במקביל לחשש שחמאס ירה מטח ראווה אחרון לגוש דן ומרכז הארץ, אנו חושפים לראשונה הערב (שישי) כי שלוש שעות לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש – אמש סוכל פיגוע משמעותי. חוליה של חמאס ניסתה לחצות באמצעות מערך המנהרות של הארגון לשטח ישראל ולפגוע בחיילי צה"ל, אולם ברגע האחרון היא זוהתה וחוסלה במקום על ידי חיל האוויר.

רבות דובר על המהלך של צה"ל אמש, בשעתיים שלפני כניסת הפסקת האש לתוקף, כאשר מחשש למטחים אחרונים – עשרות רבות של מטוסים חמושים חגו מעל שמי עזה. הערב אנחנו חושפים שברגע האחרון אמש, כאמור שלוש שעות לפני כניסת הפסקת האש, סוכל אירוע שהיה יכול להיות דרמטי ואולי לגרום לכך שהפסקת האש לא תוכל להיכנס לתוקף.

בסביבות השעה 23:00 בלילה, זיהו בצה"ל חוליה של החמאס במנהרות התת קרקעיות, כשהמסקנה המיידית שעלתה מהזיהוי היא שאותה חוליה עושה מאמץ לחצות דרך המנהרות לשטח ישראל. החוליה זוהתה, וחיל האוויר תקף את המיקום המדויק שבהם נמצאו אותם פעילי חמאס באותה נקודת זמן – ומחסל אותה במקום.

הקמת המכשול התת קרקעי בגבול עזה
הקמת המכשול לפני מספר חודשים, גבול רצועת עזה

כיוון שהמכשול התת קרקעי, שבנייתו הושלמה לפני שלושה חודשים באופן מלא, הוא בלתי עביר, ההנחה הסבירה הייתה שאם החוליה לא הייתה מתגלה, היא הייתה יוצאת מפיר סמוך לגבול עם ישראל, ומשם מנסה לפגע בחיילי צה"ל שמסיירים ופועלים לאורך הגבול.

גורמים ישראליים ששוחחנו עמם אומרים כי לאירוע הזה, אם לא היה מסוכל והיה מצליח לצאת לפועל, היה פוטנציאל למוטט את ההבנות בין ישראל לחמאס, בשעות הקריטיות של הפסקת האש. פנינו לדובר צה"ל במטרה לאשר באופן רשמי את הפרטים אך זה סרב להתייחס לידיעה.