פרשת הצעירה שחצתה את הגבול לסוריה והוחזרה: תחקיר שבוצע והושלם היום (שני) באוגדת הבשן של פיקוד הצפון מגלה פרטים נוספים כיצד הצליחה הצעירה לעבור את הגדר ללא כל הפרעה מצד כוחות צה"ל. למרות שבחמ"ל התקבלה התרעה על נגיעה בגדר, לא הוקפץ כוח לגזרה והאירוע לא נבדק לעומק. למרות זאת, הוחלט שלא להסיק מסקנות אישיות בנוגע למעורבים באירוע, אלא רק להפיק לקחים ולוודא שמקרים כאלה לא יישנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי התחקיר, שהוצג לאלוף פיקוד הצפון, הצעירה חצתה את הגבול לסוריה ב-1 בפברואר בשעות הערב. הצעירה הגיעה למג'דל שמס, מתוך כוונה לחצות את הגבול מאזור הכפר. היא הכירה את השטח מטיולים קודמים שלה באזור.

הצעירה חצתה את מג'דל שמס, טיפסה במעלה ההר עד שהיא הגיעה לקטע בגבול שהגדר בה ישנה, אך אינדיקטיבית - ששולחת התרעה לחמ"ל צה"ל במקרה של נגיעה בה. היא טיפסה על הגדר והצליחה לעבור לצד השני, לסוריה.

חיזבאללה טוען: זו הצעירה שחצתה את הגבול לסוריה (צילום: alishoeib1970/Twitter)
תמונת הצעירה בגבול הצפון שצולמה על ידי חיזבאללה | צילום: alishoeib1970/Twitter

בחמ"ל התקבלה אינדיקציה על נגיעה בגדר. התצפיתנים בדקו את ההתרעה על הנגיעה, אך לא זיהו שום דבר חריג. הצבא לא המשיך לבדוק את האירוע יותר מזה, לא הוקפץ כוח לגזרה, המידע לא הועבר לפיקוד הצפון ולמעשה חזרו לשגרה. מהתחקיר עולה כי הכוח בשטח ובחמ"ל לא פעל נכון, ושחסרים באזור הזה של הגבול חיישנים ואמצעים נוספים שהיו יכולים לסייע באיתור של אדם שחוצה את הגדר.

המסקנות של התחקיר הן שחלק מהפעולות לא היו מספיק טובות, נעשו מספר שגיאות ושיש צורך לטפל בהתנהלות של מספר אנשים. עם זאת, הוחלט לא להסיק מהמקרה מסקנות אישיות או על טיפול משמעתי, אלא רק על הפקת לקחים כדי לוודא שמקרים כאלה לא יחזרו על עצמם בעתיד.