מוחמד דף ועוד שישה - ראשי חמאס שעל הכוונת: מבצע "שומר החומות" בעיצומו וצה"ל מפציץ מגוון רחב של מטרות ברצועת עזה, אלא שיש לו מטרות פוטנציאליות נוספות - ראשי ארגון הטרור חמאס. מי הם בעצם האנשים שעומדים בצמרת הארגון שירה בימים האחרונים מאות טילים לשטח ישראל? הבכיר שבהם הוא מוחמד דף, איש הצללים והמפקד העליון של הזרוע הצבאית של חמאס שניצל כמה פעמים מניסיונות התנקשות.  

חמש פעמים כוונות חיל האוויר ננעלו על מוחמד דף, אלא שהוא הצליח לשרוד את כל ניסיונות החיסול. לא עזרו טילי הלפייר, רבע טונה חומר נפץ ומארב מתוכנן. המבוקש מספר אחת קם לתחייה שוב ושוב - מה שהפך אותו למיתוס.

בסבב הלחימה הנוכחי, מוחמד דף, המפקד העליון של גדודי אל-קסאם, בכיר המבוקשים מאז ומעולם, דומיננטי מתמיד. הוא עושה הכול כדי להבעיר את האזור והפעם הוא גם הודיע על כך מראש בהודעה שהוציא לפני תשעה ימים - בקולו.

דף הוא האיש שמוביל את הלחימה של חמאס. הוא מעורב מאוד בתכנון הצבאי ובאכזריות הצבאית של טרור כנגד ישראל. הוא מעורב מאוד לא רק בסבב הנוכחי ויש לו תפקיד מרכזי. הוא איש צבאי ממש בכל רמ"ח איבריו ודמות שמקשיבים לה מאוד.

ב-1989 מוחמד דף כבר היה בידינו, בחדרי החקירות של השב"כ. הוא היה אז רק בן 24, ועל מעורבותו באינתיפאדה הראשונה הוכנס ל-16 חודשי מאסר בכלא הישראלי. אבל אחרי שחרורו - דף חזר לזירה ובגדול. הוא הפך ל"כוכב עולה", רוצח שפל ללא הבחנה וללא שום רחמים.

מה שמאוד בולט אצל דף היא היכולת הבין אישית שלו. הוא היה מעורב באבי אבות הטומאה של פעילות הטרור, בפיגועים של מחבלים מתאבדים. הוא הצליח לשבש את הקשר בין האונה הימנית לשמאלית למועמד להתאבדות, והוא משכנע אותו לבצע פיגוע התאבדות.

וילון עובדה מוחמד דף (צילום: מתוך עובדה, שידורי קשת)
וילון עובדה מוחמד דף | צילום: מתוך עובדה, שידורי קשת

בתחילת 1996 הגיעה הזדמנות ממשית ראשונה לחסל את מוחמד דף, אבל אז כנראה עוד לא הבינו את גודל האיום – והדרג המדיני לא אישר את החיסול. אחרי שחוסל חברו הקרוב, יחיא עיאש, דף שכבר היה אחראי לפיגועים קשים, ובהם גם חטיפת נחשון וקסמן, מייצר עוד גל פיגועי נקמה.

באביב 1996 נרצחים 58 ישראלים בתוך שבוע ומוחמד דף יורד למחתרת. הצניעות שלו, היכולת הבין אישית שלו והנאמנות שהוא יצר סביבו הובילו לזה שהיה מאוד קשה להגיע אליו. ביולי 1998, דף עצמו הופך ליעד מבוקש לחיסול. בעת שהוא מנסה לחצות למצרים, מחכה לו מארב של לוחמי שייטת ונח"ל. בגלל שהוא חשד וחשב אז הוא התרחק והצליח לחמוק מבין שני המארבים, והצליח לעשות פשוט את דרכו החוצה ובתחפושת כלשהי הוא כן הצליח לחמוק למצרים.

חוסל או לא חוסל? מוחמד דף
צילום:

ב-2001 דף ניצל מניסיון חיסול נוסף וב-2002 הכוונת של מטוס חיל האוויר שוב ננעלת עליו, כשרכבו שועט ברחובות עזה ושני טילי "הלפייר" משוגרים לכיוונו. טיל אחד פגע בחלק הקדמי של רכבו, אלא שרק שני האנשים שישבו מקדימה, במושבים הקדמיים של האוטו, נהרגו. דף, שישב מאחור, יצא בנס.  הוא נפגע קשה מאוד, כולל פגיעת ראש, ולקח לו הרבה מאוד זמן להתאושש.

