צה"ל תקף את ביתו של מספר 2 בחמאס - ובמקביל מטחי הרקטות לדרום נמשכים: חיל האוויר הפציץ היום (שבת), את ביתו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס ח'ליל אל-חיה - ובמקביל הירי מתרחב לעבר יישובי עוטף עזה. מוקדם יותר הותקף בשידור חי, בניין תקשורת רב קומות בעזה, לאחר שהורה לתושביו להתפנות. בבניין שכנו בין השאר המשרדים של סוכנות הידיעות AP וערוץ אל ג'זירה. גורם ישראלי בכיר: "זה לא הזמן לדבר על הפסקת אש, אנחנו ממשיכים". הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר.

 לצד זאת, חיל האוויר תקף כמה עמדות שיגור בכמה עמדות שיגור במוקדים ברצועת עזה, שכוונו ליזור המרכז ולאזור הדרום. כמו כן, הותקפו גם כמה עמדות שיגור תת קרקעיות. צה"ל תקף גם את ביתם של מח"ט מחנות המרכז ומג"ד קרארה בחמאס ששימשו כתשתיות צבאיות של הארגון. מוקדם יותר הותקפו ביתם של תיסר מבאשר, מג"ד קרארה (מרחב חאן יונס), ואת ביתו של עאזי טמאעה, מח"ט מחנות המרכז בחמאס בדיר אל בלח.

בשעות הצוהריים אחרי פגיעה מדויקת של שלוש פצצות - הבניין של כלי התקשורת הזרים קרס לעיני המצלמות. לאחר התקיפה, דובר חמאס שיגר איום: "על תושבי תל אביב והמרכז לצפות לתגובה המטלטלת שלנו". רה"מ בנימין נתניהו יגיע בזמן הקרוב לקריה בתל אביב להתייעצות ביטחונית. 

מדובר צה"ל נמסר כי "מטוסי קרב של צה"ל תקפו מבנה רב-קומות הכולל נכסים צבאיים השייכים למודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס. בבניין קיימים משרדים של כלי תקשורת אזרחיים, אשר ארגון הטרור חמאס מסתתר מאחוריהם ומשתמש בהם כמגנים אנושיים. ארגון הטרור חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה. טרם התקיפה, צה"ל הזהיר את האזרחים ששהו בבניין ונתן להם שהות מספקת להתפנות מהמבנה".

צה"ל הפיל רב קומות בעזה
בניין התקשורת קרס לעיני המצלמות

באזור השעה 17:00 סוכל פיגוע באמצעות רחפן נפץ. מדובר צה"ל נמסר כי שני פעילי חמאס נהרגו כתוצאה מהפגיעה ברחפן שנפל על חוליית השיגור.

שר הביטחון גנץ אמר בתום הערכת מצב בפיקוד מרכז: "גבינו ביממה האחרונה מחיר קשה מאוד מחמאס - ויש עוד תוכניות פעולה רבות בכדי שנביא לשקט מוחלט ויציבות ביטחונית". גנץ הוסיף מסר לפלסטינים תושבי איו"ש: "למדינת ישראל אין עניין בהסלמה באיו"ש, אבל היא מוכנה לכל תרחיש. בעזה התושבים סובלים בגלל שלטון החמאס - בעוד שהפלסטינים ביהודה ושומרון יכולים להנות משקט וכלכלה יציבה. מי שמלהיט את השטח מסכן את ביטחונכם ופרנסתכם בשל אינטרסים פוליטיים שלו ובשל המצוקה שלו".

באזור השעה 17:00 סוכל פיגוע באמצעות רחפן נפץ. מדובר צה"ל נמסר כי שני פעילי חמאס נהרגו כתוצאה מהפגיעה ברחפן שנפל על חוליית השיגור.

 

צה"ל: יותר מ-1,200 מטרות הותקפו, יותר מ-120 פעילי טרור נהרגו

צה"ל עדכן מוקדם יותר היום כי יותר מ-120 פעילי טרור, בהם כמה מבכירי הארגונים, נהרגו מתחילת המבצע. כמו כן, מספר המטרות שהותקפו עומד על יותר מ-1,200. עוד מסרו בצה"ל כי במסגרת התקיפות שבוצעו הלילה נפגעו בין היתר משגר הרקטות שממנו נורו הרקטות לכיוון ירושלים ביומו הראשון של המבצע, עשרות מטרות טרור וכמה חוליות מחבלים שהיו בדרכן לשגר רקטות לשטח הארץ.

בין יעדי התקיפה הבולטים שנפגעו הלילה בהפצצות חיל האוויר: פיר מנהרה של חמאס ברחבת החוף של מלון בצפון הרצועה, דירות מבצעיות של פעילים של הכוח הימי של חמאס ושתי דירות של מפקדים בארגון הטרור חמאס בצברה תל-אלהוא ובבית ליהיא, ששימשו כתשתיות טרור ובחלקן נוהלה הלחימה בסבבים הקודמים.

