לפחות ארבעה בני אדם נפצעו היום (שישי) באורח קשה מירי בכפר כנא. האירוע קרה במהלך מעצר של כמאל ח'טיב, סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל‎. לפי דיווחים, במקום נפצעו 30 בני אדם בדרגות פציעה שונות. בשב"כ פרסמו הודעה שמאשימה את הבכיר בהסתה: המהומות ביישוב לא דעכו גם לאחר המעצר והירי.

זמן קצר לפני כן, ראש הממשלה נתניהו אמר בהערכת מצב במפקדת מג"ב בלוד כי הוא מגנה בפה מלא אלימות של ערבים ושל יהודים, והוסיף כי מבחינתו "זה טרור". במקביל, כפי שפורסם לראשונה בצ'אט הכתבים של N12, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה החליט לגייס באופן דחוף את יחידות "מצדה ו"דרור" של השב"ס. המשמעות: שתי יחידות מטכ"ליות שמונות כמה מאות לוחמים שמתמחות בלוחמה בטרור יצטרפו למאבק בהתפרעויות בערי ישראל. 

לפי שעה פונו מהזירה בכפר כנא 11 פצועים שנפגעו במהלך עיתונאים עם המשטרה. אלו שבמצב קשה פונו לבית החולים האיטלקי על ידי כוחות מד"א. לפי דיווחים שהגיעו למד"א יש בזירה פצועים נוספים. דיווח ראשוני מהאירוע מעלה שכמה אנשים שניסו למנוע את המעצר ביצעו את הירי לעבר כוחות המשטרה - שככל הנראה השיבו אש.

בשב"כ הסבירו את המעצר: "חטיב שימש בתפקיד זה עוד קודם להכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית כארגון טרור, ומעמדו הפך למרכזי יותר לאחר מאסרו של ראש התנועה, ראא'ד צלאח. בשבועות האחרונים, עושה חטיב שימוש במעמדו הציבורי על מנת להתסיס ולשלהב את המתפרעים בהר הבית וברחבי הארץ. דבריו של חטיב זוכים לתהודה רחבה ברשתות החברתיות ומעודדים, בין היתר, הפגנות והפרות סדר אלימות".

"נוכח האמור, הוזהר חטיב במספר הזדמנויות ע"י שב"כ, תוך שהובהר לו שמסריו מעודדים פעילות טרור נגד מדינת ישראל ועולים כדי עבירות פליליות, ומשכך עליו לחדול מכך באופן מיידי", נמסא עוד מהשב"כ. "חרף אזהרות אלה, המשיך חטיב להסית, לשלהב ולעודד אזרחים לפעילות אלימה ובלתי חוקית. לאור המשכה של פעילותו זו והסיכון הרב שיש בה לשלום הציבור והסדר הציבורי, ובפרט נוכח התפרעויות הרבות על רקע לאומני בימים האחרונים, ובשל החשד לביצוען של עבירות ביטחון נוספות, נעצר חטיב לחקירה".

לאחר שעות ארוכות, במשטרה פרסמו הודעה על העימותים והפצועים - אך עם מספר נמוך יותר של נפגעים:  "שוטרי משטרת ישראל עצרו היום את השיח כאמל חטיב בכפר כנא בשיתוף השב"כ וזאת בשל פעילות הסתה והתססה שביצע בקרב ערביי ישראל. המעצר לווה בהתגדות אלימה של המון תושבים שחסמו צירים, הבעירו חפצים, השליכו אבנים ואף פתחו בירי חי אל עבר השוטרים תוך כדי שהם מנסים לחסום את יציאתם".

עוד נמסר: "כוחות משטרה גדולים שלקחו חלק במעצר חילצו את השוטרים יחד עם העצור ופיזרו את ההמון תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות וירי חי. באירוע נפצעו 9 אנשים: 4 פצועים באורח קשה 1 פצוע באורח בינוני ו-4 פצועים באורח קל. בהמשך צפויים מעצרים של המתפרעים והיורים בנשק".

