זוכרים את הנופלים, שבע שנים אחרי המערכה: ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא המדינה ראובן ריבלין השתתפו הערב (ראשון) בטקס האזכרה לחללי צוק איתן בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, במלאות שבע שנים למבצע. זהו הטקס הממלכתי הראשון של בנט כראש ממשלה ובדבריו התייחס למתיחות ברצועת עזה. במקביל, התקיימו מחוץ להר הרצל הפגנה של חבריו של חלל צה"ל, סגן הדר גולדין ז"ל, שגופתו מוחזקת ברצועת עזה.

ראש הממשלה בנט אמר בפתח דבריו: "אויבינו ממשיכים גם היום לשלול את קיומנו במדינת ישראל, אבל לא נשלים עם אלימות וטרור. ברצועת עזה יצטרכו להתרגל לתפיסה ישראלית אחרת של יוזמה, תקיפות וחדשנות. אין כוונה לפגוע במי שלא קמו להורגנו ואנחנו לא שונאים את אלו שמוחזקים כבני ערובה בידי ארגון טרור אכזרי ואלים. אך באותה העת יכירו אויבינו את הכללים: לא נסבול אלימות, לא נסבול טפטופים. הסבלנות שלנו אזלה. תושבי עוטף עזה אינם אזרחים סוג ב'. הם זכאים לחיות בשקט ובביטחון כמו כל אזרחי מדינת ישראל".

נפתלי בנט
רה"מ בנט בטקס האזכרה לחללי צוק איתן

"שבע השנים שבהן חמאס מחזיק בשני חיילי צה"ל הן שבע שנים יותר מדי", הצהיר בנט. "נעשה כל שביכולתנו על מנת להשיבם הביתה. אני יודע ששמעתם לאורך השנים הרבה הבטחות ואכזבות. אבל כעת זו המשמרת שלנו ונפעל בנחישות כדי שנוכל לומר 'ושבו בנים לגבולם'".

"עבורי זו הפעם הראשונה שאני עומד כאן כראש ממשלת ישראל ואני עושה זאת ביראת קודש", המשיך בנט. "פה חקוקים באבני הקירות שמותיהם של חברינו שנפלו בהגנה על המולדת. הם לא הבחינו בין תפיסות, זרמים או אידיאולוגיות אלא לחמו יחד למען מטרה משותפת. היום יותר מתמיד אנחנו נדרשים לחזק את חוטי האריג שקושרים אותנו יחד לאומה אחת. אפשר לפעול יחד בלי להירתע מהשוני".

אביו השכול של אביתר משה תורג'מן ז"ל הטיח בבנט לפני נאומו: "למדנו משומר החומות שאפשר היה לעשות מבצע מבלי להכניס את הלוחמים לעזה. למה היינו צריכים ללמוד את זה על חשבון צוק איתן? אתה היית בין אלה שקראו לראש הממשלה להיכנס לתוך עזה".

גנץ: "בחירתו של ראיסי - עדות להקצנה הצפויה"

שר הביטחון בני גנץ אמר בטקס: "מצוק איתן חזרו פצועים בגוף ובנפש ובהם גם איציק סעידיאן שנפגע בשנית בקרב שאחרי הקרב. אנחנו כמערכת כשלנו בטיפול בו וכעת כמערכת אנו עושים ומתקנים. נעשה כל מאמץ כדי לסייע להחלמה ושיקום של כל מי שנפגע בקרב כדי שיזכו להגשים את חלומותיהם ולחיות באופן מכובד".

"כל אופציות התקיפה על השולחן, וכל המאמצים מופעלים ויופעלו", הצהיר גנץ. "אנו עומדים בפני אתגרים רחוקים וקרובים – בחירת ראיסי לנשיא אירן, היא עוד עדות להקצנה ולתוקפנות האירנית המתמשכת. ישראל תמשיך לפתח את היכולות הנדרשות להגן על עצמה, מול כל איום. נעשה זאת ביחד עם ידידנו האמריקנים וכל שותפינו ברחבי העולם".

בני גנץ בטקס אזכרה לזכר חללי צוק איתן  (צילום: לע"מ)
גנץ בטקס האזכרה לחללי צוק איתן | צילום: לע"מ

"המבצע הביא לשנים של שקט ופריחה של העוטף, לאור ההישג הצבאי", המשיך גנץ. "כעת, אחרי מבצע שומר החומות – עלינו למנף את ההישג הצבאי למהלך מדיני ולהקפיד שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. אנו פועלים להביא לשקט ארוך טווח, לחיזוק הגורמים המתונים ובראשם הרשות הפלסטינית, להשבת הבנים הביתה וכן ליצירת מציאות טובה יותר לשכנינו בעזה. שייצאו לעבוד במקום להפריח בלוני תבערה. שייצרו סחורות לרחבי העולם במקום לחפור מנהרות. שמשפחות השבויים והנעדרים יזכו להתאחד עם בניהם ואם בעזה רוצים להוביל לשינוי במצבם - זו הדרך ואין בלתה".

