באירן פרסמו היום (רביעי) הודעה חריגה מאוד על כך שסוכל ניסיון חבלה במתקן של הסוכנות לאנרגיה אטומית. ייתכן שלאירנים יש אינטרס לפרסם שהם הצליחו לסכל ניסיון פגיעה, אחרי כמה כישלונות מהדהדים. אולם, הם לא מפרסמים יותר מדי – מה פגע במתקן, מה היה שם ומי היה שם. הדברים מעורפלים.

אם נלך אחורה ל-2010 או ל-2012, נמצא שהאיחוד האירופי הטיל כמה פעמים סנקציות על המתקן הזה ועל מי שעובדים בו. הנימוק האירופי היה ששם מייצרים צנטריפוגות או דלק גרעיני.

ככל הנראה נשמע בתקופה הקרובה על עוד אירועים "מוזרים" כאלה באירן, זאת בזמן שמדברים במקביל על הסכם חדש שטרם נקבע.

בינתיים, בין ישראל לארצות הברית מתקיימות שיחות בנושא הגרעין באירן. ביום ראשון הקרוב ייצא שר החוץ יאיר לפיד לביקור בזק ברומא לפגישה עם שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן. הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש היום עם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי השניים דנו באתגרים הביטחוניים, בראשם ההתבססות האירנית והסכם הגרעין. בשעות הקרובות ייפגש כוכבי עם ראש סוכנות הביון המרכזית ועם ראשת המודיעין הלאומי.

מוקדם יותר היום הודיעה אירן שארצות הברית הסכימה להסיר את כל הסנקציות על תעשיית הנפט והספנות של אירן. דבריה של אירן, שנאמרו על ידי ראש המטה היוצא של הנשיא חסן רוחאני, הדהדו את הטענות הקודמות של גורמים במחנה של רוחאני, ולפיהן וושינגטון מוכנה לעשות ויתורים גדולים בשיחות שהתנהלו מאז אפריל בווינה.

בתוך כך, שר החוץ של גרמניה הייקו מאס התייחס היום לגיבוש הסכם עם אירן, במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ של ארצות הברית אנטוני בלינקן, ואמר: "אנחנו מתקדמים אבל יש עדיין כמה אגוזים לפיצוח". מאס הוסיף כי ההגעה להסכם עם אירן אפשרית גם לאחר בחירתו של ראיסי כנשיא.