הפרשה שעדיין מטלטלת את צמרת צה"ל: הערב (חמישי) ב"עובדה" ייחשפו ההקלטות בין ניב לובטון, לוחם גבעתי שהתאבד, לבין רכזי מצ"ח שניסו לגייסו כדי שילשין על חבריו. "אני רוצה להגיד לך שאני מקווה שתפסיקו עם השיטה הזאת", נשמע ניב אומר לרכז שניסה לגייסו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההקלטות, שתוכנן נחשף בחדשות 12, מספרות על המצוקה שבה היה נמצא ניב. הפרשה לא הניחה לאלוף אחד בצה"ל – ראש אכ"א מוטי אלמוז, שלקח את הסיפור רחוק מאוד וקרוב מאוד לליבו. "השיחה הזאת הייתה אלי. כאילו הוא מצלצל לרכזים, אבל בסוף זה אלי. כאילו הוא אומר: 'אתה שם למעלה, אני הולך, תסדר את זה. לא ככה".

הערב בעובדה (צילום: עובדה)
ניב לובטון ז"ל | צילום: עובדה

שני הרכזים פנו לניב בינואר 2019 וביקשו ממנו להגיע לבסיס המשטרה הצבאית בבאר שבע בטענה כי הוא צריך למסור עוד בחקירת אובדן של אמצעי ראיית לילה. שם התבררה לו מטרתם האמיתית והיא לגייס אותו להגיד נגד חבריו שנחשדו בעבירות סמים.

אחרי מסע לחצים כבד הוא חתם על מסמך שיתוף פעולה עם רכזי המודיעין. הרכזים איימו עליו כי חבריו יכנסו לכלא במידה ולא ימסור את עדותו. במרבית שיחות השכנוע לא נכח הרכז הוותיק אלא רק הרכז הצעיר שהיה תחת חפיפהיממה לפני ששם קץ לחייו הקליט רכז המודיעין הצעיר את השיחה עם הלוחם. בשיחה ביקש הלוחם לשנות את דרך הפעולה. ההקלטה נשלחה לרכז הוותיק ובה נשמעים אמירותיו של הלוחם לפיהן הוא מתכוון להתאבד. השניים לא דיווחו על כך לאף גורם מוסמך.