המתיחות בגזרה הדרומית: בצל שיגור בלוני התבערה מרצועת עזה לעבר ישראל במהלך השבוע האחרון והתקיפות של צה"ל כתגובה, יתכנס היום (ראשון) הקבינט המדיני-הביטחוני לראשונה בממשלת בנט-לפיד. בתוך כך, גורמים מדיניים הדגישו כי "השבוע יתברר אם חמאס הבין את המסרים שלנו שהעברנו גם בתקיפות ברצועה וגם בצינורות הדיפלומטיים" - כך פרסמנו הערב ב"חדשות סוף השבוע".

עוד ב-N12:

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90)
ההחלטה הראשונה של ממשלת בנט-לפיד | צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90

גורם ביטחוני בכיר מעריך, כי פנינו להסלמה נוספת עם חמאס בעזה במהלך התקופה הקרובה ואין מנוס מכך. "בעוד שבועות או חודשים בודדים תהיה מערכה נוספת, או לפחות כמה ימי לחימה משמעותיים", אמר הגורם כפי שפרסמנו אמש באולפן שישי.

הדיון בקבינט יתקיים ללא הרמטכ"ל אביב כוכבי, שנוסע לביקור שתוכנן מראש בארצות הברית. בצה"ל הבהירו כי כוכבי החליט שלא לבטל את הביקור "לאחר הערכת מצב ולאור חשיבות הנסיעה". סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, ימלא את מקומו בהיעדרו ומצוי עימו בקשר רציף.

כך יפעל המנגנון להכנסת הכסף הקטרי לעזה

ברקע המחלקות עם חמאס על הכנסת המענק הקטרי לרצועת עזה והמעורבות של הרשות הפלסטינית בעניין, ישנו מנגנון שסוכם לחלוטין אל מול הצד השני. בשלב הראשון הוא לא יכלול את הרשות הפלסטינית, אלא את קטר ואת האו"ם. הפעם הכסף לא צפוי לעבור דרך מזוודות הכסף המוכרות, אלא דרך אמצעים וגורמים אחרים.

ישיבת הקבינט הראשונה בעידן בנט

בישיבת הקבינט צפוי צה"ל להציג את התוכניות לחידוש הלחימה בעזה ולצד זאת - להעביר סקירות ביטחוניות ומודיעיניות לחברי הקבינט, אך הפעם ככל הנראה לא יאושרו תוכניות אופרטיביות. יש לזכור שמדובר בקבינט חדש לגמרי, שכולל לא מעט שרים שבעבר לא היו מעורבים ברמה הביטחונית, וחלקם אף לא היו חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

שיגור רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל (צילום: רחים קטיב, פלאש 90)
בדרך להסלמה נוספת? תמונת ארכיון | צילום: רחים קטיב, פלאש 90

צבע אדום נשמע בין חמישי לשישי בעוטף עזה, לאחר שצה"ל תקף יעדי חמאס ברצועה - בתגובה על שיגור בלוני תבערה לעבר ישראל. עם זאת, לא זוהו שיגורים לעוטף וההתרעה הופעלה כתוצאה מירי שאינו רקטי. מטוסי קרב ביצעו תקיפה נרחבת נגד מתחמים של ארגון הטרור, כולל תקיפה של כמה מבנים בנוהל "הקש בגג". גורם ביטחוני אמר ל-N12: "אנחנו נותנים מכה מכובדת של טון על כל בלון ונערכים לאפשרות שאם הם ירצו להגיב - נעלה קומה". 

מתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
מתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס שצה"ל תקף | צילום: דובר צה"ל

במערכת הביטחון הוסכם כי טרור הבלונים "ייענה בתגובה אלימה וקשה". גורם צבאי בכיר הוסיף השבוע כי "אנחנו סופרים גם את הבלונים שכבר שוגרו בימים האחרונים והתגובה תיקח גם אותם בחשבון". בשיחות שמתקיימות בין ישראל לחמאס, באמצעות מתווכים, חמאס טוען שמדובר ב"טרור עממי", אך ישראל אינה מקבלת זאת ואומרת שלא מדובר בהפגנה עממית, אלא בטרור לכל דבר. ישראל מעוניינת להעביר את הדילמה לחמאס בעזה - האם שווה להם להפריח בלונים ובתמורה לראות הרבה מטוסים מפציצים אתרים בתוך רצועת עזה?

מתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס (צילום: דובר צה"ל)
מתחם צבאי של החמאס שהופצץ | צילום: דובר צה"ל

זהו האירוע הביטחוני הראשון שעימו נדרש להתמודד נפתלי בנט כראש ממשלה. בנט טען בעבר כי יש לחסל משגרי בלונים. "אם היינו מחסלים את חוליות השיגור בהתחלה, שתיים-שלוש חוליות, לא היינו מגיעים להסלמה הנוכחית. יש פה כלי הרג, ומי שמשתמש בכלי ההרג הזה - יש להתייחס אליו כאל מחבל", טען. על רקע זה, מסקרן יהיה לראות כיצד יורה בנט להגיב לאירועי שיגור בלוני נפץ נוספים.

ניר דבורי השתתף בהכנת הידיעה.