אחרי שאתמול האשימה אירן את ישראל באחריות לתקלה במתקן הגרעין בנתנז, הלילה (בין שני לשלישי) דווח בניו יורק טיימס כי התקלה במערכת החשמל במתקן הגרעיני נגרמה על ידי מטען חבלה שהוברח למקום והופעל מרחוק. גורם מודיעיני ציין כי המטען הרס את מערכות החשמל המרכזיות במתקן וגם את מערכות הגיבוי ובכך נגרם נזק משמעותי למתקן, כזה שעל פי דיווחים ייקח חודשים לתקן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורם מודיעיני בכיר שביקש להישאר בעילום שם במטרה שיוכל לספק פרטים חדשים על המבצע, הסביר לניו יורק טיימס כי מטען נפץ הוברח למתקן הגרעין בנתנז והופעל לאחר מכן בשלט רחוק. ראש הוועדה לאנרגיה אטומית באירן, פרדיון עבאסי, כביכול אישר את המידע הזה בריאיון שהעניק לטלוויזיה הלאומית ברפבוליקה האיסלאמית אמש.

"המזימה של האויב הייתה יפה מאוד", אמר בריאיון. "אני מסתכל על זה מנקודת מבט מדעית. הם חשבו על זה לעומק והשתמשו במומחים שלהם כדי להבטיח שהפיצוץ יהרוס גם את מרכז הכוח החשמלי וגם את מרכז הגיבוי החשמלי".

בישראל ממשיכים להיערך לתגובה אירנית לאחר האיומים שנשמעו ביומיים האחרונים מאז התקיפה. במערכת הביטחון מתכוננים לתגובה אפשרית מול מטרות ישראליות בים, באוויר או ביבשה, אך מנגד בישראל מודעים לשיקולים נוספים של האירנים – החל מהזמן שעלול תכנון של פיגוע כזה להיארך, ועד השיחות של האירנים מול האמריקנים לחידוש הסכם הגרעין.

אמש האשים באופן מפורש שר החוץ האירני את ישראל בפיגוע במתקן הגרעין ואמר: "ננקום בציונים". דובר משרד החוץ הצטרף לאיום, טען שמדובר ב"פשע נגד האנושות" והוסיף: "אירן תגיב בזמן ובמקום שתראה לנכון". איומים מהסוג הזה הפכו לדפוס קבוע שמתרחש אחרי כמעט כל אירוע.