שירות הביטחון הכללי הוציא הבוקר (שישי) הודעה חריגה בה הודיע כי הוא פועל לצד המשטרה בסיכול ומניעה של ההתפרצויות האלימות בין ערבים ליהודים בשטח הארץ. "השב"כ רואה באירועים אלו פעולות טרור לכל דבר ועניין", לשון ההודעה.

בהתאם לכך, מודיע השב"כ בהודעה שפרסם מטעמו כי הוא "מפעיל יכולות איסוף מודיעין על כוונות פיגועים ועימותים אלימים וזהות המעורבים בהם, על מנת לסכל אירועים אלה וכן לשם איתור, מעצר, חקירה והעמדה לדין של מבצעיהם". לא ברור על אילו אוכלוסיות מדובר ובאילו כלים, והאם קיים קשר בין המעקב האזרחי שאושר במסגרת המאבק בנגיף הקורונה ובין הצעדים שמתבצעים כעת.

בשב"כ מתארים כי אנשי הארגון נמצאים בפועל בערים ובאזורים בהם מתרחשת ההסלמה, לצד כוחות משטרה ומג"ב, וכי הם פועלים "על מנת לסכל מבעוד מועד כוונות פיגוע ולאתר מעורבים במעשי טרור ואלימות, כך שימוצה עימם הדין".

ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

"לא נאפשר לפורעי חוק אלימים להשליט טרור ברחובות ישראל, לא מצד ערבים ולא מצד יהודים", אמר ראש השב"כ, נדב ארגמן. "בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל, שב"כ יפעיל את כלל יכולות האיסוף והסיכול שלו ויפעל מול כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל, יהודים וערבים, עד אשר השקט יחזור לרחובות המדינה". 

בשב"כ מפעילים בימים אלו את היכולות הטכנולוגיות, החוקרים ואנשי השטח של הארגון לטובת הסיוע למשטרה. באירועים האחרונים יש מאפיינים של אלימות לאומנית, כולל שימוש בירי וניסיונות לינץ' ולכן, לצד פעילות המשטרה, שב"כ נכנס לזירה במלוא המרץ.