הקורונה לא פוסחת גם על צה"ל: בימים האחרונים גילו בצבא כמה מוקדי התפרצות חמורים בכמה בסיסים ברחבי הארץ, שגררו בין היתר להשבתה של גדוד קרבי שלם. במקביל להתפרצויות הללו, פרסם הבוקר (ראשון) הצבא את נתוני התחלואה: 2,400 חיילים חולים וכ-10,000 שוהים בבידוד. מבצע החיסונים נמשך, ו-114,000 משרתים כבר התחסנו נגד קורונה, מתוכם 26,000 הספיקו לקבל גם את מנת החיסון השנייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחד ממוקדי ההתפרצות בצבא הוא בסיס הטירונים של חטיבת הצנחנים בשומריה, שם 54 חיילים אובחנו כחולי קורונה מאומתים. ניידת בדיקות מיוחדת תגיע לבסיס כדי לבדוק את כלל משרתי ועובדי הבסיס, והמטרה היא לשלוח לבידוד ביתי את מי שכבר נמצא בקפסולות, ואת החולים ישלחו למתחמי החלמה ייעודיים.

צעד נוסף לטיפול בהתפרצות בבסיס הוא הקמת חמ"ל להורי החיילים, שיהווה כתובת לפניות ויאפשר להורים לדווח על התפתחות סימפטומים אצל ילדיהם ששוהים בבידוד ביתי. יש לציין שמבדיקה ראשונית של גורמים בצבא, עולה חשד שההתנהלות של מפקדי הבסיס סביב ההתפרצות לא הייתה מהירה מספיק, ותלונות של חיילים שחוו סימפטומים של קורונה לא קיבלו מענה הולם. במקביל למצב התחלואה המדאיג, קרוב ל-80% ממשרתי הבסיס התחסנו.

18 שנה לגדוד נצח יהודה (צילום: דובר צה"ל )
לוחמים בגדוד "נצח יהודה", ארכיון. פעילות הגדוד הושבתה | צילום: דובר צה"ל

גדוד "נצח יהודה" נפגע קשות גם הוא מהקורונה, ובשל התפרצות חדשה כל אנשי הסגל והחיילים נשלחו לבידוד ביתי. הגדוד יושבת לשבועיים הקרובים במטרה למגר את התחלואה. גם בגבול עזה חווים בעיות כוח אדם משמעותיות, לאחר שכ-30 תצפיתניות חלו ורבות אחרות נשלחו לבידוד. כדי למנוע פגיעה מבצעית בגזרה הרגישה, הצבא גייס למילואים תצפיתניות נוספות.

מוקד ההתפרצות הנוסף הוא בבית גולדמינץ בנתניה, שם שוהים חיילים בודדים מחויבי בידוד. חיילות המשרתות בקורס של אגף כוח האדם בצבא נשלחו למקום כדי לבצע שמירות, אולם מתברר שמתוך 33 חיילות שהגיעו, 15 אובחנו כחולות קורונה והשאר נשלחו לבידוד.

 תגובת דובר צה"ל: "חטיבת הצנחנים משקיעה את מירב מאמציה בשמירה על בריאות החיילים. החל מהיום בבוקר, הוקמה בבסיס ניידת אשר מבצעת דגימות נרחבות לנדרשים.בנוסף, בימים אלו נפתח חמ״ל הורים אשר תפקידו לתת מענה לפניות ההורים ולאפשר קבלת מידע בזמן אמת. כל חייל אשר חש בתסמינים או שהה בקרבה חולה מאומת זכאי לבדיקה - זאת בהתאם להנחיות צה״ל בנושא. בנוסף, לוחמי הבא״ח מחולקים על פי קפסולות צוותיות על מנת לאפשר קטיעה מהירה של שרשראות הדבקה. כל חייל הנדרש לבידוד נשלח לביתו באמצעות הסעה צה״לית או רכב פרטי במקרה ויש לו האפשרות לכך. במידה שאין אפשרות לקיים בידוד ביתי מסיבות שונות, הבידוד מתקיים בבא״ח במעטפת מלאה. כל מקרה פרטני בו מתקיימת חריגה מהפקודות יבדק לעומק ויטופל בהתאם".