אחרי חודש רמדאן מתוח בירושלים, בשעות הצהריים (שישי) החלה תפילת יום השישי בהר הבית. עם תחילת התפילה מתפרעים יידו אבנים לעבר כוחות משטרה המוצבים בשערי העיר העתיקה. מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל מאפשרת לכל אדם את חופש הפולחן והדת, אך לא נאפשר שפלטפורמה זאת תשמש קרקע פוריה להפרת סדר אלימה תוך ניסיונות לפגיעה בשוטרים".

כוחות משטרה המוצבים סמוך לשערי הר הבית לשמירת הסדר ואבטחת הציבור, הותקפו ביידוי אבנים על ידי עשרות פורעים צעירים הנמצאים בשטח. בתגובה לכך הודפים כוחות המשטרה את הצעירים חזרה לשטח הר הבית.

במקום עשרות האלפים שעלו למסגד אל אקצא מדי יום שישי בחודש האחרון, היום משתתפים בתפילה לכל היותר אלפים בודדים. המשטרה פרסה כוחות סביב המסגד אך אין צפי להתפרעויות יוצאות דופן, כפי אלו שראינו בעיר בשבועות האחרונים. בנוסף, על מנת להימנע מחיכוכים, עד ליום ראשון הקרוב נאסר על יהודים לבקר בהר-הבית.

"בירושלים הר הבית אמור להיות פתוח ליהודים", אמר ל-N12 אסף פריד, דובר מטה ארגוני המקדש. "בצאת חג השבועות אנו מתכננים לעלות להר יחד עם מאות יהודים ואישי ציבור. ברגע שאנחנו מראים לערבים חולשה - הם מפעילים אלימות. אסור לתת פרס לטרור והפתרון הטוב ביותר לאלימות גם בהר-הבית הוא לממש ריבונות ושליטה".

מהומות בהר הבית
התפרעויות בהר הבית

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת "עיר עמים" המתמחה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר כי "בהשוואה למה שמתרחש בערים המעורבות אחרות, ירושלים שקטה באופן יחסי".  לטענתו הסיבה היא דווקא היעדר הנוכחות המשטרתית: "ברגע שהמשטרה לקחה צעד אחורה בשער-שכם, הר-הבית ושייח' ג'ראח הרבה מהאלימות התפוגגה. החודש האחרון הוכיח בצורה ברורה שהמשטרה היא גורם מפתח וכאשר היא מנסה לעשות דברים בכוח המצב מידרדר. בחג השבועות עם חזרת הביקורים של יהודים בהר הבית המשטרה תעמוד שוב בפני אתגר, וחשוב שלא תפעל בצורה כוחנית כדי לא להוביל להידרדרות חוזרת ברף האלימות בעיר".

ביום חמישי, בתפילת הבוקר הראשונה שהתקיימה בהר עם צאתו של חודש הרמדאן, חלק מן הצעירים במקום תלו דגלי תמיכה בחמאס והניפו דגלי פלסטין בתוך שטח ההר. בתוך כך, המשטרה עצרה ארבעה חשודים בעקבות אירועי הפרות הסדר שאירעו ביום ירושלים במזרח העיר. החשודים היו, על פי החשד, מעורבים באירועי הפרות סדר אלימות בשכונת א-טור שכללו הצתת פחים, גרימת נזק לכלי רכב ויידו אבנים. הם הועברו לחקירה והיום תבקש המשטרה בבית משפט השלום בעיר להאריך את מעצרם.