דובר הזרוע הצבאית של חמאס חזר הערב (חמישי) לאיים על ישראל בעניין ירושלים, כשעתיים לאחר ביקורו של יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר בשער שכם שבמזרח ירושלים. "גדודי אל-קסאם והנהגת ההתנגדות עוקבים מקרוב אחרי מה שקורה בירושלים ובמסגד אל-אקצא", הבהיר אבו עוביידה‎ בהצהרה כתובה שפרסם הערב. "אנו מזהירים את המתנחלים ומנהיגיהם מפני מעשה טפשי של פגיעה באל-אקצא".‎

איומי חמאס מגיעים בעקבות העימותים שפרצו במזרח ירושלים במהלך ביקורו של ח"כ בן גביר במקום, במהלכם נעצרו חמישה צעירים ערבים. בהצהרה שנשא יו"ר עוצמה יהודית במחאה על ביטול מצעד הדגלים שתוכנן להיום בעיר העתיקה, הוא קרא למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי להתפטר מתפקידו וכינה אותו "כושל".

ח"כ בן גביר בשער שכם (צילום: פלאש/90 )
"כניעה לטרור". ח"כ בן גביר בשער שכם | צילום: פלאש/90

ההצהרה של בן גביר הגיעה שעות בודדות לאחר שנדחתה עתירה שהגיש לבג"ץ - בדרישה לאפשר לו לצעוד בעיר העתיקה ולהניף דגלי ישראל. במהלך הצהרתו של בן גביר, שנערכה תחת אבטחה כבדה ובנוכחות של מאות מפגינים בעדו ונגדו, אירעה תקרית כאשר צעירה הניפה דגל ישראל בתמיכה בדבריו וצעיר ערבי חטף אותו מידיה. הוא נעצר במקום על ידי שוטרי מג"ב. תוך כדי דבריו, הוא הניף דגל ישראל בשער שכם כאשר לוחמי מג"ב הקיפו אותו מכל הכיוונים. מנגד צעירים ערבים החלו לצעוק "אללה אכבר".

במקום החלו להתעמת מאות בני אדם, שחלקם החל בקריאות לאומניות והפרת הסדר. נשמעו גם כמה קריאות תמיכה במוחמד דף. חמישה צעירים ערבים נעצרו על ידי המשטרה ושוטרי מג"ב שאיבטחו את האירוע.

הפגנות בשער שכם (צילום: שלו שלום, TPS)
מעצרים במהלך הצהרת בן גביר במזרח ירושלים, היום | צילום: שלו שלום, TPS

תושב ערבי שהגיע למקום צעק על בן גביר: "אני רוצה שלום - לא כמוך. כל טיפת דם שנשפכת היא על הידיים שלך". בן גביר השיב: "תלמדו, יש יהודים שהם לא פראיירים". מיד לאחר מכן הניפו הצעירים הערבים דגלי פלסטין והמשטרה השתמשה ברימוני הלם.

בהצהרתו הבהיר בן גביר כי "אני לא מתקפל - המפכ"ל כושל והוא צריך ללכת, אני אשאר בירושלים".‎ הוא הוסיף בהצהרתו, כשהוא מוקף במאבטחים, כי "אני כאן כדי למחות נגד הביזיון שחבר כנסת לא יכול לצעוד בעיר העתיקה. זו כניעה לטרור של מפכ"ל המשטרה. התרפסות כללית". יו"ר עוצמה יהודית הוסיף כי "המחבלים האלה (כשהוא מצביע על המפגינים נגדו) מאיימים - ומדינת ישראל נכנעת ומי שהביא את זה עלינו זה המפכ"ל".

"2,000 שנות גלות חלמו אבותינו להגיע לכאן ולצעוד בירושלים, ופשוט מי שמבין את המשמעות החמורה הזאת שמפכ"ל המשטרה נכנע לטרור", הוסיף בן גביר. "של מפכ"ל שנכנע, של מפכ"ל כנוע, של התרפסות כללית". הוא הבהיר כי אין בכוונתו להתעמת עם שוטרים. "זה שלנו, זה הבית שלנו".

עוד ציין בן גביר כי "אני מצפה מבנימין נתניהו, ששמעתי מאנשיו שהם מאוד לא אוהבים את ההחלטה הזאת, לומר את דברו. אני יודע שאנשי ראש הממשלה ניסו להוביל יוזמה של פשרה שאני אצעד כאן בצהריים, לצערי זה לא קרה". הוא הבהיר כי "עצם העובדה שח"כ במדינת ישראל לא יכול לצעוד בעיר העתיקה - זה הידרדרות, זה כניעה לחמאס, זה כניעה לטרור, זה ניצחון שלך הטרור".

מוקדם יותר, בית המשפט העליון דחה את העתירה שהגיש יו"ר עוצמה יהודית בדרישה לצעוד בעיר העתיקה משום ש"סד הזמנים הלחוץ איננו מעשי ואיננו אפשרי לקיים דיון ענייני בעתירה". עוד הבהירו השופטים כי "לא ניתן לצפות שבית משפט ידון בסוגיה, לאחר קבלת תגובה וקיום דיון כראוי, במסגרת 'הליך בזק' בחלון זמנים צר של שעות ספורות בלבד".

הפגנות בשער שכם (צילום: שלו שלום, TPS)
דגלי פלסטין בשער שכם, הערב | צילום: שלו שלום, TPS

בקביעתם ציינו שופטי בית המשפט העליון כי "כפי שעולה מהעתירה, לפני שלושה ימים התקיים דיון בנושא קיום מצעד הדגלים בלשכת מפכ"ל המשטרה בסופה סוכם כי נוכח הערכת מצב מבצעית ומודיעינית, אין מקום לאשר את קיום המצעד בתאריך המבוקש, בעוד שהמצעד יאושר במועד ובמתווה שיתואם עם משטרת ישראל בתקופה הקרובה".

בית המשפט ציין כי למרות שהוסכם בין הקבינט המדיני-בטחוני, המשטרה ומארגני המצעד לקיים אותו ביום שלישי הקרוב, התעקש בן גביר להגיע היום לשער שכם עם דגלי ישראל. "מהערכת גורמי המודיעין והשב"כ עולה כי הדבר עלול במידה גבוה של ודאות להביא לפגיעה חמורה בסדר הציבורי העולה עד כדי פגיעה בביטחון המדינה". בן גביר טען בעתירה בעיקר כי החלטת מפכ"ל המשטרה ניתנה בחוסר סמכות.