הפעם הבאה לא איחרה לבוא. שנה אחר כך נראה היה שהגיעה ההזדמנות שלה חיכו. ב-6 בספטמבר 2003, שבת בבוקר, הייתה ה-הזדמנות שהייתה למדינת ישראל מאז ועד היום, להיפטר מדף ומבכירי חמאס במפגש שהתקיים ביניהם. אלא שברגע האחרון, גורמים בצה"ל שכנעו את הדרג המדיני, לא לבצע את התקיפה מחשש לנזק אגבי. מה שקרה בסוף הוא שהוטלה פצצה  של רבע טון כפשרה על הקומה השנייה, והם היו בקומה הראשונה.

מוחמד דף
צילום:

ב-12 ביולי 2006 שוב תוקף חיל האוויר יעד שבו נמצא מוחמד דף. בעקבות אותה התקפה על דירת מסתור בעזה שבה שהה דף, נכרתו ידו ורגלו והוא רותק לכיסא גלגלים. ב-2014, במהלך מבצע צוק איתן, שוב מנסים כוחות הביטחון לחסל את דף בביתו שבשכונת שייח' רדוואן בעזה. דף מצליח לברוח, אבל הפעם משלם מחיר כבד מאוד. אשתו בת ה-27 ושני ילדים קטנים שלו נהרגו בניסיון ההתנקשות, ועדיין האדם הזה נותר בחיים.

את מוחמד דף כוחות הביטחון לא הצליחו לחסל וגם בסבב הנוכחי לאיש הזה יש דם ישראלי וגם פלסטיני על הידיים. אבל ברמה האסטרטגית – הוא ספג אמש פגיעה משמעותית: חיל האוויר הפציץ את מנהרות העיר הקרקעית שבנה חמאס, תוכנית הדגל ופרויקט חייו של מוחמד דף, שלמרות שניצל כל כך הרבה פעמים, כנראה שלא יסיים בסוף את חייו בצורה טבעית.

המבוקשים הנוספים: מנהיג חמאס ברצועה ואחיו, רמטכ"ל הארגון – והדובר שהפך לסמל

מבוקש בכיר נוסף הוא יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה ששוחרר בעסקת שליט. מעמדו אמנם נחלש מעט לאחר הבחירות הפנימיות שנערכו לאחרונה, אבל הוא עדיין נחשב לאיש החזק בחמאס. 

יחיא סינוואר, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
יחיא סנוואר | צילום: רויטרס, חדשות

מרוואן עיסא הוא המפקד של גדודי אל קסאם, מי שמשמש למעשה כ"רמטכ"ל" של חמאס ומי שמנהל בפועל את הלחימה. עיסא הוא מקורבו של אחמד ג'עברי שחוסל בנובמבר 2012 - מה שלמעשה היה מהלך הפתיחה של מבצע "עמוד ענן". 

בכיר חמאס ששמו פחות מוכר לישראלים הוא אחמד ר'נדור, מפקד החטיבה הצפונית של חמאס שאנשיו אחראיים על שיגורים רבים מאוד, גם ביממות האחרונות. 

מוחמד סינוואר, אחיו של יחיא סנוואר, הוא מבוקש נוסף. הוא משמש כמפקד גזרת חאן יונס בזרוע הצבאית של חמאס והוא אחד מחוטפיו של גלעד שליט.  

בכיר נוסף הוא פתחי חמאד, איש הלשכה המדינית של חמאס בעזה שנחשב לאדם נצי מאוד שמחזיק בהרבה כוח ומאות חמושים סרים למרותו בעזה. 

בחמאס הבינו: שיטת הלחימה - כשלה
אבו עוביידה | צילום:

מטרה נוספת היא אבו עוביידה – דובר הזרוע הצבאית ואחד הסמלים הכי גדולים של חמאס. הוא משמש מודל לחיקוי עבור רבים מאוד בעזה בגדה ובמזרח ירושלים.