המצב בירושלים - על סף התפוצצות נוספת? ביום חמישי צפוי להתקיים מצעד הדגלים בעיר העתיקה. הערב (ראשון), בצל הדיונים במערכת הביטחון על האפשרות לשנות את התוואי, אנו מפרסמים לראשונה את המכתב של שר החוץ - שקורא להרגעת הרוחות ודורש מנתניהו לפעול בנושא: "נושא ירושלים הינו נושא רגיש ובעל נפיצות גדולה, ועלינו להיערך לתרחישי הידרדרות והסלמה".

מתיחות בירושלים בצל מצעד הדגלים (עיבוד: שי פרנקו)
מצעד הדגלים | עיבוד: שי פרנקו

במכתב שהגיע לידי N12, כותב אשכנזי לנתניהו: "עוד לפני מבצע 'שומר החומות', וביתר שאת לאחריו, אנו עדים לעלייה משמעותית ברגישות הבינלאומית ביחס למתרחש בירושלים. הדבר בא לידי ביטוי באירועים סביב הדיון המשפטי בסוגית שיח' גראח ונושא הקרקעות בשכונת סילוואן, וכן סביב ההתרחשויות בהר הבית ומעצרים שבוצעו בו לאחר החזרת ההר לשגרה ועליית לא מוסלמים להר".

עוד הוסיף אשכנזי: "ברור לכולם כי החמאס ממקד את מאמציו ואת ניסיונותיו לעצב את הנראטיב ולהציג את עצמו כמגן ירושלים ככלל וכמגן אל-אקצא בפרט. חשוב כי נפעל לערעור נרטיב זה. לירושלים נראות רבה בזירה הבינלאומית, ובעיקר בעולם הערבי והמוסלמי, ואני חש עליה בלחץ מצד הקהילה הבינלאומית בנוגע לפוטנציאל הנפיצות סביב הר הבית".

במסר לנתניהו כתב: "אני מבקש להזכיר את ההחלטה האמריקנית לפתיחה מחודשת של הקונסוליה בירושלים ומסרים אמריקנים בנוגע להתפתחויות בעיר. יש להזכיר גם כי קיבלנו פניות ממדינות רבות בנושא שיח' ג'ראח, ובכלל זאת פניות ממדינות המפרץ עימן חתמנו על הסכמי השלום. על כן, אני ממליץ לקיים דיון בראשותך, על מנת לדון במכלול הסוגיות הנוגעות למצב בירושלים, ובהן: המצב בהר הבית, שיח' ג'ראח, שיפוץ שער המוגרבים, החלטה בנוגע לסילוואן וההחלטה האמריקנית לפתוח מחדש את הקונסוליה בעיר". 

אשכנזי אומנם לא מתייחס מפורשות למצעד במכתב, אך הוא מתייחס לנושא כסוגיה מדינית. אתמול אמר גורם מדיני כי המצעד הוא סוגייה משטרתית, וכך טען גם השר לביטחון הפנים אוחנה, אך אשכנזי מתריע מפני ההשלכות המדיניות של המהלכים הללו. 

השר אשכנזי מתייחס בין היתר ללחצים האמריקניים, ובכך הוא מתחבר גם למסר של גנץ בביקור הבזק שלו. גורמים אמריקנים הבהירו לשר הביטחון שהם מצפים מישראל לעשות הכול כדי להרגיע את הגזרה ולא לחמם אותה שוב. בשל כך, אשכנזי חושב שצריך לעשות הכול כדי למנוע את התחממות הגזרה, גם אם זה אומר שצריך לבטל את המצעד או לכל הפחות לשנות את מסלולו.