ממשלת בנט החדשה נתקלת היום (שלישי) במבחנה הביטחוני הראשון, בצל איומי חמאס נגד קיומו של מצעד הדגלים בירושלים. לאחר הערכת מצב, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אישר אמש את מסלול המצעד - מבלי שינויים. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של הסלמה וצה"ל אף תגבר את פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום. התקשורת הפלסטינית מדווחת כי יחידת בלוני התבערה בעזה הודיעה על חזרתה לפעילות ובחמאס קוראים לצעוד לכיוון ירושלים כדי "להגן על מסגד אל-אקצא" ולהביא לביטול המצעד.

המצעד יחל ברחוב הנביאים בבירה וימשיך דרך רחוב סולטאן סולימאן עד שער שכם – שם תתקיים הרקדה המונית עם דגלי ישראל. משער שכם ימשיכו הצועדים לכיכר צה"ל דרך שער יפו וייכנסו אל הכותל המערבי, חלקם דרך הרובע המוסלמי והיתר דרך הרובע היהודי - מנימוקים בטיחותיים וכדי למנוע צפיפות יתר. במשטרת ירושלים נערכים לכ-5,000 צועדים שישתתפו במצעד. כ-2,000 שוטרים ולוחמי מג"ב יאבטחו את הצועדים לכל אורך המסלול.

אלון שוורצר, ראש ענף מדיניות ב"אם תרצו" ואחד המארגנים של המצעד בירך הבוקר בגל"צ על החלטתו של השר החדש: "בר לב ממשיך את דרכם של רבין ובן גוריון ואת המסורת של מפלגת העבודה. זכותם של אזרחי ישראל לצעוד בירושלים ולא לחשוש מארגון טרור - לא צריך להוריד ראש כל פעם שמאיימים עלינו באלימות. אין עוד מדינה שארגון טרור יקבע לאזרחים שומרי חוק איפה לצעוד".

השר בר-לב אישר את קיום המצעד בתום הערכת מצב שכינס בהשתתפות המפכ"ל קובי שבתאי, צה"ל, שב"כ והמל"ל. בפגישה הוצגו בפני השר התוכניות המבצעיות לקיום מצעד הדגלים בירושלים מחר ובסיומה מסר: "התרשמתי כי המשטרה ערוכה היטב וכי נעשה מאמץ גדול לשמירה על מרקם החיים העדין וביטחון הציבור".

במערכת הביטחון נערכים לתרחיש של הסלמה שתגלוש לתוך ירושלים ולרחבי יהודה ושומרון, וכן לאפשרות של חידוש הירי לדרום. בשבוע שעבר הזהירו גורמי הביטחון כי קיום המצעד עלול להצית מחדש את האזור, זאת על רקע איומי חמאס שלא יאפשר "פגיעה באל-אקצא". כחלק מההיערכות לחידוש הירי, שר הביטחון גנץ אישר בנק של מאות מטרות חדשות שנאספו אחרי המבצע האחרון בעזה. בנוסף, אושרו כמה מדרגות תגובה למקרה שישראל תיגרר לעימות מחודש.

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אתמול לאיומי חמאס ולמתיחות בזירה הפלסטינית בסיום פורום למידה מבצעי לסיכום מבצע "שומר החומות". "המצב בזירה הפלסטינית נפיץ ואנחנו נערכים לאפשרות של חידוש הלחימה", אמר כוכבי. "ככל שזה נוגע לצה"ל מה שהיה הוא לא מה שיהיה". במהלך הפורום עודכנו המפקדים בתמונת המצב המבצעית והמודיעינית, הפקת הלקחים שנעשתה לאחר המבצע ומוכנות צה"ל לאפשרות של הסלמה נוספת ברצועת עזה בתקופה הקרובה.