נתניהו: אלימות נגד ערבים או נגד יהודים - מבחינתנו זה טרור

"מה שקורה בערי ישראל זה דבר חמור מאוד, קבוצות של פורעים יוצאים מהציבור הערבי ופוגעים ביהודים באשר הם יהודים" אמר נתניהו. "אני בפירוש אומר זה לא כל הציבור הערבי ואפילו לא רוב הציבור הערבי, אבל זה מיעוט משמעותי שפוגע פגיעות אלימות ופוגע גם במרקם החיים שבנינו במהלך השנים בין יהודים וערבים. זה חייב להיפסק".

נתניהו גם גינה את התגובה החלשה מדי לדעתו של מנהיגי הציבור הערבי: "התגובה של מנהיגי הציבור הערבי עד היום הייתה רפה, חלשה. כולם צריכים לגנות את זה, כל צורה של אלימות - של ערבים נגד יהודים וגם של יהודים נגד ערבים, אני עושה את זה בפה מלא, אני לא מהסס לרגע".

"אנחנו נפעיל את כל הכוח ואנחנו מוסיפים הרבה כוח בחתירה למגע, בטיפול בפושעים ובמפגעים הללו, מבחינתנו זה טרור - כך אנחנו מתייחסים לזה", הוסיף. "קיבלנו את האישור ואנחנו נותנים את מלוא הגיבוי של הדרג המדיני וגם את הגיבוי המשפטי - אנשים לא צריכים לחשוש לעשות את מה שהם צריכים לעשות - להגן על החיים של עצמם ושל אזרחי ישראל".

שרפת בית כנסת בלוד
שרפת בית כנסת בלוד

כאמור, אוחנה החליט לגייס באופן דחוף את יחידות "מצדה ו"דרור" של השב"ס ולצרפם למשטרת ישראל במאבק בהתפרעויות בערי ישראל. מדובר בשתי יחידות מטכ"ליות שמונות כמה מאות לוחמים שמתמחות בלוחמה בטרור. אוחנה עשה זאת אחרי ששמע הערכות מצב ממפכ"ל המשטרה וקצינים בכירים. גורם בכיר: "ירי ייענה בירי, אנחנו מזהים לאחרונה שהמתפרעים לא חוששים להתעמת באש חיה גם מול שוטרים. אחרי שזיהינו יריות גם לעבר שוטרים, אנחנו מגבירים הילוך".

הפרקליטות: 52 נאשמים בהתפרעויות

עד כה, הגישה הפרקליטות בכל המחוזות 14 כתבי אישום נגד 52 נאשמים, חלקם קטינים, בעבירות שונות ובהן סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, תקיפת שוטרים, יידוי אבנים, התנהגות פרועה במקום ציבורי, הצתה ועוד. בין היתר, הבוקר הוגש כתב אישום נגד שלושה תושבי מזרח ירושלים בגין ניסיון לבצע לינץ' באזרח יהודי ליד מוזיאון רוקפלר בירושלים, ויוחסו להם עבירות של מעשה טרור של פציעה בנסיבות מחמירות, הצתה וחבלה במזיד ברכב ממניע גזעני.

רכבים מפוחמים בחיפה בהבוקר (צילום: החדשות12)
הצתת הרכבים בחניון בחיפה | צילום: החדשות12

מהפרקליטות נמסר כי ממלא-מקום פרקליט המדינה, עמית איסמן, הנחה כי תיקי חקירה שיועברו ממשטרת ישראל לפרקליטות ביחס לאירועי ימים אלה יתועדפו ויטופלו באופן מיידי ע"י פרקליט ייעודי בכיר בכל מחוז, וכי הטיפול בכלל התיקים ברחבי הארץ ירוכז ברמה ארצית.

ביום ראשון צפויים להיות מוגשים כ-20 כתבי אישום נוספים נגד מפרי חוק מהימים האחרונים. עד כה העבירה משטרת ישראל אל הפרקליטות כ-130 תיקי חקירה, שבחלקם הטיפול הסתיים וחלקם מצויים בבחינה. במקביל לטיפול במישור הפלילי נגד מפרי חוק, פועלת הפרקליטות באמצעות הכלים העומדים לרשותה גם להסרת תכנים מסיתים מהרשתות החברתיות. מסוף השבוע שעבר עלה פי חמישה מספר הפניות מגופי הביטחון השונים, להסרה של תכנים העוסקים בהסתה לאלימות ולתמיכה בארגוני טרור. בין היתר, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה פעלה לאחרונה להשעיית חשבון הטוויטר של דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.