11 לוחמים מיחידת לוט"ר אילת הועברו מתפקידם, וצוות הצלפים שלהם פורק לאחר שסירבו להחלפת מפקד הצוות שלהם וניסו למנוע את הבחירה במפקדם החדש שהגיע מיחידת הימ"מ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ל-N12 נודע כי האירוע התחיל לפני שבועיים, כאשר מפקד היחידה, רב סרן א' - שהושאל מהימ"מ כדי לעשות סדר ביחידה המיוחדת וכדי להחזיר את הנורמות, הכשירות והפיקוד - החליט להעביר מתפקידו את מפקד הצלפים הוותיק בשל מה שהגדירו ביחידה כ"התנהגות בעייתית, לא מקיים הנחיות ולא מקבל מרות". על פי גורמים שבקיאים במתרחש ביחידה, אותו קצין המריד את הצוות נגד המפקד החדש שנבחר תחתיו.

הלוחמים שהועברו מתפקידם טענו שמפקד הצוות החדש אינו מתאים לפקד עליהם, שהוא גילה בעיות פיקודיות ושהתגלו במהלך האימונים שהספיק להעביר להם גם בעיות בטיחות, ולכן הם לא סומכים עליו, כך לטענתם.

גורמים שמלווים את האירוע ביחידה טוענים שהצוות המרה את ההנחיות וסרב לתת הזדמנות למפקד החדש. עוד אומרים אותם הגורמים שמפקד הצוות הקודם פעל באמצעות אותם לוחמים - כולם אנשי מילואים - מאחורי הקלעים נגד המפקד החדש, מה שמנע מהצוות להתקדם, שכן בסוף מדובר על יחידה מבצעית ופגע באווירה ביחידה. לדבריהם, לא ניתן היה להשאיר את זה כך ומי מהלוחמים הללו שירצה בעתיד - יוכל להשתלב בתפקידים אחרים ביחידה, ושלמפקדה הנוכחי של היחידה, שהקפיץ אותה מקצועית, "לא הייתה לו ברירה אחרת".

לוחמי לוט"ר אילת (למצולמים אין קשר לידיעה) (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי לוט"ר אילת (למצולמים אין קשר לידיעה) | צילום: דובר צה"ל

יחידת לוט"ר אילת הוקמה לפני כמעט 20 שנה ותפקידה לתת מענה ראשוני לאירועי טרור בגזרת העיר אילת. הלוחמים בה כולם אנשי מילואים שעושים עשרות ומאות ימי מילואים בשנה ושומרים על כשירות ברמה גבוהה בתחומי הלוחמה בטרור, צליפה ושחרור בני ערובה.

תגובת דובר צה"ל: "כחלק מארגון יחידת לוט"ר אילת, ובעקבות התנהלות שאינה תואמת את ערכי היחידה, והתפתחותן של נורמות פסולות בקרב צוות הצלפים שהביאו לפגיעה ביחידה, הוחלט על החלפתו של מפקד הצוות, ובהמשך על פירוק הצוות. כלל הלוחמים זומנו או יזומנו בהמשך לשיחה אישית אצל מפקד היחידה, בכדי לקבל החלטה על המשך שירותם. יחידת לוט"ר אילת הינה יחידת מילואים התנדבותית מובחרת, וכוח האדם המשרת בה הוא האיכותי ביותר. היחידה מוקירה את פועלם של אנשי המילואים ומודה להם על שירותם. היחידה כשירה לתת מענה לאירועים מתפרצים על בסיס כוננות צלפים וקלעים ביחידה".