סוכנות הידיעות AP, פרסמה הבוקר (חמישי) צילומי לוויין באיכות גבוהה מכור הגרעין בדימונה. בסוכנות טענו שמהתמונות עולה שהכור עובר פרויקט בנייה ושיפוץ נרחב, מהגדולים שבוצעו זה עשורים. התמונות אושרו לפרסום בידי הצנזורה.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד טוענים בסוכנות הידיעות, כי בתמונות נראית חפירת בור ענק ברוחב של מגרש כדורגל, ועומקה בגודל "של כמה קומות", כך על פי הדיווח. בנוסף, בסוכנות ציינו כי במתקן פועלות כבר מעבדות חשאיות בנות עשרות שנים שמחוללות את תוכנית הפצצה הגרעינית של ישראל.

הכור הגרעיני בדימונה (צילום: AP)
"השיפוץ הנרחב ביותר מזה עשורים" | צילום: AP
הכור הגרעיני בדימונה (צילום: AP)
"חפירות בגודל של מגרש כדורגל" | צילום: AP
הכור הגרעיני בדימונה (צילום: AP)
"הכור בדימונה עובר שיפוץ נרחב" | צילום: AP

על פי הדיווח, דרומית-מערבית לכור, פועלים חפרו בור באורך של כ-150 מטר וברוחב של 60 מטר. ליד האתר ניתן לראות סימנים של החפירה. בנוסף, על פי הנטען ב-AP, ניתן לראות תעלה שאורכה כ-330 מטר שעוברת ליד חפירת הבור.

ב-AP ציינו, כי לא ברור עבור מה השיפוץ הגדול. הסוכנות פנתה לממשלה בישראל שלא הגיבה לפנייה באשר לטענות. עם זאת, מומחים ששוחחו עם AP מעריכים כי מדובר בשיפוץ בטיחותי שנועד למנוע פליטה רדיו-אקטיבית מהכור. מומחים אחרים אומרים שהשיפוץ דווקא נועד לשמר את היכולות הגרעיניות בכור, שכן חלק מהמתקנים בו ישנים ודורשים תחלופה.

עוד הוסיפו בדיווח כי ישראל, שמעולם לא הכחישה או אישרה שבידה פצצת אטום, היא אחת מארבע המדינות שלא הצטרפו להסכם הבין-לאומי שמטרתו לעצור את הפצת הנשק הגרעיני.