הרס אתר יהודי לצורך בניית כביש של הרשות הפלסטינית: בחודשים האחרונים סוללת הרשות הפלסטינית כביש שנועד לחבר בין הכפר עצירה א-שמאליה ובין העיר שכם. בסרטון שהגיע לידי N12 נשמעים הפועלים מסבירים כי הם הורסים חלק מאתר מזבח יהושע בן נון העתיק ומשתמשים בחצץ לצורך בניית הכביש. המזבח המרכזי באתר לא נפגע, אך כ-40 מטר מהגדר ההיקפית נחפרה החוצה. בגלל הימצאותו של האתר בשטח B, במנהל האזרחי טוענים שאין להם יכולת אכיפה במקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רק לפני חודשיים, במענה לשאילתה דחופה שהגישה ח"כ מיכל שיר בכנסת, ענה השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון כי העבודות של הרשות הפלסטינית מאושרות ואין פגיעה באתר הארכיאולוגי.

בעקבות התיעוד, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן פנה בפנייה דחופה לדרגי הפיקוד בצה"ל ודרש לטפל בנושא בחומרה ולעצור את ההרס באופן מיידי. 

אתר מורשת יהודי שהושחת ושאבניו הפכו לחצץ בכביש (צילום: ארגון "שומרים על הנצח")
אתר מורשת יהודי שהושחת ושאבניו הפכו לחצץ בכביש | צילום: ארגון "שומרים על הנצח"

"זהו המשך ישיר ומצער לזלזול של כל הנוגעים בדבר בכל הנוגע לאתרים ההיסטוריים של העם היהודי ומדינת ישראל", אמר ראש המועצה. "מזעזע לראות כיצד הרשות הפלסטינית ביד גסה הורסת את האתרים הארכיאולוגים שיקרים  לאנושות כולה. אולם מזעזע מכך לראות כיצד כל מי שאמון על המקומות הללו מתנהג באוזלת יד משוועת, מהדרגים המדיניים ועד לממונים בשטח עד כדי הזנחה פושעת שתוצאותיה לפנינו".

אתר מורשת יהודי שהושחת ושאבניו הפכו לחצץ בכביש (צילום: ארגון "שומרים על הנצח")
אתר מורשת יהודי שהושחת ושאבניו הפכו לחצץ בכביש | צילום: ארגון "שומרים על הנצח"

"אתר המזבח הוא מהחשובים שבאתרי ארצנו ובעל חשיבות מיוחדת למורשת העם היהודי", הוסיף על דברי דגן מנהל הפעילות של ארגון "שומרים על הנצח" גיא דרך. "גריסת נכסי תרבות בני אלפי שנים לחצץ היא מעשה חמור ביותר שאינו מתקבל על הדעת. הרשות הפלסטינית מנצלת את סמכויותיה כדי לפגוע באתרים ארכיאולוגיים, וישראל לא נוקפת אצבע כדי לשמור על המורשת הלאומית והעולמית. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולשרי הממשלה להפסיק לטמון את הראש בחול ולהתחיל לעבוד לפני שלא תישאר כאן מורשת יותר".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסר בתגובה לפרסום: "‏מחדל מטורף עם תוצאות בלתי הפיכות. הציונות הדתית תדרוש לסגור את המנהל האזרחי, שזה עוד אחד מכשלונותיו הרבים, ולהעביר את האחריות על ניהול השטח ביהודה ושומרון לידי משרדי הממשלה באופן ישיר. ריבונות דה-פקטו".

יוסי דגן (צילום: גור דותן, חדשות)
יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "אוזלת יד משוועת של האמונים על האתר" | צילום: גור דותן, חדשות

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים: "האתר המדובר נמצא בשטח B תחת שליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית - זאת על פי הסכמי אוסלו. כידוע, המנהל האזרחי אמון על מימוש הסמכויות האזרחיות בשטחי C בלבד, ומשכך פועל בשטחים אלו לשימור האתרים הארכיאולוגיים, כמו גם למניעת שוד והרס עתיקות".