דריכות גבוהה בצפון: אחרי לילה נוסף של מתקפה בסוריה שיוחסה לישראל, השמינית במספר בתקופה האחרונה – פורום מטכ"ל מתכנס היום (שני) בפיקוד הצפון. הישיבה החריגה מגיעה בהמשך לתרגיל מיוחד שצה"ל ביצע בימים האחרונים בגזרה הצפונית, ובו נערך תרחיש אפשרי של הסלמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

צמרת צה"ל תדון בלקחי התרגיל הגדול שהתקיים בפיקוד הצפון תחת השם "סערת ברקים", ודימה אפשרות של התפרצות ימי קרב מול חיזבאללה. עוד ייחשפו חברי פורום מטכ"ל לתוכניות האופרטיביות שבנו בפיקוד לאפשרות של התלקחות הגזרה. בצל המתיחות, התרגיל מגיע גם כחלק מהעברת המסר לצד השני של הגבול, לפיו צה"ל נערך בצורה מיטבית לכל תרחיש. 

ברקע הדברים, היום נפתח תרגיל צה"לי נוסף – של חיל האוויר, שבו מתבצעת התנסות במעבר משגרה לחירום במתכונת פתע. המטרה היא לתרגל את כלל מערכי החיל בהיבטי תקיפה, הגנה אווירית מפני חדירת כלים בלתי מאוישים וכן איסוף מודיעין.

הפעילות המשותפת (צילום: גל בלוך, דובר צה"ל)
תרגיל של חיל האוויר, ארכיון | צילום: גל בלוך, דובר צה"ל

התרגיל החל במתכונת פתע, בהנחיית מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין, במטרה לשפר את מוכנות החיל ללחימה בגזרה הצפונית. בעקבות המהלך, צה"ל הודיע כי החל משעות הצהריים תורגש ברחבי הארץ תנועה ערה של כלי טיס, מטוסים ומסוקים וכן יישמעו הדי פיצוצים במרחב. התרגיל צפוי להסתיים ביום רביעי.

בעת האחרונה נרשמה עלייה בדריכות של ישראל ובנראות הצבא מול האויבים, כש-8 תקיפות יוחסו לישראל במרחב הצפון, על פי דיווחים זרים. ראש אמ"ן הניח הערכה על שולחן מקבלי ההחלטות שלפיה – נוכח הפעילות במרחב – ישראל עלולה למצוא את עצמה בתוך ימי קרב.

אלוף תמיר היימן (צילום: דובר צהל, חדשות)
ראש אמ"ן תמיר היימן | צילום: דובר צהל, חדשות

בתוך כך, הלילה דווח בתקשורת הסורית כי נשמעו הדי פיצוצים באזור דמשק, שבעקבותיהם הופעלו מערכות ההגנה האווירית. הטענה של רשת הטלוויזיה המקומית "סנא" היא כי מדובר בתקיפה ישראלית. לפי שעה לא ידוע מה הייתה מטרת התקיפה.