חזרה להסכם הגרעין? דובר משרד החוץ האירני מאשים היום (שני) את נתניהו כי הוא משתמש בתוכנית הגרעין האירנית למטרות פוליטיות פנימיות בישראל. עוד טען הבכיר האירני כי מדינתו קוראת לארצות הברית לחזור להסכמי הגרעין כפי שנחתמו ב-2015 וכי אם לא יעשו כך יהיה מדובר ב"חרפה היסטורית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"על ממשלו של ביידן לשנות את מדיניותו של קודמו טראמפ", אמר דובר משרד החוץ האירני, "אם הם באמת רוצים לנהל שיחות עם טהרן, תחילה עליהם להוריד את הסנקציות שהטיל טראמפ כחלק ממדיניות הלחץ שלו על אירן". לדבריו, אירן ממשיכה לשתף פעולה עם סוכנות הגרעין של האו"ם.

בחודש שעבר מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התריע כי אירן ממשיכה להפר את הסכם הגרעין מ-2015, שממנו פרש טראמפ ושאליו ביידן מעוניין לחזור. לדבריו, מדובר בהפרות משמעותית של ההסכם, שאם יימשכו בקצב הנוכחי, משמרות המהפכה יהיו רחוקים "שבועות בודדים" מפיתוח נשק גרעיני.

אירן במסר מאיים (צילום: רויטרס, חדשות)
תוכנית הגרעין האירני שבועות מנשק? | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו: "לאירן לא יהיה נשק גרעיני"

מוקדם יותר הבוקר, התייחס ראש הממשלה לנושא וחזר והבהיר כי "לא יהיה לאירנים נשק גרעיני - עם או בלי הסכם". בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב', אמר נתניהו כי בשיחה עם נשיא ארה"ב, ביידן הדגיש את עמדת ישראל בנושא הסכמי הגרעין.

ספינת משא ישראלית נפגעה מפיצוץ במפרץ עומאן
ספינת משא ישראלית נפגעה מפיצוץ במפרץ עומאן

באותה נשימה טען נתניהו כי אירן היא שעומדת מאחורי תקיפת הספינה הישראלית במפרץ עומאן. "זו אכן פעולה של אירן, זה ברור", אמר, "היא האויבת הגדולה ביותר של ישראל ואנחנו מכים בה בכל האזור, אני נחוש לבלום אותם".

מנגד, בטהרן ממשיכים להכחיש מעורבות בתקרית: "אנו דוחים את ההאשמות שנשמעו, הביטחון של המפרץ הפרסי בעדיפות עליונה עבורנו".‎ עוד האשים הדובר את נתניהו ואמר כי הוא סובל "מאובססיה כלפי אירן".

מעדויות וממצאים שנאספו בישראל בשבוע שעבר עולה כי כלי השיט הישראלי לא הותקף באמצעות ירי של טיל - אלא ככל הנראה בפעולת קומנדו. מדובר במטען נפץ שהוצמד אל הספינה הישראלית, המטען הזה הוצמד ככל הנראה על ידי סירה מהירה שנצמדה אל דופן הספינה.