בתוך כך, שגרירות ארה"ב בישראל פרסמה הודעת אזהרה לקראת הצעדה, ובה אסרה על עובדי מחלקת המדינה ועל בני משפחותיהם להיכנס לעיר העתיקה במהלך היום. כמו כן, מחלקת המדינה קראה לאזרחי ארה"ב השוהים בישראל לשמור על עירנות ועל ביטחון אישי באזור המצעד.

במקביל למתיחות מול חמאס, עיתון אלאחבאר הלבנוני מדווח היום כי מקורות פלסטינים מסרו שהרשויות במצרים הודיעו לארגון כי הם עומדים לפתוח סבב חדש של מו"מ להחלפת שבויים ואסירים - זאת לאור התחייבותו של ראש הממשלה החדש נפתלי בנט לפעול להשבת גופות החיילים הנמצאות ברצועה. ‎

הכנות ביחידת בלוני התבערה
ההכנות ביחידת בלוני התבערה של חמאס

בניסיון למנוע את קיום המצעד, בחמאס העבירו לישראל מסרים מאיימים בצינורות גלויים וסמויים. בארגון הטרור השתמשו בטרמינולוגיה לוחמנית והזהירו מ"נפץ שיגרום למערכה חדשה". על פי פרסומים ערביים, חמאס העביר מסרים גם מתחת לפני השטח דרך המודיעין המצרי לישראל בזו הלשון: "אם התוואי לא ישונה – עלולה להגיע תגובה כמו בפעם הקודמת".

מקורות שונים מסרו לעיתון "אל אח'באר" הלבנוני כי ההתנגדות הפלסטינית "העלתה את מידת מוכנותה לחזור לעימות", ושאף הועברו הוראות ליחידות הטילים "להתכונן לשיגור רקטות לעבר הערים המרכזיות בישראל". עוד דווח כי חמאס הודיע לראש המודיעין המצרי כי "התגובה לא תהיה שונה מהתגובה בחודש שעבר" - אז נורו רקטות לעבר ירושלים - מה שהוביל לפתיחה במבצע "שומר החומות".

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: AP)
מצעד הדגלים בירושלים. יצית הסלמה מחודשת? | צילום: AP

חמאס, פת"ח והפלגים הלאומיים והאיסלאמיים הכריזו על יום זעם בגדה, בעזה ובמזרח ירושלים, וקראו להמונים להתבצר באל-אקצא ולהתעמת עם כוחות הביטחון. בזמן המצעד צפויות להתקיים הפגנות בערים בתוך הרצועה, אך נכון לרגע זה אין כוונה להגיע סמוך לגדר הגבול. במקביל, נעשה ניסיון לרתום את ערביי ישראל למאבק ולהוציא אוטובוסים מאום אל-פחם לבירה.

נפתלי בנט נואם בהשבעת הממשלה ה-36 של ישראל (צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל)
מבחן ראשון לראש הממשלה החדש. בנט | צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל

מפקד מחוז ירושלים הציג למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון הפנים את המתווה המאושר של המצעד ואת תוכניות האבטחה. השר הנכנס, שביטל את טקס החילופים במשרדו בעקבות המתיחות, אמר: "המצב הביטחוני בירושלים והאיומים הפומביים של גורמים להתסיס את השטח בימים הקרובים חייבים לקבל את מלוא תשומת הלב היום".

ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) קרא לראש הממשלה החדש, נפתלי בנט, שלא לאפשר לחמאס לאיים על ישראל: "הגיע הזמן שישראל תאיים על החמאס ולא שהחמאס יאיים על ישראל. החוצפה של מחבלי החמאס לאיים פעם אחר פעם, על ריבונות ישראל בירושלים, היא תולדה של מפכ"ל כושל שנכנע לטרור".  

בן גביר הוסיף: "אני מצפה מראש הממשלה הנבחר נפתלי בנט, שלא אחת השתתף בריקודי הדגלים, לעמוד איתן חרף העובדה שהתקפל מכל האידאולוגיה שלו. נקווה שלפחות קיום מצעד דגלים בירושלים עדיין נותר לגיטימי בעיניו".‎