כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד מנתסר אחמד עלי שלבי תושב תרמסעיא, שרצח את תלמיד הישיבה יהודה גואטה ז"ל בטרמפיאדה בצומת תפוח שבשומרון בחודש שעבר - בפיגוע שבו נפצעו שני תלמידי ישיבה נוספים, בניה פרץ ועמיחי חלה. כתב האישום מייחס לו עבירות של גרימת מוות בכוונה - עבירה המקבילה לרצח, כמה עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, החזקת נשק ושיבוש הליכי משפט.

"הנאשם הסיע את אשתו לבית הוריה ושב לביתו, נטל את האקדח, מילא את מלוא מחסנית האקדח בכדורים חיים ולקח עימו כמה עשרות כדורי תחמושת. הנאשם הכניס את המחסנית המלאה ודרך כך שיהיה מוכן לירי, נכנס למושב הנהג ברכב, הניח את האקדח על המושב שלצידו וכיסה אותו בשטיח תפילה. לאחר מכן, נסע לכיוון הצומת מתוך כוונה לבצע את הפיגוע ולגרום למותם של יהודים", כך נכתב בכתב האישום

עוד לפי כתב האישום, המחבל הגיע ברכבו לצומת שבשומרון, הבחין באזרחים העומדים בה וזיהה אותם כיהודים – אז עצר את הרכב וירה לעברם ממרחק קצר, תוך שהוא צועק "אללה אכבר". כמו כן, ממנו עולה כי המחבל חדל מהירי רק אחרי שקנה האקדח התפוצץ והתכוון לגרום למותם של אזרחים רבים בכוונה.

בפיגוע הירי נפצע תחילה גואטה בן ה-19 מירושלים באורח אנוש, ומת מפצעיו לאחר כמה ימים בבית החולים בילינסון. כתב האישום הוגש בתום חקירה של משטרת ישראל ושב"כ, ועם הגשתו ביקשה התביעה הצבאית גם להאריך את מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

יהודה גואטה, נפטר מירי מחבל בצומת תפוח (צילום: באדיבות המשפחה)
יהודה גואטה ז"ל שנהרג מירי המחבל בצומת תפוח | צילום: באדיבות המשפחה
המחבל מצומת תפוח, מונתסאר שלבי
המחבל מצומת תפוח, מונתסאר שלבי

לאחרונה, הוגשו לבית המשפט הצבאי יהודה כתבי אישום נגד חמישה נאשמים, המייחסים להם עבירות של מתן מקלט למחבל, לאחר שסיפקו לו מקלט ומזון עד למועד מעצרו. מעצרם של החמישה הוארך עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינם. בקרוב יוגש כתב אישום נגד חשוד נוסף במתן מקלט למחבל.