בחיל האוויר הולכת ומתבהרת התמונה של האירוע החריג, שבו התפוצץ הלילה (בין רביעי לחמישי) טיל סורי בצפון הנגב. מדובר באירוע שמגיע מיד לאחר תקיפה מוצלחת שבוצעה בפאתי דמשק, אז נורים לעבר מטוסי חיל האוויר סדרה מגוונת של טילים נגד מטוסים, שלא פוגעים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הטיל המסוים הזה עושה את דרכו דרומה. הטווח שאליו הגיע, של כ-200 ק"מ, לא מפתיע לאור התכונות של הטיל הזה. לצה"ל יש מגוון של סוללות ואמצעים ליירוט טילים, אבל הוא לא עומד בכל מקום ולא בכל מצב לרשות מערך ההגנה.

כאן נעשה שימוש, בלית ברירה, במערכת יירוט שאינה מותאמת לסוג כזה של מטרות. לכן היתה התלבטות אם להגיב או לא, ובסוף הוחלט לירות ליתר ביטחון משהו שלא לגמרי מותאם לאיום – ולכן גם לא פגע. לא מדובר בתקלה. מדובר בניסיון ליירט את הטיל התועה בעזרת אמצעי שלא לגמרי הותאם לשם כך, שלא הצליח. אולי יצליחו יותר בעתיד.

האירועים החלו סמוך לשעה 01:40, אז נשמע הד פיצוץ חזק מאוד בטווח אזורים נרחב מאוד, וכ-5 דקות לאחר מכן עדכן דובר צה"ל שהופעלה התרעה באזור הנגב ביישוב אבו קרינאת, שנמצא 4 ק"מ צפון מערבית לדימונה ובפזורה הבדואית.

הפעלת מערכות ההגנה האווירית בסוריה‎ (צילום: SANA)
אירוע חריג, אבל לא מאוד מפתיע. מערכות ההגנה האווירית מופעלות בסוריה | צילום: SANA

כשעה מאוחר יותר נמסר מדובר צה"ל שזוהה שיגור של טיל קרקע-אוויר מסוג SA-5 משטח סוריה לשטח ישראל, אשר נפל במרחב הנגב. ההערכה היא שכמה סוללות נ"מ סוריות שיגרו כמה טילים לעבר התקיפה הישראלית ואחת מהסוללות כוונה לכיוון דרום-מערב, ובשילוב הטווח הגבוה של סוג הטיל הוא הגיע לאזור דימונה.

בתגובה לאירועים הללו, תקף צה"ל את הסוללה ששיגרה את הטיל וסוללות טילי קרקע אוויר מתקדמות (פנציר ו-SA17) אחרות במרחב הסורי, במהלכן נפצעו ארבעה בני אדם, כך על פי דיווחים סורים. מדובר צה"ל נמסר ששוגר מיירט הגנה אווירית בתגובה לטיל שזלג מסוריה, והבוקר כבר אותרו שברי הטיל בבריכה ריקה של היישוב אשלים שבנגב. בצה"ל עדיין בודקים אם המיירט פגע בטיל ושיבש את המעוף שלו, אולם החקירה נמשכת.