מתיחות גבוהה ברשות הפלסטינית ודריכות בצה"ל לקראת נאומו של אבו מאזן מחר, שבו הוא צפוי להודיע על דחיית הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית, שתוכננו לעוד כשלושה שבועות. אבו מאזן העמיד את כוחות הביטחון הפלסטיניים בכוננות מחשש למחאות ואולי למהומות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כבר הערב נרשמו כמה התגודדויות, לא יותר מזה כרגע, למשל במרכז רמאללה וגם במזרח ירושלים. בצה"ל נערכים לכך שהמחאה תתפשט אולי למוקדים יותר נרחבים ואולי גם לעימותים. בשלב הזה נראה כי אבו מאזן יאמר: "ישראל אינה מתחייבת שהיא תאפשר הצבעה במזרח ירושלים, ואנחנו לא נקיים בחירות בלי מזרח ירושלים".

הסיפור האמיתי הוא שהרשות הגישה מכתב לישראל בבקשה לאפשר ל-6,300 אזרחים פלסטינים במזרח ירושלים להצביע בסניפי הדואר, כפי שהיה נהוג בסבבים הקודמים. ישראל כלל לא השיבה בכתב, אבל אבו מאזן יודע שהבחירות האלו ימיתו אסון כבד על הפתח, הם עלולים להידרדר עד לרשימה השלישית-רביעית בגודלה, משום שגם דחלאן ייכנס, חמאס ייקח קולות וגם הרשימה של ברגותי.

הפגנות על גדר הרצועה, ארכיון (צילום: Sky News, חדשות)
בצה"ל מגבירים כוננות. התפרעויות בסמוך לגדר המערכת בגבול הרצועה | צילום: Sky News, חדשות

לכן, כדי למסמס את ההליך המסוכן מבחינתו בשקט, הוא שלח את שני האנשים הכי מקורבים אליו – חוסיין א-שייח' השר המופקד על תיאום על ישראל וראש מנגנוני הביטחון הגנרל מאג'ד פרג', אחד לקטר ואחד למצרים,  כדי שיפעילו לחץ על חמאס, שלא יעשו מהומות. הצעדים האלו גורמים כבר עכשיו בצמרת הפתח, עוד פילוג, משום שג'יבריל רג'וב שמסמן את עצמו כאחד המועמדים על הירושה מול פראג' וא-שייח', רוצה ודוחף לקיום הבחירות, והוא גם לא מסתיר את זה.

בפיקוד הדרום נערכים, עוד לפני נאום אבו מאזן, ובוחנים את כל המעשים והדיבורים בצד הפלסטיני. ברור לגמרי שמהלך כזה של אבו מאזן, כמו דחיית הבחירות, יעורר את זעמו של חמאס – שמרגיש שהוא עומד לנצח. מבחינת ישראל, ניצחון של חמאס במועצה המחוקקת או באחד הארגונים האחרים בגדה זה חלום בלהות. אבל עם זאת, צעד כזה של אבו מאזן בהחלט יכול להגביר את המתיחות.

במעלה הדרך, בחודשים הקרובים, צפויים כמה "ימי אזכור" – ימים שבהם ישנן בדרך כלל התנגשויות בין פלסטינים לבין חיילי צה"ל. ביחד עם המתיחות של דחיית הבחירות, יש כאן בהחלט מצבור של כמה ימים מתוחים.