במקביל למבצע ההתחסנות של האזרחים שמוביל משרד הבריאות, גם בצה"ל מעודדים את החיילים להתחסן נגד הקורונה. עם זאת, בחטיבת הקומנדו נראה שלקחו צעד אחד יותר מדי – והוציאו הנחיות שמפלות את החיילים שבחרו שלא להתחסן. דובר צה"ל: "המסמך לא תואם את ההנחיות הצה"ליות ועל כן לא תקף עד לגיבוש מדיניות והנחיות ברורות בנושא". הסיפור פורסם לראשונה בגל"צ על ידי צחי דבוש.

 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסמך שכותרתו "הגבלות והרשאות התנהלות במרחב היחידתי לאור מגפת הקורונה", שהופץ בקרב חיילים ולוחמים בסיירת מגלן, פורטו הנחיות הקורונה המעודכנות שעליהם החיילים נדרשים להקפיד. אחד מהסעיפים מגדיר מי נחשב "מוגן קורנה" – מי שהתחסן לנגיף או החלים מקורונה בחצי השנה האחרונה. בהמשך המסמך, פורטו הגבלות והרשאות שמפלות בין החיילים "המוגנים" לבין אלו שלא.

"לוחם שאינו מוגן יוגדר כלא מבצעי ולא ייקח חלק בפעילויות מעבר לפעילויות בקפסולה הפלוגתית, תרגילים בחו"ל או תרגילים עם חיל האוויר", נכתב במסמך. בסעיף אחר, תחת כותרת "חדר כושר וחדר אוכל", נכתב: חייל ולוחם שאינם מוגנים לא יוכלו להתאמן בחדר הכושר ולאכול בחדר האוכל, אלא במתקנים ובפרגולה בשטח הפתוח או בשטח הפלגה בלבד – על מנת להימנע מהדבקה בחלל הסגור". עוד צוין: "שמות החיילים יופיעו בכניסה לחדר הכושר וחדר האוכל אצל האחראי על הכניסה למקום וכניסתם תיאסר".

האפליה בין החיילים לא מסתיימת רק בפעילות המבצעית וכניסה לחדר הכושר, אלא גם ביציאות הביתה ובטיסות לחו"ל. על פי הנכתב במסמך, חיילים שלא התחסנו "לא יאושר עבורם יציאה לחו"ל על מנת להימנע מסיכון להידבקות ומבידוד בעת חזרתם".

בצה"ל התנערו מהמסמך וציינו כי הוא לא תואם את ההנחיות ולכן הוא לא תקף. מדובר צה"ל נמסר: "המסמך נכתב במטרה לשמור על הכשירות המבצעית של היחידה לצד שמירה על בריאות החיילים. לאחר בדיקה חוזרת, התגלה כי המסמך לא תואם את ההנחיות הצה"ליות ועל כן לא תקף עד לגיבוש מדיניות והנחיות ברורות בנושא. סגל הפיקוד מבצע מאמץ גדול על מנת לשמור על שגרה לצד פעילות מבצעית ולקטוע את שרשרת ההדבקה".