מצעד הדגלים בירושלים אתמול (שלישי) אומנם הסתיים כמתוכנן, אך המתיחות מול הרצועה נותרה בעינה. בשל בעיות בהזרמת הכספים לרצועה, חמאס מנסה להפעיל לחץ על ישראל ופועל מתחת לסף הלחימה מבלי לשבור את הכלים. על רקע חידוש שיגורי בלוני התבערה מהרצועה לישראל, צה"ל תקף הלילה (בין שלישי לרביעי) ברצועה בתגובה. התקיפה נעשתה בהמשך להתבטאויותיו התקיפות בעבר של ראש הממשלה החדש נפתלי בנט. בחמאס חגגו את החשש מהסלמה שליווה את מצעד הדגלים: "השגנו הרתעה, הכיבוש נאלץ לשנות את מסלול הצעדה והטיסות".

רצועת עזה מהלכת על הסף – מעט מתחת לסף הלחימה. חמאס איננו שובר את הכלים ומקפיד שלא לתת לישראל עילה למלחמה, אך בהחלט מציק ומפריע באמצעות שיגור בלוני תבערה והפעלת יחידות התיזוז הליליות שככל הנראה ישובו לפעול בקרוב. זה קורה גם בגלל שחמאס "התאהב" בתפקידו כמגן אל-אקצא, שומר המקומות הקדושים, אבל בעיקר מכיוון שאיננו מקבל את המיליונים שאליהם התרגל.

אחרי המבצע האחרון, שומר החומות, מצרים וקטר הבטיחו כל אחת 500 מיליון דולר לעזה. חודש לאחר המבצע, הכסף עדיין לא הועבר לרצועה – גם בגלל שישראל קושרת את העברת הכספים להתקדמות בנושא השבויים והנעדרים וגם בגלל שמצרים מתנה את שיקום הרצועה במנגנון שיבטיח שהכסף יועבר לפת"ח ולא לחמאס. חמאס מבקש ללחוץ על ישראל כדי לקדם את העברת הכספים וההערכה היא שגם אם המתיחות הביטחונית תתפוגג, ההסלמה הבאה נמצאת מעבר לפינה.

דובר חמאס, פוזי ברהום, הביע שביעות רצון מהאירועים שהתרחשו אתמול: "העמדות האמיצות של ההתנגדות הפלסטינית והחלטותיה המכריעות אילצו את ישראל לשנות את תוואי מצעד הדגלים, להרחיקו ממסגד אל-אקצא, לשנות את מסלול הטיסות האזרחיות ולהעצים את פריסת סוללות כיפת ברזל. אלו מוכיחים את משוואת ההרתעה שהושגה במבצע ואת ההצלחה בהכפפת כללי עימות חדשים על האויב. ההתנגדות האמיצה תישאר המגן עבור עמנו, והתנהגות ישראל בשטח תקבע את אופי ואופן הפעולה בשטח".

צעדת הדגלים בירושלים (צילום: N12)
מצעד הדגלים בירושלים | צילום: N12
נפתלי בנט (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הבטיח תגובה תקיפה. רה"מ בנט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בינתיים, בישראל הגיבו על שיגור בלוני התבערה מעזה שגרמו ליותר מ-20 דליקות בעוטף. אמש פורסם במהדורה המרכזית כי ישראל העבירה לארגון הטרור חמאס מסר מאיים שלפיו אם הירי יחודש - ההבנות המתגבשות בתיווך מצרים יקרסו. גורם מדיני ששוחח עם N12 הבטיח: "תהיה תגובה על טרור הבלונים, ישראל תבחר את העיתוי".

לפני כארבע שנים תקף ראש הממשלה נפתלי בנט בחריפות את מדיניות הממשלה כלפי טרור הבלונים וקרא לחיסול משגרי בלוני התבערה מרצועת עזה. "יש להתייחס לבלון נפץ או לעפיפון תבערה כמו לאל ירי קסאם", אמר בנט. "אם היינו מחסלים את חוליות השיגור בהתחלה, שתיים-שלוש חוליות, לא היינו מגיעים להסלמה הנוכחית".

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: אם תרצו)
מצעד הדגלים בירושלים | צילום: אם תרצו
צעדת הדגלים בירושלים (צילום: רויטרס)
מצעד הדגלים בירושלים | צילום: רויטרס

"אלה לא ילדים בני 8 והעפיפונים שהם מחזיקים הם לא משחק", תקף. "יש פה כלי הרג, ומי שמשתמש בכלי ההרג הזה - יש להתייחס אליו כאל מחבל. עמדתי היא שיש לירות על משגר בלון נפץ או בלון תבערה כאילו הוא שיגר קסאם. זה לא ילד בן 8 וזה כלי רצח שיכול להרוג אנשים. צריך להפסיק לירות ליד ולעבור לירי ישירות למטרה".

כ-5,000 צועדים הגיעו אמש לרחבת הכותל המערבי בסיומו של מצעד הדגלים שהתקיים כמתוכנן למרות איומי חמאס והחשש ממהומות. אלפיים שוטרים ולוחמי מג"ב אבטחו את הצועדים לכל אורך המסלול - שניים מתוכם נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי. במהלך המצעד נעצרו 17 חשודים בהפרת סדר בהשתתפות עשרות מתפרעים שחלקם יידו אבנים ותקפו שוטרים. לפי דיווח הסהר האדום, 33 פלסטינים נפצעו בעימותים סביב העיר העתיקה ושישה מתוכם הועברו לטיפול רפואי בבית החולים. סמוך לשעה 20:20 נפתחו כל צירי התנועה שנסגרו.

המפכ"ל יעקב שבתאי והשר לביטחון הפנים בר-לב (צילום: דוברות המשטרה)
המפכ"ל שבתאי והשר לביטחון הפנים בר-לב | צילום: דוברות המשטרה
יחידות הבלונים ברצועת עזה
יחידות הבלונים ברצועת עזה

במשטרה ציינו כי בסיום הערכת המצב שהתקיימה בתום צעדת הדגלים, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודה לשוטרים על ההתנהלות באירוע. "פעלתם בצורה נבונה ומתחשבת בתוך מערכת אילוצים מורכבת ותמונת מציאות משתנה", אמר. "התוכנית המבצעית שהוצגה לי הוכיחה את עצמה והביאה לסיום מוצלח של האירוע".

המפכ"ל, קובי שבתאי, הצטרף לדברים: "סיימנו הערב, לאחר הכנות רבות, אירוע מורכב שבו לקחו חלק אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב. ההיערכות הארצית אפשרה את קיום האירוע ואת חופש הביטוי כפי שהגדרנו, תוך מתן מענה מבצעי חזק, התקפי ומהיר לכל אירוע שהתפתח. נמשיך להיות ערוכים גם בשעות הקרובות בכוחות מתוגברים בירושלים ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ בכדי לוודא שהסדר נשמר".