"המבצע הסתיים בהצלחה מרובה, זה מה שחשוב להבין", אמר שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, בריאיון עם דני קושמרו לאולפן שישי, בו סיכם את ההישגים והכשלים במהלך המבצע. גנץ התייחס גם לתהליך הקמת הממשלה: "יאיר לפיד צריך להיות ראש הממשלה הבא, לא איכנס לממשלה יחד עם נתניהו".

"השגנו את כל המטרות הצבאיות שהצבנו לעצמנו -  פגיעה קשה מאוד בחמאס, בפעיליו, בתשתיותיו ובכל מה שקשור ביכולת הפעולה ההתקפית שלו", אמר גנץ. "למעשה, חוץ מהאש שאכן פגעה בעורף הישראלי, למרות ששם היא פגשה את כיפת הברזל ואת מדיניות ההתגוננות של האזרחים, חמאס לא הצליח לעשות שום דבר אפקטיבי מעבר לעניין הזה, בעוד שאנו השגנו את כל המטרות שלנו. ככה צריך למדוד את המשימה".

"לא משנה מה יקרה לחמאס, הם תמיד יספרו את סיפור הניצחון. אני מציע להיות שקולים, להסתכל על העובדות כהווייתן. מדינת ישראל תפקדה לאורך כל המערכה הזאת, לאורך כל עשרת הימים האלה בצורה טובה, ובסופו של דבר, עזה נחרבה על רקע מה שחמאס עשה".

מתי יהיה הסבב הבא? "תלוי איך חמאס יתנהג"

ביקורת רבה נשמעה על החלטת הדרג המדיני לא להתנות את הפסקת האש בהחזרת חללי צה"ל והאזרחים הנעדרים. "השבת החללים והנעדרים זה נושא מאוד מהותי, הוא נמצא בליבת השיקולים שלנו", הודה גנץ, וקרא לנצל את סוגיית שיקום הרצועה לטובת החזרת השבויים. "לא חשבנו שהנושא מתחבר להפסקת האש לכשעצמה, אנחנו משוכנעים שהוא מתחבר לצעדי ההמשך, וכך נעשה".

מתי יהיה הסבב הבא? "הסבב הבא יכול להיות מאוד מאוד רחוק, יכול להיות גם מאוד קרוב. תלוי איך חמאס יתנהג. אנחנו לא מוכנים לחזור למציאות שלפני שומר החומות".

מוחמד דף (צילום: דובר צה"ל / ארכיון חדשות 2)
מוחמד דף | צילום: דובר צה"ל / ארכיון חדשות 2

גנץ התייחס לנסיונות החיסול הכושלים במוחמד דף: "אני מודיע לך שזו לא תהיה הפעם האחרונה שאנחנו מנסים, בסוף נצליח. אני רוצה לומר לך דבר נורא פשוט - ראשי החמאס - דמם בראשם. גם עוד שבוע-שבועיים, מוחמד דף לא יכול לצאת לרחוב בעזה כל ראשי החמאס שאחראים לירי ולהפעלת טרור כנגד אזרחים - דמם בראשם".

"הגיעה העת לפעולה מדינית"

גנץ טוען כי עם סיום המבצע הסתיימה הפעולה הצבאית, והגיעה העת לפעולה מדינית. לדבריו, מעשה שכזה צריך להתנהל לא מול חמאס אלא מול הרש"פ ומול מדינות מתונות אחרות: "הרשות הפלסטינית יכולה להיות מעורבת בשיקום אזרחי ובטיפול אזרחי של עזה. אני מודע לקשיים, אבל אני חושב שאם אנחנו רק נשאבים לאן שהקיצוניים לוקחים אותנו כל הזמן, לא יצמח פה שום דבר טוב".

"לכן צריך לדבר יותר עם הרשות הפלסטינית, צריך להביא את מדינות האזור, צריך להביא את הקהילה הבין-לאומית. צריך לחפש ערוצים של מתינות ולהתנות את הדברים האלה בפיתוח אזרחי נכון של רצועת עזה. אמרתי בסיום המערכה הזאת: גם לאזרחי עזה מגיע שתהיה מערכת בריאות ולא בתי חולים שמסתירים מחסני תחמושת. אך, שיקום הרצועה תלוי בדבר אחד – עניין השבויים והנעדרים". 

"לא תהיה הסדרה ללא השבת הבנים" (צילום: באדיבות המשפחות, חדשות)
צילום: באדיבות המשפחות, חדשות

"רעיון ממשלת השינוי גווע"

"לא הייתה פה פוליטיקה במבצע הזה, וגם לא הייתי נותן לפוליטיקה להיכנס לפה", חורץ גנץ. "ראש הממשלה ואני עובדים בנושא הביטחוני כתף לכתף. אני חושב שהנושא הביטחוני הוא מעבר לנושאים הפוליטיים". עם זאת, גנץ מתעקש כי אין סיכוי שייכנס לממשלה יחד עם נתניהו.

"המדינה צריכה משהו חדש, אבל נדמה שרעיון ממשלת השינוי גווע", אמר גנץ בצער. "בנט הוא איש פוליטי, יש לו מחנה שהוא מתכתב איתו. הוא עשה את השיקולים שלו, אני מעריך אותו כאדם. הוא בחר את בחירותיו שלו".

המנדט של נתניהו יפקע הלילה בחצות ‎‎ (עיבוד: פלאש 90)
עיבוד: פלאש 90

גנץ עדיין מאמין כי הממשלה החדשה צריכה לקום בראשות יאיר לפיד: "יאיר לפיד יכול להיות ראש ממשלה טוב. צריך להרכיב את הממשלה הזאת, צריך לראות מה אפשר לעשות".