יום חמישי למבצע "שומר החומות": 160 מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה ברצועת עזה 150 מטרות עם 450 פצצות במשך 40 דקות, כך מסר הבוקר (שישי) דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן. גורם ביטחוני מסר ל-N12 כי ביממה שחלפה ביצע צה"ל לפחות 20 סיכולים ממוקדים של בכירים ברצועה והשמיד את מרבית מערך הייצור הרקטי של החמאס. בנוסף שיתק צה"ל את מערך המנהרות של החמאס, ואף הגיע להישגים רבים נוספים "שהם עדיין לא מבינים", כך על פי אותו גורם.

במקביל לתקיפה האווירית, כוחות שיריון מחטיבה 7 ותותחנים ירו פגזים מקו הגבול לתוך הרצועה. התוצאה: פגיעה ב"מטרו של חמאס" – עיר תחתית מתחת לשכונות הצפוניות של עזה שהושקעו שנים בבנייתה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו הבוקר מל"ט שחצה משטח הרצועה לשטח ישראל - הרביעי במספר מאז תחילת המבצע.

התקיפות החלו בסמוך לחצות הלילה. מטרות נוספות שצה"ל פגע בהן הן רשת מנהרות של חמאס, שכדי לתקוף אותן היה צורך בתיאום בין המטוסים שבאוויר לבין היחידות שיורות אש מהקרקע. מדובר במנהרות ששימשו פעילי טרור להגנה על עזה וכעת בצה"ל בודקים כמה מהם היו בתוך המנהרות.

יציאות מרצועת עזה מול כיפת ברזל של אשקלון הלילה (צילום: פיודור ספיר)
יירוטים בשמי ישראל | צילום: פיודור ספיר

פעילות נוספת של צה"ל הייתה הפצצה של אתרי ייצור רקטות. דובר צה"ל מסר כי הצבא תקף אתרים שבהם יש מחרטות ובורות שיגור שמהן ירו לעבר ישראל. עוד הוסיף תא"ל זילברמן כי ככל הנראה הצלחנו לפגוע בבכיר במערך הנ"ט של הג'יהאד האסלאמי.

תקיפה אווירית ישראלית בעזה (צילום: AP)
תקיפה צה"ל ברצועת עזה, הלילה | צילום: AP

תא"ל זילברמן הדגיש כי כוחות צה"ל לא נכנסו לשטח רצועת עזה. בצה"ל מבטיחים להמשיך לפגוע בבניינים רבי קומות ובבתים של מפקדי השטח של חמאס והג'יהאד האסלאמי. בהמשך יאושרו תוכניות הרמטכ"ל למטרות שיותקפו היום - מערכי ייצור רקטות ובורות השיגור. ביממה האחרונה צה"ל פגע ב-7 חוליות נ"ט.

הרס תקיפת צה"ל ברצועת עזה
ההרס לאחר תקיפת צה"ל ברצועה
הרס תקיפת צה"ל ברצועת עזה
ההרס לאחר תקיפת צה"ל ברצועה
הרס תקיפת צה"ל ברצועת עזה
ההרס לאחר תקיפת צה"ל ברצועה

דובר צה"ל מסר כי במהלך הלילה שוגרו לישראל כ-60 רקטות, לצד פצצות מרגמה שנורו לעבר העוטף. תא"ל זילברמן הוסיף כי כרגע אין דעיכה משמעותית בירי לישראל. עד כה גוייסו 7,000 חיילי מילואים, רובם במפקדות, אך חלקם ליחידות הלוחמים וחלק לאזור איו"ש.

תקיפה ישראלית בעזה (צילום: דו"צ, noon)
תקיפת צה"ל ברצועת עזה | צילום: דו"צ, noon
עזה הלילה
עזה, הלילה