כוחות הביטחון חיסלו את ראש היחידה הרקטית של הג'יהאד האסאלמי סמאח עבד אל ממלוכ - כך הודיעו היום (שלישי) צה"ל ושב"כ. התקיפה בוצעה בדירת מסתור שבה שהו בכירי המערך, ופעילים נוספים חוסלו במסגרת פעולות הצבא שבתגובה לירי לעבר ישראל. ההערכה היא כי הגברת הירי לכיוון אשקלון הייתה בתגובה לחיסול הממוקד.

מלבד ראש היחידה, נפגע גם מוחמד סלים חסן אבו אל עטא, סגן מפקד חטיבת עזה ומראשי היחידה הרקטית המיוחדת, ואחיו של בכיר הארגון בהאא אבו אל עטא שסוכל בנובמבר 2019 במסגרת מבצע "חגורה שחורה". לפי הודעת הצבא, הפעילים שסוכלו פיקדו על פיגועי ירי רקטי רבים שביצע הג'יהאד האיסלאמי, גם בסבב ההסלמה הנוכחי.

שלושת מחוסלי הג׳יהאד האסלאמי
שלושת מחוסלי הג׳יהאד האסלאמי

דירה שנפגעה מטיל בעזה
דירה שנפגעה מטיל בעזה

הפצצות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות (צילום:  MAHMUD HAMS, AFP)
הפצצות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות | צילום: MAHMUD HAMS, AFP

חיסולו של אל-ממלוכ הינו חלק ממבצע "שומר החומות", שבו פתח צה"ל לנוכח הירי הכבד לעבר ישראל מהרצועה.  במסגרת המבצע תקף הצבא כ-150 יעדים של ארגון חמאס ברצועת עזה. בין היעדים שהותקפו: ביתו של מפקד גדוד בארגון חמאס, מבנה המודיעין של הארגון, שני משגרי רקטות, חוליית משגרי נ"ט, שתי עמדות צבאיות ופעילי טרור של חמאס ברצועת עזה. במקביל, אישר שר הביטחון גנץ לגייס כ-5,000 חיילי מילואים.

הפצצות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות (צילום:  MAHMUD HAMS, AFP)
הפגזות צה"ל בעזה | צילום: MAHMUD HAMS, AFP

מוקדם יותר היום, דיווחו הפלסטינים כי שני פעילים בארגון נהרגו בתקיפה שכוונה לקומה ה-3 במגדל בשכונת רימל בעזה. בתגובה, נאמר ברשת הקשר של חמאס שצפויות "הפתעות" בשעות הקרובות, אם ישראל תמשיך לתקוף ברצועה. בהמשך דווח על תקיפה נוספת בתל אלהוא שבמערב עזה, באזור שבו נמצאות מפקדות של חמאס.

התקיפות הישראליות מגיעות בתגובה לכ-350 רקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר ישראל, 255 מתוכן חצו לתוך שטח המדינה - ולוחמי כיפת ברזל יירטו את רובם המכריע. במקביל, תגברו לוחמי צה"ל את האבטחה סמוך לגדר בזיקים.