המסוק החדש של צה"ל: CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" - כך קבע היום (חמישי) שר הביטחון בני גנץ, בהמשך להמלצתם של הרמטכ"ל כוכבי ומנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אשל. המסוק החדש יחליף את מסוקי היסעור שמשמשים את חיל האוויר מאז סוף שנות ה-60.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה התקבלה בתום עבודת מטה מקצועית שכללה טיסות בכל המסוקים המוצעים, וכן נבחנו החלופות השונות בהיבטים של הנדסה, טכנולוגיה, אחזקה ועוד. כל הפרטים, כולל מספר המסוקים המבוקש, יובאו לאישור ועדת השרים להצטיידות בהקדם האפשרי.

"ההחלטה על רכישת מסוקי תובלת סער חדשים לחיל האוויר, לאחר עשרות שנים, היא צעד משמעותי בבניין הכוח של צה"ל וחיונית לביצוע מגוון רחב של משימות מבצעיות בשגרה ובלחימה", אמר גנץ. "המסוק החדש מותאם לצרכים המבצעיים ולאתגרי שדה הקרב המשתנה".

המסוק החדש של צה"ל: CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" (צילום: דוברות משרד הביטחון)
המסוק החדש של צה"ל: CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" | צילום: דוברות משרד הביטחון

ההחלטה לבחור במסוק היא כחלק מהתוכנית הרב שנתית "תנופה" שמוביל הרמטכ"ל ולאחר שבחיל האוויר ובמשרד הביטחון הגיעו למסקנה כי אין מספיק תקציב כדי לרכוש במקביל גם מסוקי V-22, שנועדו לשמש למבצעים מיוחדים. תחילה, תכננו לרכוש גם תמהיל של מסוקי תובלה וגם את המסוקים המיוחדים, אלא שזה לא התאפשר בעקבות נסיבות תקציביות - ועל כן הוחלט לבחור במסוקי ה-CH53K.

לדעת מומחים בחיל האוויר, ביכולתם של מסוקים אלו לספק את המענה הרחב ביותר למשימות המבצעיות של צה"ל. דבר נוסף שנבחן הוא עלות האחזקה על פני השנים, ושם המודל שנבחר אמור להיות זול במעט אל מול המתחרה - מסוק הצ'ינוק מתוצרת בואינג.