צה"ל תקף גם את משרדו המבצעי של ראש מנגנוני הביטחון של חמאס בראמל וכמה מחסני אמל"ח גדולים של ארגוני הטרור ברצועת עזה. בחלק מהמחסנים אוכסנו מצנחי רחיפה שנועדו לשמש לחדירה אווירית ובאחד מהם אוחסנו אמצעים של הכוח האווירי של חמאס. מצה"ל נמסר כי הוא "פועל לסכל את יכולות האויב וכל ניסיון פגיעה בתושבי ישראל ומוסדותיה".

רשימת המטרות שהותקפו הלילה בעזה:  

00:12 עמדת שיגור תת"ק , מערב ג׳באליה
00:17 תקיפת רכיב נ״ט של חמאס בזיתון
00:15 תקיפת מחסן אמל"ח
00:19 תקיפת עמדת משגר תת קרקעי
00:56 תקיפת מטל"ר בסג׳עיה
1:07 תקיפת עמדת שיגור רקטה עתירת משקל
1:17 תקיפת אתר צבאי
1:43 תקיפת עמדת שיגור תת"ק
1:50 תקיפת עמדת שיגור תת"ק
1:53 תקיפת אתר צבאי


2:03 תקיפת עמדת שיגור תת"ק
2:07 תקיפת סימולטור נ"ט של חמאס בכפר ג׳באליה
2:49 תקיפת מחסן אמל״ח נ"ט של חמאס בכפר ג׳באליה
3:02 תקיפת מחסן אמל״ח נ"ט של חמאס בכפר ג׳באליה
3:02 תקיפת מט"לר בעיר עזה
3:08 תקיפת מט"לר חאן יונס
3:13 תקיפת בית מ"פ של חמאס
3:25 תקיפת משגר מטל"ר של חמאס בכפר ג׳באליה
3:37 תקיפת פעיל תמ"ס של חמאס
3:53 תקיפת מחסן אמל"ח
4:23 עמדת שיגור תת"ק בזיתון
4:43 מנהרת הברחה
5:06 אתר ייצור אמל"ח
5:12 בית מ"פ חמאס בזיתון
5:48 מחסן אמל"ח


6:20 מתחם צבאי בחאן יונס
6:24 מחסן אמל"ח
7:40 מתחם בטחון פנים
7:40 תקיפת משגר מטל״ר של חמאס בצברא
8:05 תקיפת משגר מטל״ר של חמאס בחאן יונס
8:08 תקיפת מתחם צבאי
8:53 תקיפת משגר מטל״ר של חמאס במערב חאן יונס
9:15 תקיפת משגר מטל"ר של חמאס
10:18 אתר ייצור אמל"ח
10:20 מחסן אמל"ח של המערך האווירי של חמאס ומחבל של הסייען של ראש יחידת הרחפנים של חמאס
10:30 אתר ייצור אמל"ח
10:45 מחסן אמל"ח בבית בכיר בחמאס
11:26 תקיפת בית מג"ד

"חמאס רצתה בהסלמה - היא אחראית למותם של אזרחים" 

דובר ראש הממשלה בערבית הטיל הבוקר את האחריות על ארגון הטרור ששולט בעזה. "תנועת חמאס נושאת במלוא האחריות למותם של אזרחים ברצועת עזה", כתב. "היא רצתה בהסלמה והחלה בה כשהתקיפה את ירושלים. היא טמנה במכוון את משגרי הטילים ומחסני הנשק שלה, עמדותיה ומפקדותיה בלב שכונות אזרחיות ותחתן, וזהו פשע מלחמה. היא גם תוקפת את אזרחינו כדי להרוג כמה שיותר מהם, וזה פשע מלחמה נוסף".

בצבא ציינו אמש כי מערך התת-קרקע, שבו השקיע חמאס משאבים רבים בשנים האחרונות, נפגע קשות. "משם הם ניהלו את הלחימה, את הירי ואת נסיונות הפשיטה והחטיפה, ופגענו דרמטית ביכולת הזאת שלהם לפעול", מסרו גורמים בצה"ל.

בנימין נתניהו, בני גנץ ורא"ל אביב כוכבי בבור בקריה (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
נתניהו, גנץ וכוכבי בתדרוך בקריה, אתמול | צילום: קובי גדעון , לע"מ

נתניהו התייחס אתמול לתקיפות ברצועה בתום הערכת מצב בקריה: "אני אמרתי שאנחנו ניתן מכות קשות מאוד לחמאס וגם לארגוני טרור אחרים - ואנחנו עושים זאת. הבכירים שלו חושבים שהם יכולים להימלט מנחת זרוענו - הם לא יכולים להימלט. אנחנו מגיעים אליהם בכל מקום. הם תקפו אותנו ביום חגנו, הם תקפו את בירתנו, הם שיגרו טילים לערינו, הם משלמים וישלמו על כך מחיר כבד".