הנשיא ריבלין אמר בנאומו כי "צוק איתן הייתה מערכה על הבית, מערכה ראויה וצודקת של מדינה ריבונית שחייבת להגן על אזרחיה ולהשיב להם את השגרה. בשבועות שקדמו למבצע נורו מדי יום עשרות רקטות ומנהרות נחפרו מתחת לבתים במטרה להרוג אזרחים תמימים חפים מפשע. בשבועות האחרונים במערכת שומר החומות שוב נלחמנו על הבית. אזרחי ישראל עמדו מול ירי של אלפי טילים שכוונו אל עבר חפים מפשע וכמו בצוק איתן צעיר ההרוגים, עידו אביגל, היה בסך הכול בן חמש - ילד בגיל הגן. האויב שלנו הוא ארגון טרור רצחני קיצוני ואכזר שאיננו מקדיש בדל מחשבה על רווחתם של תושבי עזה וממשיך להחזיק בהם כבני ערובה".

רובי ריבלין
הנשיא ריבלין בטקס האזכרה לחללי צוק איתן

"תמו הימים שבהם חמאס פותח באש ומחליט מתי היא תשקוט", המשיך ריבלין. "יש לנו צבא מוסרי וערכי שימשיך להילחם על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, ובעת הצורך יכה באויבינו מכה קשה וחותכת. על חמאס וארגוני הטרור האחרים להבין שמי שיפתח באש כנגד מדינת ישראל יספוג את אש כוחותינו ואנחנו נשתמש בה ככל שיידרש. נבטיח את ביטחון אזרחינו. זו מחויבותה של מדינת ישראל".

הוריו של גולדין: "שומר החומות נכשל"

לקראת הטקס, שיגרו הוריו של סגן הדר גולדין מכתב לשרי הקבינט ולרמטכ"ל שבו קראו להם להשיב את השבויים והנעדרים - ביניהם סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין - באופן מיידי וכתנאי ראשוני לכל הסדרה מול חמאס. "מאז המבצע ועד היום פעלה ממשלת ישראל בשני מחדלים מתמשכים", כתבו. "הראשון - הפקרת השבויים והנעדרים - מחדל שסודק ורומס את הערבות ההדדית בישראל. השני - כינון מערכת דיפלומטית ומסייעת לחמאס, לחיזוקו ולחימושו באמצעות ציר הספקה יבשתי דרך ישראל של ציוד וחומרי בנייה, תשלום כספי דרך קטר וסלילת מסדרון תשתיות דרך מקרקעי ישראל".

החיילים החטופים (צילום: חדשות)
סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין ז"ל | צילום: חדשות

"לצערנו הרב, אירועי כשל המבצע האחרון בעזה שומר חומות הוכיחו שהמדיניות הישראלית הורסת את יכולתה הצבאית מול חמאס, גם בהיבט הצבאי וגם בעומק ערכיה החברתיים. אירועי המבצע האחרון הוכיחו שפועלם של לוחמי צה"ל במבצע צוק איתן, החיים, הפצועים, ההרוגים והשבויים נותר כמעט ללא זכר. האזרחים במדינת ישראל, הם אלו שלחמו בחזית המבצע ונהרגו מציוד ואספקה שמועבר לחמאס מזה שנים על ידי מדינת ישראל". 

"עתה, כאשר ניצבת ממשלה חדשה המתקראת ממשלת השינוי אנו דורשים את השינוי המיוחל בעקרונות הבסיסיים של החברה האזרחית: השיבו השבויים והנעדרים מעזה באופן מיידי וכתנאי ראשוני לכל הסכמה והסדרה מול חמאס! רק באופן זה, נוכל להתחיל ולחזור לקיים בישראל חברה המושתת על ערבות הדדית, אשר פועלת במסגרת צבא העם לביטחונה בידיעה ברורה שכל מי שנלחם עבור המדינה, יושב למולדת".

בצל שיגור בלוני התבערה מרצועת עזה לעבר ישראל בשבוע האחרון והתקיפות של צה"ל בתגובה, התכנס היום הקבינט המדיני-הביטחוני לראשונה בממשלת בנט-לפיד. גורמים מדיניים הדגישו כי "השבוע יתברר אם חמאס הבין את המסרים שלנו שהעברנו גם בתקיפות ברצועה וגם בצינורות הדיפלומטיים".

צבע אדום נשמע בין חמישי לשישי בעוטף עזה, לאחר שצה"ל תקף יעדי חמאס ברצועה - בתגובה על שיגור בלוני תבערה לעבר ישראל. עם זאת, לא זוהו שיגורים לעוטף וההתרעה הופעלה כתוצאה מירי שאינו רקטי. מטוסי קרב ביצעו תקיפה נרחבת נגד מתחמים של ארגון הטרור, כולל תקיפה של כמה מבנים בנוהל "הקש בגג". גורם ביטחוני אמר ל-N12: "אנחנו נותנים מכה מכובדת של טון על כל בלון ונערכים לאפשרות שאם הם ירצו להגיב - נעלה קומה".

במערכת הביטחון הוסכם כי טרור הבלונים "ייענה בתגובה אלימה וקשה". גורם צבאי בכיר אמר בשבוע שעבר כי "אנחנו סופרים גם את הבלונים שכבר שוגרו בימים האחרונים והתגובה תיקח גם אותם בחשבון". בשיחות שמתקיימות בין ישראל לחמאס באמצעות מתווכים חמאס טוען שמדובר ב"הפגנה עממית", אך ישראל אינה מקבלת זאת ומבהירה שלא מדובר בהפגנה עממית, אלא בטרור לכל דבר.