היוזמה המצרית לרגיעה ארוכת טווח: שר החוץ גבי אשכנזי טס היום (ראשון) למצרים כדי להיפגש עם מקבילו סאמח שוכרי - זהו הביקור הרשמי והגלוי לראשונה מאז 2008 של גורם ישראלי במדינה. בה בעת ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל מקיים ביקור בישראל, ועל פי התקשורת הערבית - צפוי לבקר בהמשך ברמאללה וברצועת עזה. במרכז השיחות: מכלול של סוגיות שדורשת ישראל, כמו גם חילופי שבויים ושיקום הרצועה.

כחלק מהניסיונות לקדם הסדרה אל מול רצועת עזה בתיווך מצרי, כאמל יפגש בצוהריים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש המל"ל מאיר בן שבת ושר המודיעין אלי כהן - במסגרת הדיונים שמתקיימים לאחר סבב הלחימה האחרון. 

גבי אשכנזי נוחת במצריים (צילום: טוויטר)
שר החוץ אשכנזי נחת בקהיר | צילום: טוויטר

"תודה על הזמנתך, סאמח שוכרי, שר החוץ של מצרים, לביקור רשמי ראשון של שר חוץ ישראלי מזה 13 שנים", כתב אשכנזי בחשבון הטוויטר שלו לאחר הנחיתה בקהיר. נקיים מספר פגישות בהן נדון בנושאים בילטראליים, בחיזוק הקשרים הכלכליים והמסחריים, ונעמיק במנגנוני ההסדרה מול עזה ושיקום הרצועה תוך אכיפה בין-לאומית".

בתקשורת הערבית דיווחו הבוקר כי כחלק מהניסיון לייצר הפסקת אש ממושכת בין ישראל לפלסטינים, השיחות שינהל בין היתר אשכנזי יתקיימו בבניין אחד. בהתאם לכך, ישבו בחדרים נפרדים משלחת ישראל ופלסטינית, והמתווכחים המצרים יעבירו את ההצעות לצדדים - זאת בהמשך להיענותו של ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הניה להצעה המצרית לביקור בקהיר.

עוד דווח בתקשורת הערבית כי כהכנה לשיחות בין שני הצדדים הגיעה משלחת של המודיעין המצרי, שנפגשה עם אנשי חמאס - ביניהם מרוואן עיסא, סגנו של מוחמד דף ואחד מבכירי הארגון. המצרים הבהירו לחמאס שישראל עיקשת בעמדתה שלא יתנהל משא ומתן בנושא הפסקת אש לטווח ארוך וממושך, שתכלול בין השאר את שיקום עזה, ללא החזרת הבנים והנעדרים הישראלים ברצועה.

"לא תהיה הסדרה ללא השבת הבנים" (צילום: באדיבות המשפחות, חדשות)
עסקת חילופי שבויים על הפרק? | צילום: באדיבות המשפחות, חדשות

בחמאס השיבו לדברי המצרים בביטול והודיעו שמבחינתם - עסקת שבויים אינה קשורה לרגיעה הביטחונית והצבאית. לשיטתם, מדובר בסוגיה שונה לחלוטין, ששיח לגביה יעשה בנפרד. לפי הדיווחים, אנשי המשלחת המצרית גם פנו למנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר וביקשו ממנו להוריד את גובה הלהבות ולהנמיך את הטון התקיף והמתלהם מהימים שלאחר המבצע. 

 העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח אתמול כי ישראל צפויה לאפשר שורה של הקלות ברצועת עזה. בין ההקלות: פתיחת המעברים ארז וכרם שלום לאחר שנסגרו במבצע "שומר החומות" למעט צרכים הומניטריים, חידוש הזרמת הדלקים, חלוקת המענק הקטרי ושיקום קווי החשמל שנפגעו בסבב האחרון.

מעבר ארז, ארכיון (צילום: פלאש 90 / אדי ישראל, חדשות)
סחורה במעבר ארז. תמונת ארכיון | צילום: פלאש 90 / אדי ישראל, חדשות

למרות ששר הביטחון בני גנץ התנה סיוע שאינו מוגדר כהומניטרי בהתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים, ביום שלישי האחרון נפתחו מעברי הגבול כרם שלום וארז לטובת הכנסת ציוד הומניטרי לרצועה ומעבר של חולים הזקוקים לטיפול דחוף - זאת באישור הדרג המדיני ובהתאם להנחיית גנץ. גם מרחב הדייג נפתח לטווח של 6 מיילים.

אביו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בעזה שמחה גולדין תקף את ההחלטה: "ההנהגה הישראלית פשוט איבדה את המצפן המוסרי שלה ואת היכולת להבחין בין טוב לרע. מכניסים ציוד לארגון טרור בזמן שהם מתעללים באזרחי ישראל ומשאירים אצלם את חיילי צה"ל שיצאו להילחם ולהגן על המולדת. זה אובדן ערכים מוחלט".