פרטים חדשים על תקיפת הספינה האירנית מול חופי אפריקה: עוד ועוד פרטים הולכים ומתבררים על התקיפה המסתורית של האונייה האירנית "סאביז" בים האדום שעליה דיווחו אמש (שלישי) כלי תקשורת ערביים. מקור אמריקני רשמי חשף בשיחה עם הניו יורק טיימס כי ישראל הודיעה לארצות הברית שכוחותיה הם שביצעו את התקיפה נגד הספינה בים האדום, וכי מדובר בפעולת תגמול על מתקפות אירניות קודמות נגד כלי שיט ישראליים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר אמש אירן אישרה שהספינה נפגעה ממוקש או ממספר מוקשים ימיים שהוצמדו אליה - ושכתוצאה מכך נגרם לה נזק, והאחראי למעשה אינו ברור. מדוח מודיעיני של‎ חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International – ISI) עולה שהספינה מוכרת לגורמי ביון במערב ככזו המשמשת את משמרות המהפכה האירניים לריגול ולמעקב אלקטרוני, ושהיא למעשה מהווה "בסיס קדמי ימי" של הארגון. 

הספינה האירנית סאביז שהותקפה בים האדום‎
הספינה האירנית סאביז שהותקפה בים האדום‎

מהניתוח שבוצע עולה כי אופי פעילותה של הספינה אינו ברור - והחשדות שמדובר בספינה שמהווה למעשה "בסיס על פני המים" מתחזקים עקב כך שלובשי מדים נצפו על סיפונה. בנוסף, על הספינה אותרו משגרים מסוג "בוסטון וולר" שמזוהים עם כלי שיט בהם המשטר האירני עושה שימוש. 

ניתוח תמונות הלוויין של הספינה מגלה שבשנתיים האחרונות, היא כמעט שלא זזה ממקומה - מה שמחזק את הטענה שלפיה מדובר בכלי שיט שמטרתו לעקוב אחר הפעילות והתנועה הימית בגזרה האסטרטגית של מיצרי באב אל-מנדב בים האדום - מיצרים המהווים את שער הכניסה לים האדום מדרום, מפרידים בין אסיה לאפריקה - ומקשרים בין הים האדום למפרץ עדן שבאוקיינוס ההודי.  

הספינה האירנית סאביז שהותקפה בים האדום‎
מיקום הספינה האירנית בים האדום

נתיב המים הצר שמדרום למיקום של ה"סאביז" מאלץ ספינות לעבור בתעלה שרוחבה כמה קילומטרים בלבד - מה שהוביל למתקפות רבות על ספינות ששייטו במרחב הזה בעבר. הסעודים האשימו בעבר את האירנים בסיוע לבעלי בריתם החות'ים בתימן בתקיפת אוניות שלהם באמצעות הספינה. בתמונות שצולמו כבר לפני כמה חודשים על ידי מל"טים סעודיים נראים על סיפונה של ה"סאביז" סירות תקיפה מהירות, שאותן ניתן להוריד באמצעות מנוף למים, בלב ים - זאת למטרת תקיפת כלי שיט אחרים.

הדיווחים על התקיפה מגיעים ביום שבו החלו בווינה שיחות בין ארה"ב לאירן בנושא החזרה האפשרית להסכם הגרעין בין השתיים, שממנו נסוגו האמריקנים באופן חד-צדדי בשנת 2018. 

התקיפה מהווה עליית מדרגה נוספת במב"ם - המערכה בין המלחמות - המתנהלת בין ישראל ואירן. לפני כחודש נפגעה ספינה ישראלית ממטען כששייטה במפרץ עומאן. הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס לתקרית ואמר: "קיבלנו תזכורת שאירן לא רק מהווה איום גרעיני, אלא שהיא מפיצה טרור ומבצעת טרור ופעולות נגד מטרות אזרחיות".

צפו בדיווח על תקיפת הספינה הישראלית: