מבצע "שומר החומות" - יותר משבוע של לחימה: הירי לעבר ישראל נמשך גם הבוקר (שני) לאחר הפוגה של שעתיים וחצי. אזעקות צבע אדום נשמעו ביישובי עוטף עזה ב-9:34 וב-11:06. נכון לשעה זו, אין דיווחים על נפגעים או נזק. סמוך לשעה 11:20, הנחתה המועצה האזורית אשכול את תושביה לשהות במרחבים המוגנים עד להודעה חדשה. כעבור כרבע שעה ההנחיה בוטלה. זוהתה פגיעה ישירה בלול במועצת אשכול ושרפה פרצה במקום.

במקביל, צה"ל תקף פעם נוספת את "המטרו" של חמאס ו-35 יעדי טרור נוספים בתוך 20 דקות. בתקיפה הושמדו 15 ק"מ של מנהרות בצפון הרצועה באמצעות 54 מטוסי קרב שהטילו כ-110 חימושים מדויקים. 

מדובר צה"ל נמסר כי החל מהשעה 19:00 אמש ועד השעה 7:00 בבוקר שוגרו כ-60 רקטות משטח הרצועה לשטח ישראל. כ-10 רקטות נפלו בשטח הרצועה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו עשרות רקטות.

משעה 03:48 ועד לשעה 07:00 בבוקר לא נורו רקטות לישראל, אך ב-07:01 הירי לעבר ישראל התחדש עם מטחים לעבר יישובי עוטף עזה ונתיבות. מטחים נוספים שוגרו במהלך הלילה לאזור אשקלון, באר שבע ומערב הנגב. שתי רקטות שנורו לבאר שבע יורטו ושתיים נוספות נפלו בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים.

בצה"ל עדכנו שגם הלילה בוצעה תקיפה נרחבת נגד מערך ה"מטרו" של חמאס בעזה. במסגרת התקיפה הושמדו 15 ק"מ של מנהרות טרור והופצצו כ-35 יעדי טרור בפרק זמן של 20 דקות. התקיפה בוצעה על ידי 54 מטוסי קרב שהטילו כ-110 חימושים מדויקים. מדובר בתקיפה השלישית נגד מערך ה"מטרו" של חמאס מאז תחילת המבצע.

עוד קודם לכן הודיע דובר צה"ל כי מטוסי קרב וכלי טיס תקפו תשעה בתים נוספים של מפקדים בחמאס ששימשו כתשתית טרור. בין בתי המפקדים שהותקפו נמנים ביתו של מפקד גדוד בית חאנון, ביתו של מפקד פלוגת בית חאנון, ביתו של מפקד פלוגה בעיר עזה וביתו של מפקד פלוגה בגדוד שאטי של ארגון הטרור חמאס. בנוסף, הותקפה בשוג'עייה תשתית צבאית לניהול לחימה בביתו של אחראי למודיעין צבאי של ארגון הטרור.

במהלך הלילה תקף חיל האוויר גם פיר מנהרה של חמאס שנמצא סמוך לגן ילדים ומסגד. מצה"ל נמסר כי מיקומו האזרחי של הפיר "מוכיח פעם נוספת כיצד ארגון הטרור חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב האוכלוסייה האזרחית". עוד נמסר כי "צה"ל נוקט באמצעי הזהירות, ככל שניתן, כדי לצמצם פגיעה אפשרית באזרחים במהלך פעילותו הצבאית".

פגיעת רקטה ברכב באשקלון (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
פגיעת רקטה ברכב באשקלון, אתמול | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

עם התמשכות ההסלמה, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי התייחס לניסיונות המצריים לקיים הפסקת אש בין ישראל לפלסטינים: מצרים עושה מאמצים להגיע להפסקת אש בין הישראלים לפלסטינים - והתקווה קיימת. כעת החשיבות העליונה היא הדחיפות בהפסקת האלימות וההרג עד להחזרת הרגיעה ברצועת עזה. אני קורא לקהילה הבין-לאומית לפעול לצד מצרים כדי לעצור את ההרג ולהפסיק את האלימות.

סביב השעה 2:00 לפנות בוקר, מסר צה"ל כי מטוסי קרב מבצעים תקיפה נרחבת של יעדי טרור ברחבי רצועת עזה. עוד נמסר כי במאמץ משותף של אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אגף המודיעין וחיל האוויר, הותקף מתחם של המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס. בתוך כך, פיקוד העורף הודיע כי החל מהיום ההנחיות מאפשרות לקיים פעילות חינוך מיוחד בכל הארץ למעט ביישובי עוטף עזה.

אתמול אחר הצוהריים נפגע רכב ישירות מרקטה באשקלון, ורקטה נוספת נחתה בחצר בית כנסת בעיר. במקביל, שישה שוטרים נפגעו בפיגוע דריסה שאירע בסמוך לשכונת שיח' ג'ראח שבמזרח ירושלים, שניים מהם במצב בינוני. יחד עם זאת, הלילה נרשמה רגיעה מסוימת בכל הנוגע למהומות בערים המעורבות - ובניגוד ללילות האחרונים, לא נרשמו התפרעויות בלוד, ביפו, בעכו או בחיפה.

פגיעת רקטה בבית כנסת באשקלון (צילום: עדי ישראלי, פלאש 90)
בית הכנסת שנפגע מרקטה באשקלון, אתמול | צילום: עדי ישראלי, פלאש 90

גורם ביטחוני העריך אתמול בתום ישיבת הקבינט כי סוף המערכה הולך ומתקרב. "אנו מתקרבים למיצוי ונכנסים ליממה קריטית", אמר הגורם ל-N12 והעריך כי "סגירת הסבב תיקח כמה ימים". מפקד פיקוד הדרום, האלוף אליעזר טולדנו, נשאל גם הוא על לוח הזמנים בריאיון שהעניק לחדשות 12 והשיב: "אנחנו עדיין נמצאים כרגע במהלכה של המערכה, נמשיך ככל שנידרש – אני לא מסתכל על לוחות הזמנים, אלא על האפקטיביות המבצעית".

עדכוני הירי והלחימה - דקה אחר דקה

07:01 אעזקות בעוטף עזה.

06:16 דובר צה"ל מסר כי צה"ל תקף במהלך הלילה פיר מנהרה של חמאס שנמצא סמוך לגן ילדים ומסגד בדרום הרצועה.

05:30 צה"ל תקף תשעה בתים נוספים של מפקדים בארגון הטרור חמאס ששימשו כתשתית טרור.

03:48 לאחר כשעתיים של הפוגה - אזעקות ביישובי עוטף עזה ובנתיבות.

01:50 מטוסי קרב של צה"ל מבצעים תקיפה נרחבת של יעדי טרור ברחבי רצועת עזה.

01:15 אזעקות באשקלון.

00:45 צה"ל תקף מתחם מודיעין צבאי של ארגון הטרור חמאס.

00:44 אזעקות במערב הנגב ובעוטף עזה.

00:32 אזעקות באופקים ובנתיבות.

00:09 אזעקות בבאר שבע ובפזורה הבדואית.

23:26 אזעקות באשקלון ובעוטף עזה.

מבצע "שומר החומות" - סיקור נרחב

>> שבוע להסלמה - ההישגים והכישלונות של ישראל וחמאס

>> אלוף פיקוד דרום: "מוחמד דף ויחיא סינוואר עדיין על הכוונת"

>> השעון מתקתק: שינוי המגמה שעשוי להכריע את המבצע | ערד ניר, פרשנות