בצל נזקי ההתפרעויות בעכו: מסעדת הדגים "אורי בורי" בעכו העתיקה נחשבת כבר למעלה מ-25 שנה לאתר ביקור חובה לכל מי שמתקרב לגליל המערבי. במרוצת השנים הפכה המסעדה סמל לדו-קיום, עם צוות ותיק שחציו ערבי וחציו יהודי. במהלך הפוגרום שהתרחש בליל שלישי האחרון, השחיתו המתפרעים את המקום ואיימו לשרוף כליל את המסעדה, שמבטאת לאורך שנים רבות כל כך את ייחודיות מרקם החיים של עכו. איימו וביצעו.

אורי בורי בסיור על הנזקים בעכו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
נזקי השרפה במסעדת אורי בורי בעכו | צילום: החדשות 12, החדשות12

"בסביבות השעה עשר ישבו פה איזה 20 איש עד שקיבלתי התרעה שיש מהומות בעכו", שחזר בעלי המסעדה אורי ירמיאס. "פתאום ראינו ארבעה רעולי פנים ששברו את החלון עם אלות. הם כיסחו לי את מקרר היין - זה נזק רציני כי אלה יינות לא זולים. אני חשבתי שבזה הם סיימו את ה'שואו' שלהם, אבל אז קיבלתי הודעה שהם זרקו בקבוק תבערה על מלון".

לא רחוק מהמסעדה פתח אורי ירמיאס לפני עשר שנים את מלון הבוטיק האפנדי, שנבנה במשך קרוב לשמונה וחצי שנים. אחרי שהפוגרומיסטים שרפו את המסעדה, הם המשיכו לכיוון המלון ושלחו אש בלובי. כשהלובי בער, הם פינו במהירות את האורחים מהקומה השנייה.

אורי בורי בסיור על הנזקים בעכו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
אורי בורי בסיור על הנזקים בעכו | צילום: החדשות 12, החדשות12
אורי בורי בסיור על הנזקים בעכו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
סיור במסעדת אורי בורי בעכו לאחר השרפה | צילום: החדשות 12, החדשות12

"כשהגעתי למקום הבנתי שלא הייתה להם כל כוונה לשרוף אנשים", הסביר אורי. "הם רצו רק לבזוז ולהרוס. כשיצאנו אחד הפורעים עוד וידא: 'אתם בטוחים שאין אף אחד?' – זאת אומרת שלא היה להם עניין לשרוף אנשים". אחד האורחים שהיו במלון, אבי הר אבן בן ה-84, לשעבר מנהל סוכנות החלל הישראלית, נפצע קשה בשרפה. הוא מאושפז עכשיו בטיפול נמרץ, מורדם ומונשם.

המהנדסים מחברת שיקום הנזקים אמרו שתוך חודשיים הכול יהיה חדש, אבל כאן מדובר בהנדסה בניין. לשיקום המדינה נדרש הרבה יותר מאשר זגגות, טיח ודקורציה חדשה. חודשיים בטח לא יספיקו לזה.