מכ"ם מיוחד, פועל בכל מזג אוויר ותוצרת כחול-לבן: מטוס המודיעין "אורון", המתקדם מסוגו בעולם, נקלט היום (ראשון) בבסיס חיל האוויר "נבטים". המטוס מתבסס על פלטפורמת מטוס המנהלים מסוג Gulfstream G550, ומתאפיין בביצועי טיסה מעולים ועלויות אחזקה נמוכות. על ה"אורון" יותקנו מכ״ם מתקדם מתוצרת תעשייה אווירית ומערכות מודיעיניות מתקדמות, כדי לאפשר לצה"ל מימד מודיעני חסר תקדים בהיבטי כיסוי השטח ובעומק הכיסוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המטוס הוא פרי פיתוח משותף של המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון, חיל האוויר, אגף המודיעין, זרוע הים והתעשייה האווירית, ותוכנן בעקבות לקחים ממלחמות ומאירועים מבצעיים בעבר. הוא יצויד בשכבת מיצוי מידע אוטומטית המבוססת על אלגוריתמיקה מתקדמת ובינה מלאכותית, ויאפשר לזרועות צה״ל לשמר ולהעמיק את עליונותו המודיעינית מול האתגרים העומדים לפתחנו - זאת תוך פריסת כוחות קרקעיים של צבאות אויב וארגוני טרור, במעגלים קרובים ורחוקים, בשגרה, במב״ם ובלחימה.

קליטת מטוס ״אורון" (צילום: דובר צה"ל )
קליטת מטוס ״אורון" | צילום: דובר צה"ל

טייסת 122 - "הנחשון" - תפעיל את המטוס החדש שישמש למשימות מודיעין בזמן אמת. כיום הטייסת מפעילה מטוסים מסוג "שביט" ומסוג "עיטם", גם הם מופעלים למטרות מודיעיניות. 

מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין עמד בראש טקס קליטת המטוס ואמר: "ההצטיידות במטוס 'אורון' היא ביטוי נוסף להגברת האפקטיביות של חיל האוויר. יכולותיו של המטוס מוסיפות נדבך נוסף ליכולות המבצעיות והאסטרטגיות הקיימות בחיל האוויר, אשר יבטיח את המשך שמירת עליונותו בשמי המזרח התיכון והגנת שמי מדינת ישראל ובטחונה". עוד הוסיף האלוף נורקין כי "זהו מהלך המשקף חזון ליכולת איסוף מתקדמת, המתאימה לשדה הקרב ומאפשרת פעולה במגוון זירות רחב".

קליטת מטוס ״אורון" (צילום: דובר צה"ל )
קליטת מטוס ״אורון" | צילום: דובר צה"ל

קליטת מטוס ״אורון" (צילום: דובר צה"ל )
קליטת מטוס ״אורון" | צילום: דובר צה"ל

ראש מו"פ במפא"ת, משרד הביטחון תא"ל יניב רותם מסר כי "טכנולוגיות הבינה המלאכותית יאפשרו למצות באופן אוטומטי את הנתונים הרבים שייאספו ולעבד אותם לתוצר שיתמוך במאמץ ההתקפי של הזרועות השונות של צה"ל ויעצים את יכולת הקטלניות בזמן אמיתי. יצרנו מכונה שיודעת לייצר ולחשוף מטרות בכל מזג אוויר, בזמנים מאוד קצרים, בשניות ספורות, בספיקת שטח של אלפי קילומטרים ובדיוקים שמיועדים לתקיפה. מטוס המשימה נותן לצה"ל יכולת ממד מודיעיני חדשני, חסר תקדים בכלל העולם".

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנכ"ל "אלתא" יואב תורג'מן, התייחס אף הוא ליתרונות של מטוס "אורון": "הטכנולוגיה הייחודית, מתוצרת 'כחול לבן', תשפר את כושר ההתמודדות של צה"ל במגוון זירות הלחימה בדגש על יכולות התקיפה של חיל האוויר. התעשייה האווירית היא בית מטוסי המשימה של מדינת ישראל ומובילה עולמית בתחום זה".

 

קליטת מטוס ״אורון" (צילום: דובר צה"ל )
קליטת מטוס ״אורון" | צילום: דובר צה"ל