזה - תמונה מאתמול (צילום: AP)
צילום: AP

הפסקת האש נכנסה לתוקפה בשעה 02:00 בלילה. עד ל-01:50 נמשכו המטחים לדרום, כאשר עשרות רקטות נורו ליישובי עוטף עזה בשעות שלפני כניסת הפסקת האש לתוקף. בצה"ל אמרו כי חמאס התכוון לירות גם לתל אביב ולגוש דן לפני כניסתה של הפסקת האש לתוקף, אך כלי טיס חמושים שהוצבו בשמי הרצועה – תוך איום על חמאס לפיו יעדים יותקפו אם יבוצע ירי למרכז – מנע את הירי בסופו של דבר.