תקרית בגבול ליד מטולה: אירוע חמור ולא שגרתי התרחש היום (שישי) אחר הצוהריים סמוך לגדר הגבול: כ-15-20 לבנונים, פעילי חיזבאללה, הפגינו בקרבת הגדר, הדליקו במקום אש וצעקו "לפקודתך נסראללה". כוחות צה"ל הוזעקו לזירה וביצעו ירי הרחקה באוויר. שלושה מהמפגינים קרעו את הגדר וחצו לשטח הארץ, ואחריהם ארבעה נוספים הציתו שרפה במקום. גם בערב סמוך לשעה 20:00 נמשכו העימותים - והתושבים במטולה הונחו להישאר בבית, אך לאחר זמן קצר בוטלו רוב ההגבלות: אין הוראות לתושבים מלבד איסור להתקרב לחלק הצפוני של הגבול.

כוחות צה"ל קפצו מיד עם תחילת האירוע, סמוך לשעה 15:00, וביצעו ירי הרחקה לעברם של פני פגזים מטנק, בעקבותיו חזרו החשודים לשטח לבנון. כוחות החלו לבצע סריקות לאורך קו הגבול. כתוצאה מההצתה פרצה שרפה הן בצד הלבנוני והן בצד הישראלי, בשמורת נחל עיון, ומכבי האש פועלים לכיבויה.

עשרות המפגינים הגיעו עם דגלי חיזבאללה וירדו רגלית אל לגדר הגבול, אותה קרעו. חמישה אף מהם פרצו לתוך שטח ישראל. חיילים ירו באוויר וטנקים ירו שני פגזים לעברם. לפי הדיווחים, אחד המפגינים מת מפצעיו בלבנון. "טנקים של צה"ל ביצעו ירי הרחקה לעבר מספר חשודים מפרי סדר, אשר חצו משטח לבנון לשטח ישראל", נמסר מדובר צה"ל. "החשודים חיבלו בגדר, הציתו שריפה במרחב ולאחר מכן התרחקו בחזרה לשטח לבנון".

פריצת גדר הגבול בלבנון (צילום: חדשות 12)
פריצת גדר הגבול בלבנון | צילום: חדשות 12

ראש מועצת מטולה, דוד אזולאי, עדכן את התושבים כי התקרית הסתיימה וביקש מהם לנהוג איפוק. "ההתקהלויות שהיו על הגדר נמצאות בשליטה מלאה של הצבא. לא הייתה חדירה לשטח היישוב", הוסיף. "אנו נמצאים בסוף האירוע. נעדכן אם תהיינה התפתחויות, כרגע תקין. אנא הימנעו מהגעה או נסיעה על גדר המערכת עד להודעה חדשה".

בשעה 20:00 קיבלו תושבי מטולה הודעה להישאר בבתים, לאחר ששוב זוהה חיתוך בגדר. חיילים ביצעו ירי הרחקה לאחר שלבנונים נוספים התקרבו לגדר. "בשעה האחרונה החלה שוב התקהלות גדולה של מפגינים לבנונים מעבר לגדר בצידו המזרחי של היישוב. אנא הישארו בבתים", נכתב לתושבים. "הימנעו מתנועה על גדר המערכת עד להודעה חדשה. הירי שנשמע הוא של כוחותינו להרחקת המפגינים מהגדר".

גם בירדן לא שקט: עשרות אלפים מפגינים בשעה זו נגד ישראל. חלקם פרצו את מחסומי כוחות הביטחון המקומיים ונעו לכיוון הגבול.

השקט בגבול הצפוני הופר אמש, כאשר שלוש רקטות נורו משטח לבנון לעבר הגליל המערבי ונפלו בים. לא היו נפגעים בתקרית ולא נגרם נזק, ונראה כי ארגונים פלסטיניים הם האחראים על השיגור. בלבנון דווח כי כוחות הביטחון תפסו את משגרי הרקטות בסמוך לעיר צור.

.